printlogo


کد خبر: 1439280تاریخ: 1397/09/27 10:37
تصحیح نگاه حوزه و دانشگاه نسبت به یکدیگر لازمه ایجاد وحدت/علم در کنار دین و اخلاق مفید است
مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره)اراک:
تصحیح نگاه حوزه و دانشگاه نسبت به یکدیگر لازمه ایجاد وحدت/علم در کنار دین و اخلاق مفید است
مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک با اشاره به اینکه دین باید در کنار علم باشد تا علم مفید و مؤثر واقع شود گفت: کشورهایی که بیشترین پیشرفت علمی را در دنیادارند قاتل‌ترین و کثیف‌ترین دولت‌ها هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الاسلام سید احمد میر مهدی کارشناس مذهبی و مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک به مناسبت بیست و هفتم آذرماه روز وحدت حوزه و دانشگاه، در گفتگو با دیار آفتاب؛ مقصود فرمایش امام خمینی(ره) درباره وحدت حوزه و دانشگاه را این‌گونه بیان کرد: نیروهای حوزه و نیروهای دانشگاه از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های خود استفاده کنند و مکمل یکدیگر باشند.

میر مهدی تصریح کرد: حوزه و دانشگاه با تحقق این وحدت و تکمیل این نیروهاست که می‌توانند در جامعه مؤثر باشند.

وی افزود: باید ببینیم که همه افراد جامعه پذیرای این نظریه هستند؟ این نظریه کاملاً درست است اما باید ببینیم که در مقام اجرا تا چه حد به این نظریه عمل شده است؟ آیا حوزویان و دانشگاهیان توانسته‌اند به اینجا برسند؟

نگاه حوزه و دانشگاه به یکدیگر مثبت نیست

مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) با اظهار تأسف از نبود دیدگاه مثبت بین حوزه و دانشگاه گفت: متأسفانه حوزویان نسبت به دانشگاهیان، دیدگاه مثبت ندارند و بالعکس هم به همین نحو است یعنی دانشگاهیان نسبت به حوزویان دیدگاه مثبت ندارند.

وی با اشاره به اینکه بعضاً در مواردی این دو نهاد نسبت به یکدیگر حتی دیدگاه منفی دارند بیان کرد: وجود این دیدگاه منفی منجر می‌شود که وحدت حوزه و دانشگاه اتفاق نیفتد.

حوزه و دانشگاه باید دیدگاه خود را تصحیح کنند

این کارشناس مذهبی تأکید کرد: این اصلاح دیدگاه باید دوطرفه باشد لذا در صورتی ممکن است آنچه درباره وحدت حوزه و دانشگاه گفته‌شده و گفته می‌شود اتفاق بیفتد که دانشگاه دیدگاه خود را نسبت به حوزه تصحیح کند و در عملکرد هم نشان دهد و  از طرفی هم حوزه دیدگاه خود را نسبت به دانشگاه تصحیح کند و در عمل هم نشان دهد که تصحیح کرده است.

میر مهدی با تأکید بر اینکه رسیدن به وحدت تلاش بسیاری را می‌طلبد تصریح کرد: با رویکردی که فعلاً در جامعه و بین حوزویان و دانشگاهیان وجود دارد، موضوعی که دال بر وحدت باشد مشاهده نمی‌شود بلکه بیشتر دوری این دو نهاد از یکدیگر به چشم می‌آید.

فرهنگ جامعه مدیون علمای دین است

وی با ذکر این نکته که علمای دین بودند که نقش مؤثری را در فرهنگ مردم ایفا کردند، گفت: حوزویان نیروهای تأثیرگذاری در جامعه هستند، گرچه جامعه آن‌ها را فقط به‌عنوان حاکم نگاه می‌کند ولی فرهنگ جامعه ما همیشه مدیون علمای دین بوده و هست.

مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک افزود: آنچه امروز از علوم غربی می‌گیریم هیچ سنخیتی با اعتقادات ما ندارد، لذا از طرفی آنچه از غرب برای ما آمده با عقاید ما سازگار نیست و آنچه از عقاید ما باید در جامعه بیان شود به خاطر این دیدگاه منفی که جامعه ازجمله دانشگاهیان نسبت به حوزه پیدا کردند که حوزه فقط جنبه حکومتی دارد و حاکمیت را در دست دارد و به دیگر جنبه‌های حوزه علمیه که مسائل ارزشی و تربیتی است توجه ندارند و از آن استفاده نمی‌کنند.

میرمهدی بابیان اینکه در حالی حوزه‌های علمیه نتوانستند تأثیر لازم را بر جامعه بگذارند که همیشه نقش اصلی در ایران از آنِ علما و حوزه‌های علمیه بوده است اظهار کرد: دانشگاهیان به این نکته توجه ندارند که تنها علمای دینی می‌توانند فرهنگ دینی ما را تأمین کنند.

