printlogo


کد خبر: 1527572تاریخ: 1398/07/14 14:36
خدمات‌رسانی 100 خادم حسینیه اعظم زنجان در سامرا
رئیس هیأت امنای حسینیه اعظم زنجان:
خدمات‌رسانی 100 خادم حسینیه اعظم زنجان در سامرا
رئیس هیأت امنای حسینیه اعظم زنجان گفت: 100 خادم حسینیه اعظم زنجان در اربعین در سامرا خدمات رسانی می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛جواد غم پرور امروز در گفت و گو با خبرنگار موج رسا; ، موکب حسینیه اعظم زنجان امسال نیز همچون سنوات گذشته برای خدمات رسانی به زائران در سامرا حضور می یابد.

وی با اشاره به حضور 100 نفر از خادمان افتخاری حسینیه برای خدمات رسانی به زائران، بیان داشت: از 14 مهر ماه سال جاری گروه پیشرو از استان حرکت می کند.

این مسئول تصریح کرد: از 18 مهر ماه نیز خادمان حسینیه اعظم زنجان از زنجان به سامرا منتقل می شوند.

رئیس هیأت امنای حسینیه اعظم زنجان با بیان اینکه از 19 مهر ماه توزیع غذا در سامرا در وعده های صبحانه، نهار و شام آغاز می شود، افزود: 160 هزار پرس غذا در 12 روز با توجه به برنامه ریزی های انجام شده،توزیع می شود.

مسجد حسینیه اعظم از بزرگترین مراکز مذهبی جهان تشیع به شمار می‌آید که در جنوب شهر زنجان و در خیابان فردوسی واقع شده است.

 این مسجد پس از قربانگاه منا به عنوان دومین قربانگاه جهان اسلام و یکی از اماکن متبرک و معنوی استان زنجان به حساب می‌آید که سالانه میزبان مسافران زیادی از نقاط مختلف ایران و جهان است که به این شهر سفر می‌کنند. مسجد حسینه اعظم زنجان شهرت و آوازه جهانی خود را مدیون مراسم‌ و دسته‌های عزاداریست که در روز هشتم ماه محرم برای حضرت سیدالشهدا (ع)، حضرت ابوالفضل (ع) و یارانشان برگزار می‌شود.

قدمت مسجد حسینیه اعظم زنجان به دوره صفویه بر می‌گردد، به این دلیل که این زمان همراه با رسمی شدن مذهب شیعه توسط شاه اسماعیل صفوی در ایران بود.

این مسجد موقوفه‌ی افرادی به نام‌های حاج میرزا محمدتقی و حاج میرزا بابایی بوده است که در دی ماه سال 1387 به عنوان دهمین میراث معنوی کشور به ثبت رسید.

 دسته‌های عزاداری مسجد حسینیه اعظم حرکت خود را از محل حسینیه‌‌ی آغاز کرده و همزمان با اذان مغرب به امام‌زاده ابراهیم (ع) زنجان می‌رسند و مراسم در آنجا به پایان می‌رسد.

 این مراسم با شکوه و عظمت بی‌نظیرش هر ساله تعداد زیادی از مسلمانان و عزاداران اباعبدالله‌الحسین (ع) را از نقاط مختلف و حتی مسلمانان غیرایرانی را به سوی خودجذب می‌کند.

در حال حاضر همه ایرانیان و جهانیان زنجان را با عنوان پایتخت شور و شعور حسینی می‌شناسند و هر ساله در شب تاسوعا، عزاداران 500 هزار نفری این مسجد فریاد پیروزی حق بر باطل را در این مسجد طنین‌انداز می‌کنند تا قدرت و صلابت اسلام، شیعیان و حامی مظلومان را به رخ جهانیان بکشند.

انتهای پیام/


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1527572.html