کد خبر: 1787728
گزارش تصویری/
تصاویر/خانه تاریخی «شیخ الاسلام» - اصفهان
خانه تاریخی «شیخ‌الاسلام» که اکنون به موزه نساجی یا «خانه نساجی اصفهان» معروف است، به مساحت ۱۴۵۵ مترمربع از بنا‌های دوره صفویه و هدیه شاه عباس به دخترش «سرو قد خانوم» و دامادش «محقق سبزواری» از علمای بزرگ آن عصر است. بعد‌ها شیخ الاسلام که از علمای بزرگ زنجان در این محل سکنی گزید.

به گزارش سرویس چندرسانه ای شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛خانه تاریخی «شیخ‌الاسلام» که اکنون به موزه نساجی یا «خانه نساجی اصفهان» معروف است، به مساحت ۱۴۵۵ مترمربع از بنا‌های دوره صفویه و هدیه شاه عباس به دخترش «سرو قد خانوم» و دامادش «محقق سبزواری» از علمای بزرگ آن عصر است. بعد‌ها شیخ الاسلام که از علمای بزرگ زنجان در این محل سکنی گزید.

مرمت این بنا در سال ۱۳۷۵ آغاز شد و در سال ۱۳۸۹ موزه نساجی در آن تأسیس شد. در این  موزه نمایش صنایع دستی مرتبط با نساجی سنتی و دست‌بافته‌های اصیل ایرانی شامل رشته هایی مانند گلابتون ، زری بافی ، ترمه بافی ، رنگرزی سنتی ، شعربافی، چادر شب‌بافی، عبابافی و مخمل‌بافی برقرار است.
در راستای حمایت از هنرمندان صنایع دستی امکان حضور صنعتگران فعال استان برای کار با دستگاه‌ها‌ در خانه نساجی سنتی و تولید زنده فراهم شده است و دستگاه‌های نساجی گردآوری شده در خانه شیخ ‌الاسلام کار ترمه بافی، گلابتون بافی، مخمل بافی، شعر بافی و زری بافی را انجام می‌دهند.