printlogo


کد خبر: 1495120تاریخ: 1398/03/25 16:45
رهبر انقلاب اقتدار انقلابی را به بهترین شکل به نمایش گذاشتند/آب پاکی روی دست "آبه"
کارشناس ارشد مسائل راهبردی:
رهبر انقلاب اقتدار انقلابی را به بهترین شکل به نمایش گذاشتند/آب پاکی روی دست "آبه"
کارشناس ارشد مسائل راهبردی و سیاسی گفت: رهبر انقلاب اقتدار ولایی و انقلابی را به بهترین نحو به نمایش گذاشتند، عزت، حکمت و مصلحت حکومت علوی را یکجا به رخ جهانیان کشیدند و هوش راهبردی و نکته‌سنجی رهبر فرزانه انقلاب در این دیدار نخست وزیر ژاپن را غافلگیر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ میثم معافی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، با اشاره به سفر اخیر نخست‌وزیر ژاپن به ایران و سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با وی، اظهار کرد: شینزو آبه نخست‌وزیر چشم‌بادامی ژاپن درحالی چهارشنبه برای یک دیدار دو روزه وارد تهران شد که ۳۶ سال پیش پدرش درحالیکه او در20 سالگی او را همراهی می‌کرد در قامت وزیر خارجه ژاپن به ایران آمد و امروز خود او به عنوان اولین نخست‌وزیر این کشور بعد از انقلاب به تهران آمده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا ژاپنی‌ها در این سال‌های بعد از انقلاب به ایران نیامدند، افزود: دلیل این که چرا در این ۴۱ سال نخست‌وزیران ژاپن به ایران نیامده‌اند، پرواضح است چراکه روابط توکیو با تهران بعد از انقلاب اسلامی همواره تابع متغیر آمریکایی بوده و در این چهار دهه تحت تاثیر آن سیر نزولی داشته است.

کارشناس مسائل استراتژیک درمورد دستاوردهای احتمالی اقتصادی و تجاری سفر آبه به تهران، خاطرنشان کرد: علی‌رغم خوش‌بینی برخی‌ها نسبت به این سفر باید گفت که ژاپن به لحاظ سیاسی، استقلال لازم را هنوز کسب نکرده و مانند بسیاری از کشورهای غربی دیگر، پیرو سیاست‌های آمریکا است یعنی هر وعده‌ای که نخست‌وزیر ژاپن دهد حتما باید تابعی از سیاست‌های آمریکا را با خودهمراه کند وگرنه اعتبار عملیاتی نخواهد داشت.

این کارشناس اضافه کرد: وجود پایگاه‌های متعدد نظامی آمریکا در ژاپن، همواره هزینه‌هایی برای توکیو داشته و این کشور با وجود تقاضاهای زیاد مردمی، هرگز نتوانسته آمریکایی‌ها را از این کشور بیرون کند که این ناتوانی حتی بعضا باعث سقوط رهبران این کشور شده، همان طور که گاهی شعار علیه حضور نظامی آمریکا، باعث روی کار آمدن رهبرانی در این کشور شده است.

وی گفت: یوکیو هاتویاما نخست وزیر اسبق ژاپن با شعار جمع‌آوری پایگاه‌های نظامی آمریکا بود که توانست بر رقیب قدرتمند خود پیروز شود اما همین فرد به دلیل ناتوانی در عمل به وعده انتخاباتی‌اش، خرداد ماه سال 89 استعفا کرد و جای خود را به نائوتو کان داد.


* مشکل فراتر از میانجی‌گری یک نخست‌وزیر
معافی تصریح کرد: کان نیز ماه‌ها جرئت نکرد راجع به پایگاه‌های آمریکایی که یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین مشکلات مردم کشورش است، صحبتی به میان آورد و گفت اراده عملیاتی ما در تیررس پایگاه‌های نظامی امریکا باید باشد و خارج از مداران حتما توسط آمریکایی بایکوت خواهد شد... بنابر این اعتراف تلخ می‌توان گفت ژاپن تبدیل به یک گارسون سیاسی برای آمریکا شده و مردم ژاپن از این جهت نگرانی ملی دارند.

