کد خبر: 1785814
در نشست اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با فعالان گردشگری چه گذشت؟
برای آثار باستانی اصفهان چاره اندیشی می‌شود/ درد و دل فعالان بخش گردشگری اصفهان با رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس
اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در نشستی با فعالان گردشگری استان اصفهان مشکلات مربوط به این حوزه از جمله ضعف قانون‌گذاری در حوزه گردشگری و مشکلات مالیاتی را بررسی کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صاحب نیوز؛ نشست فعالان گردشگری استان اصفهان با غلامرضا منتظری و سید علی یزدی‌خواه از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس برگزار شد، این جلسه در ادامه برنامه‌های اعضای کمیسیون فرهنگی به اصفهان در هتل پیروزی برگزار شد و نماینده ویژه وزیر میراث فرهنگی نیز در این نشست حضور داشتند.

*برای آثار باستانی اصفهان چاره اندیشی می‌شود

سیدمجتبی محفوظی در خصوص این نشست اظهار کرد: امروز بازدیدی از مسجد امام و مجموعه شیخ لطف‌الله و همچنین عالی‌قاپو که آثار تاریخی، باستانی و فرهنگی بسیار ارزشمندی است و اشکال هندسی به کار گرفته شده و مهندسی سازه‌های آنها که ۴۰۰ سال پیش در این بناها به کار رفته، بازدید کردیم، این آثار بسیار ارزشمند و شگفت‌آور است به نحوی که شاید امروزه با این میزان از پیشرفت علوم هم نتوان مانند آنها خلق کرد.

دبیر کمیته میراث فرهنگی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: باید از این آثار باستانی ارزشمند مراقبت شود، به دلیل مرور زمان و تغییرات آب و هوایی، بخشی از این بناها با فرسودگی‌هایی مواجه شده که لازم است برای تعمیرات آن اقدامات اساسی توسط متولیان امر انجام شود.این کمیسیون حتماً پیگیر تعمیرات و مرمت بناهای تاریخی اصفهان خواهد بود،  مجلس بر اساس وظیفه نظارتی که دارد این موارد را به وزیر میراث فرهنگی و گردشگری منتقل خواهد کرد و از آنها خواسته می‌شود هر چه سریع‌تر برای این کار اقدام کنند، این آثار باستانی متعلق به کل کشور است و لازم است هر چه سریع‌تر برای مرمت آن اقدام جدی شود.

*برای گردشگری با برنامه عمل کنید

علی لبافان در این نشست اظهار کرد: اصفهان معدن صنعت گردشگری است  میراث اصفهان در حال نابودی است و باید دست به دست هم دهیم تا صنعت گردشگری تکانی بخورد. باید از این جزیره‌ای بودن صنعت گردشگری را نجات دهیم. اینکه بنشینیم در اتاق‌های خودمان و هرروز دستوری کاری را پیش ببریم مشکلی حل نمی‌شود؛ بخش دولتی هیچگاه رابطه نزدیکی با بخش خصوصی نداشته است.

رئیس مجمع عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان افزود: مشکل ما این است که هنوز نمی‌دانیم صنعت گردشگری می‌خواهیم یا نمی‌خواهیم، اگر می‌خواهیم باید برنامه ریزی و سیاست‌گذاری صحیح انجام داد. ضعف قوانین بسیار زیادی در حوزه گردشگری وجود دارد و مجلس باید راهکاری بیاندیشد، باید ساختارها را مشخص کنیم و بخش خصوصی با مجلس همکاری نزدیکی داشته باشد. راهنمایان تور، هتل‌ها، دفاتر مسافرتی دو سال است که هیچ کاری نداشتند.

*نگاه سیستمی به گردشگری را تغییر دهید

کریم بیگی در مطالبات خود، اظهار کرد: اکنون هیچ بانکی حاضر به کمک در سرمایه گذاری در مراکز اقامتی نیست، زیرا بازدهی و بهره لازم را ندارد. ۲۳ صنعت شهرک در اصفهان ایجاد شده، اما ۲۳ هتل در ۴۰ سال اخیر در اصفهان ساخته نشده است. نگاه سیستم دولت و مجلس به گردشگری باید تغییر کند. این تغییر تفکر بسیاری از مشکلات صنعت گردشگری را حل خواهد کرد. در اصفهان صنعت و کشاورزی به مشکل خورده، تنها چیزی که می‌تواند این استان را نجات دهد، گردشگری است.
رئیس جامعه هتلداران استان اصفهان افزود: جدا از بحث بیماری و بحران کرونا، ضعف سرمایه گذاری شدید در استان اصفهان وجود دارد، یعنی در شرایط عادی و پایدار سرمایه‌گذاری در استان اصفهان، بازدهی لازم را ندارد. اگر تقاضا برای سفر به ایران بالا رود، مراکز اقامتی کافی برای میزبانی از آن‌ها نداریم.

*اقدامات در وزارت عامل تخریب صنایع دستی

عباس شیردل رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان اظهار کرد: دیکتاتوری حاکم در وزارت میراث فرهنگی باعث شده تا صنایع دستی رشد نکند مجلس هم نظارت کافی بر معاونت صنایع دستی ندارد و این معاونت ضعیف‌ترین عملکرد را دارد.  خوشبختانه اتحادیه ما زیر نظر وزارت صمت قرار دارد و خیلی از مشکلاتی که وزارت میراث فرهنگی ایجاد کرده را ندارد  استان ما هنوز مدیرکل میراث فرهنگی ندارد که مشکلات ما را پیگیری کند که نیاز است زودتر پیگیری شود.

