printlogo


کد خبر: 1546140تاریخ: 1398/08/19 12:00
علم باید به نفع جوامع باشد/ لزوم حمایت از تلاش های علمی
به مناسبت روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه؛
علم باید به نفع جوامع باشد/ لزوم حمایت از تلاش های علمی
امروز فرصتی برای بسیج کردن تمام حامیانِ موضوع علم در خدمت صلح و توسعه از مقامات دولتی و رسانه ها گرفته تا دانش آموزان مدرسه را فراهم می آورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ هر ساله 10 نوامبر روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه، نقش قابل توجه علم را در جامعه و لزوم مشارکت عموم مردم در مباحث مربوط به موضوعات علمی نوظهور را برجسته می کند. این مناسبت همچنین بر اهمیت و ارتباط علم با زندگی روزمره ما تأکید می کند.

امروز فرصتی برای بسیج کردن تمام حامیانِ موضوع علم در خدمت صلح و توسعه از مقامات دولتی و رسانه ها گرفته تا دانش آموزان مدرسه را فراهم می آورد.

یونسکو با سازماندهی رویداد و فعالیت های خود در این روز، همه را به شرکت در جشن روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه ترغیب می کند.

 

اهداف روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه عبارتند از:

- تقویت آگاهی عمومی درباره نقش علم در جوامع مسالمت آمیز و پایدار

- ارتقاء همبستگی ملی و بین المللی به منظور اشتراک گذاری علم بین کشورها

- تجدید تعهد ملی و بین المللی برای استفاده از علم به نفع جوامع

- توجه به چالش های پیش روی علم و افزایش حمایت از تلاش علمی

 

موضوع سال 2019: "علم باز، برای همه"

علم باز نه تنها مسئله توسعه علم برای جامعه پژوهش است، بلکه در مورد دسترسی آزاد و داده های باز به علمی باز برای همگان اشاره دارد.

علیرغم پیشرفت های انجام شده طی سال های اخیر، ما هنوز هم هنگام دسترسی به علم، فناوری و نوآوری (STI) و بهره مندی از مزایای آنها شاهد اختلافات بزرگی در سراسر مناطق و کشورهای مختلف هستیم. برای برطرف کردن این اختلافات و بستن شکاف های موجود در علم، فناوری و نوآوری، علم باز گامی مهم در جهتی درست است.

ارتباطات بازِ داده های علمی، نتایج، فرضیه ها و نظریه ها، در قلب فرآیند علمی قرار دارند. در این زمینه، علم باز توسعه جهانی به سوی دستیابی به تحقیقات علمی و داده های قابل دسترس را برای همگان ارتقاء می دهد.

 

علم باز این پتانسیل را دارد که همکاری های علمی و اکتشافات را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و فناوری های سازگار را نیز تسهیل کند. این علم می تواند یک تغییردهنده بازی برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار به ویژه در آفریقا، کشورهای در حال توسعه و کشورهای در حال توسعه جزایر کوچک (SIDS) باشد.

بگذارید ما از علم باز به عنوان ابزاری برای دسترسی هر چه بیشتر به دانش، فرآیند علمی فراگیرتر و خروجی های علمی با آمادگی بیشتر برای همه استفاده کنیم.

با پیوند نزدیک تر علم و جامعه، روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه اطمینان از اینکه شهروندان از تحولات علم و دانش آگاه می شوند را هدف قرار می دهد. این مناسبت همچنین بر نقش دانشمندان در گسترش درک ما از سیاره قابل توجه و شکننده که ما آن را خانه می نامیم و پایدارتر کردن جوامع ما تأکید می کند.

انتهای پیام/


لینک مطلب: http://www.dana.ir/News/1546140.html