printlogo


کد خبر: 1511085تاریخ: 1398/05/20 09:28
هزینه درنظرگرفته شده توسط کارشناسان قضایی پاسخگوی تخریب‌ ساختمان‌ها نیست/ ۱۱ماه است بلاتکلیفیم
ساکنان کوچه محمدیه در مصاحبه با صبح قزوین:
هزینه درنظرگرفته شده توسط کارشناسان قضایی پاسخگوی تخریب‌ ساختمان‌ها نیست/ ۱۱ماه است بلاتکلیفیم
ساکنان کوچه محمدیه قزوین گفت: هزینه‌ای که توسط پنج کارشناس تعیین شده پاسخگوی تخریب‌های این ساختمان نیست و حق اعتراض از ساکنین گرفته شده و تا به حال مبلغی برای بازسازی ساختمان دریافت نشده‌است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ روز سه شنبه سوم مهرماه سال گذشته بود که قسمتی از خیابان محمدیه شهر قزوین به دلیل شکستگی لوله آب فرونشست کرد که در جریان این حادثه به ۳ ساختمان مسکونی خسارت وارد شد. 


به دلیل نشت آب درون این منازل و آسیب به پی ساختمان‌ها خطر تخریب آن‌ها را تهدید می‌کند و هیچکدام از این ساختمان‌ها ایمنی لازم را برای ساکنین ندارد. 

پس از این حادثه و با توجه به خطر ریزش ساختمان‌ها؛ ساکنین تخلیه شدند و به تعدادی از آن‌ها در یک ورزشگاه از سوی ستاد مدیریت بحران قزوین اسکان داده شد. 
 
 

اما اهالی این منازل مسکونی با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند که تا به امروز بلاتکلیف مانده است؛ 

این روزها با اینکه حدود 11ماه از این حادثه می‌گذرد هنوز مشکل ساکنین آن منازل مسکونی حل نشده، البته این موضوع از طریق مراجع قضایی مورد پیگیری قرار گرفته و حکم دادگاه نیز صادر شده است.

شهروندان قزوینی ساکن در این منطقه طی تماس با پایگاه خبری صبح قزوین نارضایتی خود را از رای صادر شده و روند پیگیری مشکلات خود از سوی مراجع قضایی اعلام کردند.

ساکنان ساختمان تخریب شده‌ی کوچه محمدیه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ درباره‌ی تخریب بیشتر این ساختمان اظهار کردند: مهرماه 97 این ساختمان براساس ترکیدن لوله‌ی فاضلاب شهری که از زیر این ساختمان می‌گذشت دچار نشست و ریزش شد.

 

این ساکنین اضافه کردند: لوله‌ی شهری که حدود سه ماه دچار ترکیدگی شده‌ بود بعد از مدتی دچار نشست و ریزش شد از سوی دیگر حیاط خانه دچار آبگرفتگی شد و با لرزشی که در ساختمان رخ داد قسمتی از کوچه فرو رفت.

این معترضین اذعان کردند: در طی این سه ماه مسئولین برای پیگیری آمدند اما نتیجه‌ای حاصل نشد و بعد از فرورفتگی کوچه عده‌ای از نیروهای شهرداری با آهک فرو رفتگی را پر کردند.

ساکنین کوچه محمدیه عنوان کردند: ابتدا سه کارشناس برای بررسی ساختمان حاضر شدند و مبلغ 78میلیون را برای خسارات این ساختمان درنظر گرفتند و بعد از گذشت حدود دوماه که ساختمان دچار تخریب بیشتری شد پنج کارشناس برای بررسی حاضر شدند و مبلغ 30میلیون را برای بازسازی این ساختمان درنظر گرفتند.

این ساکنین ابراز کردند: طی 10ماه که از مسئله نشست و ریزش ساختمان می‌گذرد ساختمان دچار تخریب بیشتریشده و بیشتر ابزار ساختمان مانند شیرآلات، درب، آبگرمکن و موتور کولر به سرقت رفته‌است و ساکنین این ساختمان محل سکونت خود را ترک کرده‌اند و محلی برای سکونت ندارند.

 

معترضین گفتند: هزینه‌ای که توسط پنج کارشناس تعیین شده پاسخگوی تخریب‌های این ساختمان نیست و حق اعتراض از ساکنین گرفته شده و تا به حال مبلغی برای بازسازی ساختمان دریافت نشده‌است.

ساکنان ساختمان تخریب شده ادامه دادند: ساختمان تخریب شده مقاومت خود را از دست داده و واحدهای مسکونی به علت ترک‌ها و فرونشست‌ها قابلیت فروش را ندارند و تنها زمین ساختمان قابل فروش است که هزینه‌ی آن نمی‌تواند مبلغ تامین منزل جدید را فراهم کند.

این ساکنان بیان کردند: با نزدیک شدن ایام محرم تردد خودروها و ترافیک خودرویی در کوچه‌ی محمدیه افزایش می‌یابد که با وجود فرو رفتگی قسمتی از کوچه امکان فرورفتگی، نشست و تخریب سایر مناطق کوچه ننیز وجود دارد.

 

ساکنین معترض کوچه‌ی محمدیه در پایان اضافه کردند: پرونده‌ی ساختمان بسته شده‌است و مهندسین ناظر معتقدند که مرمت و بازسازی ساختمان مبلغی بالای 100میلیون را می‌طلبد اما اختلاف نظرات کارشناسان بعد از خرابی‌های بیشتر، مسئله را پیچیده می‌کند و این در صورتی است که علاوه بر قسمت‌های اصلی ساختمان واحدهای مسکونی هم دچار تخریب شده‌است.

انتهای پیام/

 


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1511085.html