*درباره هویت راهنمایان قوانینی بررسی کنید

امین عدیلی در این راستا اظهار کرد : در اصفهان هزار و ۲۰۰ راهنمای تور وجود دارد که از بحران کرونا بیشترین آسیب را دیدندقشر راهنمایان هنوز بیمه ندارند و حتی باید عوارض خروج از کشور برای تورهای خود پرداخت کند. این قشر بسیار آسیب پذیر هستند، راهنمایان تور بخشی از زنجیره گردشگری هستند، اما جایگاه آن‌ها بر اساس تخصص فردی است نه سرمایه مالی. راهنمایان با اطلاعات و قابلیت‌های خود به این جایگاه رسیدند و حساس‌ترین جایگاه در زنجیره گردشگری را دارند. این افراد همواره نوک پیکان گردشگری قرار دارند.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان اصفهان افزود: با این حال در قوانین و مقررات جایگاهی برای راهنمایان گردشگری وجود ندارد. راهنمایان گردشگری را برخی جاها به عنوان زیرساخت‌های گردشگری شناخته می‌شود در حالی که آن‌ها کار را فردی جلو می‌برند. از قانون گذاران درخواست داریم که درباره هویت راهنمایان قوانینی درخواست کنند.

* به جای مالیات صدور روادید را تسهیل کنید

مصطفی ترابی در این نشست اظهار کرد: اخیرا نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی توسط انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی نوشته شد و این نامه هم به دست محمدباقر قالیباف رسید اما مشخص نیست که درخواست‌های ما چه شد و اینکه آیا در کمیسیون فرهنگی آمد یا خیر در این نامه ۱۰ موضوع مهم از جمله روادید، مالیات، تسهیلات و غیره وجود داشته است، در حوزه صدور روادید با اینکه صدور روادید توریستی ایران از سر گرفته شده، اما زیرساخت‌ها تغییر کرده و این زیرساخت مشکلات فراوانی دارد و عملاً دفاتر خدمات مسافرتی نمی‌توانند از این سامانه‌ها استفاده کنند.

هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی افزود: اکنون راه برای درخواست صدور روادید بسته است و دفاتر نمی‌توانند از این امکان استفاده و درآمد زایی داشته باشند، چرا این صدور روادید نباید از سوی دفاتر خدمات گردشگری صورت گیرد؟ در حال حاضر دلال‌ها وارد شدند و خصوصاً درباره ویزا عراقی‌ها عملاً دلال‌ها کار را گرفتند. از سر گیری صدور روادید تنها برای دلال‌ها مثمر ثمر واقع شد و دفاتر مسافرتی منفعتی نبردند.

وی عنوان  کرد: در حوزه سفرهای زیارتی  بسیاری از افراد متفرقه در حال بردن  تور هستند. دفاتر مسافرتی که سختی زیادی در بحران کرونا گرفتند، اجازه برگزاری تورهای زیارتی به عراق و دیگر کشورها را ندارند. دو سال است که زجر کشیدیم، مالیات دادیم و درآمد نداشتیم. هیچ ترتیب اثری برای بحث دارایی داده نشد و بعد از دو سال بیکاری تنها برای من پرداخت مالیات را اقساطی کردند.

* هرخانه تاریخی یک مرکز اشتغال زایی

پورنادری عضو انجمن صنفی سفره‌خانه‌ها و مراکز خوراکی در بیان مطالبات خود اظهار کرد: برای هر نیرو در حوزه گردشگری حداقل دو سال وقت گذاشته می‌شود و امکان تعدیل نیرو نیست. اما در این شرایط سخت در حوزه مالیات با ما هیچ همکاری نمی‌شود.در اصفهان خانه‌های تاریخی زیادی داریم که می‌توانیم آنها آباد کنیم. حدود ۹ سال پیش من توانستم یک خانه را بازسازی و آن را تبدیل با تأسیسات گردشگری کنم. اما الان هیچ همکاری نمی‌شود، در ادارات مختلف سنگ جلوی پای ما گذاشته می‌شود. پروانه‌ها صادر نمی‌شود و هزاران مشکل دیگر به وجود می‌آید، اگر شرایط سرمایه گذاری در خانه‌های تاریخی تسهیل شود، شهر آباد می‌شود. هر کدام از این خانه‌های تاریخی می‌تواند یک مرکز اشتغال زایی و اقتصادی باشد. این اتفاق باعث می‌شود که پول وارد کشور شود.

*حضور غیرقانونی گردشگران خارجی در خانه مسافرها

همچنین علیرضا رئیسی از اعضا جامعه هتلداران اظهار کرد: مالیات بر ارزش افزوده دو سال است که بر اساس مصوبه مجلس قرار است برای هتل‌های یک تا ۴ ستاره لغو شود، اما وزارتخانه این موضوع را مد نظر قرار نمی‌گیرد و به اداره دارایی ابلاغ نمی‌شود. از طرفی در مالیات معمولی، به کسبه خیانت می‌شود و اداره دارایی فعالان گردشگری را در فشار قرار می‌داد، به هتلداران در بحران کرونا، هیچ کمکی نشده و هزینه‌های بسیار بسیار بالایی بر دوش ما هتلداران گذاشتند. چند سال است که با خانه مسافرها مبارزه می‌کنیم، اما هیچ حمایت و کمکی به ما نشد. الان گردشگران عرب زبان اغلب به خانه مسافرها می‌رود، در صورتی که در قانون این موضوع ممنوع است.

انتهای پیام/