کد خبر: 1783911
مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان خبر داد؛
۲۸۰۰ بی‌شناسنامه در انتظار تأیید هویت/ اختصاص بالاترین آمار متقاضیان شناسنامه به فرزندان با مادر ایرانی
رضا راحت دهمرده گفت: ۲ هزار و هشتصد پرونده افراد بی شناسنامه در سیستان و بلوچستان در دست بررسی است، در این میان فرزندان با مادر ایرانی بالاترین آمار متقاضیان شناسنامه را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ با گذشت بیش از ۹۳ سال از تاسیس ثبت احوال در استان سیستان و بلوچستان، همچنان شاهد افراد بی شناسنامه در سطح استان هستیم، ماجرایی که یکی از دلایل آن ازدواج بانوان این منطقه با مردان خارجی است، گروهی که فرزندانشان بیشترین آمار متقاضیان شناسنامه را به خود اختصاص داده اند.

در همین راستا موضوع ساماندهی وضعیت بی شناسنامه ها، طی سال های اخیر بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است.

تقسیم افراد بی شناسنامه به سه گروه
 
رضا راحت دهمرده، مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: افراد بدون شناسنامه به سه گروه تقسیم می شوند، گروه اول که مدارک از نسل پدری دارند و ثبت احوال طبق دستور العمل اجرایی ماده ۴۵ پس از ارائه مدارک توسط متقاضیان اقدام به تشکیل پرونده می کند.
 
وی ادامه داد: گروه دوم فرزندان مادر ایرانی هستند، این افراد نیاز به مراجعه حضوری ندارند و می توانند از طریق سامانه امور اتباع و مهاجرین خارجی برای صدور شناسنامه ثبت نام کنند.
 
این مقام مسئول با بیان این که اداره امور اتباع و مهاجرین پس از بررسی های لازم برای تشکیل پرونده به متقاضیان اطلاع می دهد، گفت: در روند صدور شناسنامه برای این افراد ثبت احوال وظیفه تایید اصالت شناسنامه مادر و صدور شناسنامه را بر عهده دارد.

تشکیل روزانه ۳۰ پرونده برای افراد فاقد شناسنامه
 
به گفته وی، در حال حاضر روزانه برای حدود ۳۰ نفر پرونده تشکیل می شود، اما تاکنون برای این گروه شناسنامه ای در استان صادر نشده است، گروه سوم نیز افرادی هستند که هیچ گونه مدارکی ندارند، در شرایط فعلی برای این افراد پرونده ای تشکیل نمی شود.
 
راحت دهمرده افزود: ثبت احوال وظیفه تشکیل پرونده را دارد و تایید تابعیت از طریق مراجع قانونی انجام می شود، اگر تابعیت افراد تایید نشد، متقاضیان می توانند از طریق مراجع قضایی روند تایید هویت خود را پیگیری کنند.
 
مدیرکل ثبت احوال استان سیستان و بلوچستان اضافه کرد: از سال ۹۰ حدود ۱۱هزار و سیصد و سی و شش پرونده در سطح استان رسیدگی شده است که ۸ هزار و نهصد و پنجاه و هفت  پرونده تایید  و ۲هزار و سیصد و هفتاد و نه پرونده رد تابعیت شده اند و در حال حاضر ۲ هزار و هشتصد پرونده در استان در حال بررسی است.

انتهای پیام/