وی چرایی انتخاب نخست‌وزیر ژاپن برای انتقال پیام ترامپ، افزود: در بخش نخست تحلیل عرض شد که چرا کبوتر نامه‌رسان آمریکا شد اما نکته مهم و نمادین این سفر این است که ژاپن در جنگ جهانی دوم بعد از شکست، تسلیم محض آمریکا شد و ظاهرا امروز با وجود حمایت آمریکایی‌ها توسعه یافت بنابراین آمریکایی‌ها می‌خواهند به ما این پیام رابدهند که نتیجه تسلیم به آمریکا توسعه یافتگی است البته مقام معظم رهبری هم در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن فرمودن که به حول قوه الهی ما بدون آمریکا توسعه می‌یابیم.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: بخش دوم علت استقبال رسانه‎های جریان غیرانقلابی از سفر چشم‌بادامی‌ها، تئوریزه شدن یک نسخه انحرافی برای درمان اقتصاد با فریز اعتبار بودجه‌ای نیروهای مسلح و سپاه در چند سال گذشته در سپهر سیاسی کشور توسط رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که بیاییم ایران را ژاپنیزه کنیم و بعد ازاین نظریه بود که ژاپن ملاک و معیار جریان اعتدال برای برون رفت از نظریه مقاومت در مقابل آمریکا و سازش با آن شد.

این کارشناس درخصوص راهبرد مقام معظم رهبری درمقابل سیاست‌های سازش‌گرایانه میانجی‌گران بین‌المللی اضافه کرد: راهبرد امامین انقلاب اسلامی واحد است، امام خمینی(ره) هم در طول حیات نورانی‌شان هیچ وقت واسطه‌ها را با دست پُر نمی‌فرستاد و حتی جاهایی مانند ماجرای مک فارلین حتی اجازه حضور هم نداد و اخراج کرد چراکه خط قاطع امام مبارزه با نظام سلطه جهانی بود نه مذاکره و امروز مقام معظم رهبری هم همین خط قاطع انقلاب را استمرار بخشیدند.

وی گفت: مشکل ما با آمریکا درسطح ساده‌ای نیست که شخصیت‌ های سیاسی مثل نخست‌وزیر ژاپن بتوانند آن را حل و فصل کنند.


* نمایش اقتدار، عزت، حکت و هوش راهبردی رهبر حکومت علوی
معافی با اشاره به یک واقعه تاریخی در زمان انقلاب اسلامی، اذعان کرد: شهید رجایی در یک مقطعی در واکنش به میانجی‌گران بین‌المللی در دروان آتش بس گفتند که ما میانجی‌گری را نخواهیم پذیرفت، این جنگ با یک کشور نیست بلکه جنگ عقیده‌ها است به هیچ وجه بحث سیاسی مذاکره و حسن نیت را به معنای کسی که بخواهد ما را تشویق به مذاکره کند نمی‌پذیریم.

وی در رابطه با مختصات مذاکره رهبری معظم با نخست‌وزیر ژاپن افزود: برخورد امروز رهبر فرزانه انقلاب با نخست‌وزیر ژاپن دارای چند ویژگی مهم راهبردی بود جایی که ایشان اقتدار ولایی و انقلابی را به بهترین نحو به نمایش گذاشتند، عزت، حکمت و مصلحت حکومت علوی را یکجا به رخ جهانیان کشیدند و هوش راهبردی و نکته‌سنجی رهبر فرزانه انقلاب در این دیدار نخست وزیر ژاپن را غافلگیر کرد.

کارشناس ارشد مسائل راهبردی بیان کرد: ایشان چند بار تکرار کردند که بنده با جنابعالی مذاکره می‌کنم و پاسخ من به شماست نه ترامپ، با این تأکید هرگونه فرصت سو استفاده و شیطنت را از رسانه‌های دشمن گرفتند.

این کارشناس اضافه کرد: ایشان گفتند که مذاکره زیر فشار را نمی‌پذیریم و با این جمله هرگونه تهدید غیرمستقیم در پیغام ترامپ را خنثی کردند همچنین فرمودند که ترامپ که شما را واسطه قرار داد همان روز که به کشورش بازگشت تحریم‌های جدیدی را بر علیه ایران وضع کرد و با این جمله حرفی برای آبه باقی نگذاشتند.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد و با این جمله دشمن را تحقیر کردند.

* اعتراف دشمنان به هوش استراتژیک یک رهبر
معافی تصریح کرد: برای اولین مرتبه مذاکره به این مهمی بین رهبری و یک مقام مهم خارجی بصورت شفاف از تلوزیون منتشر شد تا جای هیچگونه سو استفاده و برداشت‌های ناصواب از این مذاکره برای تحریف‌کنندگان داخلی و خارجی باقی نگذارد.

وی تأکید کرد: در پایان نکته‌ای را که درمصاحبه بنی‌صدر با بی‌بی‌سی فارسی به صورت زنده درباب هوش استراتژیک رهبر ایران پخش شد را عرض می‌کنم که گفت اگر (امام)خمینی از قبر بیرون بیاید هزاران بار به آقای خامنه‌ای احسنت خواهد گفت به این دلیل که خوب توانست بعد از او کشور را در تلاطم و مشکلات اداره نماید.

انتهای پیام/


لینک مطلب: http://www.dana.ir/News/1495120.html