کد خبر: 1776438
عضو کمیسیون آموزش مجلس:
سیستم ارجاع و توزیع پزشکان متخصص معیوب است
مهرداد ویس کرمی از نحوه سیستم ارجاع و توزیع پزشکان متخصص در سراسسر کشور انتقاد کرد و این مهم را یکی از عوامل مؤثر در کمبود پزشک متخصص می‌داند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مهرداد ویس کرمی در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: متأسفانه یک آمار دقیقی از میزان پزشکان کشور در دسترس نیست و برخی از افرادی که مسئولیتی دارند، با لحاظ کردن مدرک نظام پزشکی، خود را جزء آمار پزشکان می‌دانند؛ در صورتی‌که فعلاً به کار طباطت مشغول نیستند.

وی گفت: باید پیش از هر گونه اقدام برای افزایش ظرفیت دانشگاه‌های برای پذیرش دانشجویان پزشکی مشخص شود که چه مقدار پزک در کل کشور وجود دارند و از این میزان چند درصدشان فعال هستند و سپس با توجه به کمبودها به تربیت پزشک و پزشک متخصص مبادرت ورزید.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی یکی از نگرانی‌های مجلس را شیوه غلط توزیع پزشکان عمومی و متخصص عنوان کرد و گفت: حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد پزشکان کشور در تهران مشغول فعالیت هستند.

ویس کرمی به ضرورت آمایش سرزمینی در زمینه پذیرش پزشک متخصص اشاره کرد و بیان داشت: باید نیاز هر استان و منطقه را به پزشک متخصص بررسی کرد و براساس آمایش سرزمینی پذیرش دانشجویان تخصص پزشکی را در دستور کار قرار داد.

وی با بیان اینکه مشکلی در تربیت پزشک متخصص در کشور وجود ندارد، تصریح کرد: اما مشکل این است که در وزارت بهداشت اراده‌ای وجود دارد که اجازه نمی‌دهد، پزشک متخصص بیش از این میزان تربیت شود؛ چون معتقد است تعداد پزشکان کشور کافی است و هزینه بیشتر برای تربیت پزشکان متخصص، هدررفت منابع باشد.

نماینده مردم خرم‌آباد بر ضرورت اصلاح سیستم ارجاع و توزیع پزشکان متخصص تأکید کرد و گفت: ممکن است تعداد بی‌شماری پزشک متخصص در کشور وجود داشته باشد، اما چون سیستم ارجاع و توزیع صحیح نیست، دوباره با کمبود پزشک در مناطق مختلف کشور روبه‌رو خواهیم شد. به عنوان مثال در برخی شهرستان‌ها پزشک متخصص کاری که پزشک عمومی می‌تواند انجام دهد، را انجام می‌دهد؛ بنابراین سیستم ارجاع صحیح است و نه سیستم توزیع.

ویس کرمی معتقد است: برای هر منطقه باید پزشکان متخصص بومی آن منطقه باشند تا ماندگاری بیشتری داشته باشند. اگر از پزشکان غیربومی برای مناطق مختلف کشور استفاده شود، فشار دوری از خانوداده و نبود امکانات کافی سبب می‌شد تا آن پزشک به منطقه یا شهر خود بازگردد.

انتهای پیام/