وی افزود: دیدگاه‌ها باید تصحیح شود و حوزه به‌عنوان یک مرکز معرفتی، اخلاقی و فرهنگی شناخته شود نه این نگاه حکومتی که متأسفانه الآن مردم به حوزه دارند.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه در حال حاضر دانشگاه نسبت به حوزه بدبین است عنوان کرد: جامعه نسبت به حوزه بدبین شده چراکه خیال می‌کنند حوزه به دنبال سلطه پیدا کردن بر آن‌هاست. بنابراین ابتدا لازم است که این دیدگاه جامعه اصلاح شود و دانشگاهیان نیز جزئی از جامعه هستند.

وی با تأکید بر اینکه با اصلاح این دیدگاه‌ها مردم می‌توانند از علما در زندگی خود استفاده کنند، گفت: الآن به حوزه علمیه و حوزویان به‌عنوان مربی نگاه نمی‌کنند، که رساندن مسائل دینی به مردم و تربیت جامعه را بر عهده‌داریم. آن‌وقت است که همگان درمی‌یابند که ضرورت این اتفاق چقدر است. تا زمانی که این دیدگاه و این فاصله جامعه با حوزه علمیه وجود داشته باشد، گفتن از ضرورت ایجاد این وحدت چندان مؤثر نیست. 

میر مهدی ادامه داد: وقتی این دیدگاه اصلاح شد دانشگاه در کنار حوزه قرار می‌گیرد و از نیروهایی که دارند استفاده می‌کنند و بر جامعه اثرگذار خواهند بود.

حوزه در ایجاد ارتباط با جامعه موفق عمل‌نکرده است

مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک، حوزه را در ایجاد ارتباط و وحدت با جامعه و به‌طور شاخص دانشگاه‌ها، موفق ندانست و عنوان کرد: گرچه فعالیت‌های بسیاری شده و باید از تلاش‌هایی که عده‌ای از بزرگان حوزه انجام دادند، تقدیر و تشکر کنیم زیرا تلاش‌های این بزرگان است که ما حرفی برای گفتند داریم ولی حوزه آنچه را که می‌توانسته در این زمینه انجام بدهد، را انجام نداده است.

وی افزود: البته در حال حاضر نیروهایی در حوزه داریم که اثرگذارند و  می‌توانند ایفای نقش کنند اما تأثیرگذاری به شکل عمومی ، که منجر به دیدگاه مثبت جامعه به حوزویان بشود، متأسفانه اتفاق نیفتاده است.

میرمهدی با تأکید بر اهمیت دنبال کردن این موضوع اظهار کرد: باید به حوزه القا کنیم که چه انتظاری از آن‌ها وجود دارد و باید نحوه فعالیت آن‌ها به‌گونه‌ای باشد که دیدگاه دیگران نیز نسبت به تأثیرگذاری حوزه مثبت شود.

پیشرفت علم همراه بااخلاق و دین

وی نقش حوزه‌های علمیه را که متکفل امور دین و قرآن شناس هستند در جامعه مهم دانست و بیان کرد: بنابراین حوزه‌های علمیه هستند که می‌توانند معارف قرآن را به جامعه برسانند و اگر این اتفاق بیفتد و دانشگاهیان هم با دریافت این معارف درراه خدمت به دین و مسلمین قدم مؤثر بردارند، چراکه پیشرفت علم به‌تنهایی فایده ندارد. آنچه مهم است پیشرفت علم همراه بااخلاق و دین است.

میرمهدی با اشاره به اینکه مسئله امروز کشور ما تنها رسیدن به پیشرفت علمی نیست تصریح کرد: کشورهایی که بیشترین پیشرفت علمی را در دنیادارند قاتل‌ترین و کثیف‌ترین دولت‌ها هستند. آمریکا پیشرفته‌ترین دولت است ولی در دنیا کدام کشور مثل آمریکا قاتل است و دستش به خون  انسان‌ها آلوده است. مگر در آلمان پیشرفت نکردند؟ ولی با مواد شیمیایی که به دشمنان دادند دستشان به خون مظلومین ایران و مظلومین عراق و مظلومین سوریه آلوده است.

مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: بنابراین دین باید در کنار علم باشد تا علم مفید و مؤثر واقع شود. وقتی دین و اخلاق جاودانه را معرفی کنیم، علومی هم که در کنار آن پیشرفت می‌کند تمدن نهایی را برای انسان تشکیل می‌دهد که می‌تواند تا روز قیامت در زمین باقی بماند.

انتهای پیام/

 


لینک مطلب: http://www.dana.ir/News/1439280.html