printlogo


کد خبر: 1551131تاریخ: 1398/09/09 14:02
ساخت 800 قطعه تجهیزات بندری توسط شرکت های دانش بنیان
در جریان بازدید مشاور عالی فرمانده کل قوا از بندر شهید رجایی مطرح شد؛
ساخت 800 قطعه تجهیزات بندری توسط شرکت های دانش بنیان
در جریان بازدید دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا در امور نیروهای مسلح از بندر شهید رجایی، نقش راهبردی بنادر و صنعت دریانوردی در چشم انداز 1424 تشریح شد و تقویت بنیه دفاعی و امنیتی به عنوان محور اساسی آمایش سرزمین مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هرمز؛ سردار سرلشکر یحیی رحیم صفوی با همراهی 30 نفر از اساتید و دانشجویان دانشکده فرماندهی عملیات مشترک و مرکب دافوس ارتش جمهوری اسلامی از بخش های مختلف منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی دیدن کردند.

یک فروند کشتی کانتینری متعلق به ناوگان ملی، ماکت پیش ساز (نمونک) طرح های توسعه بندر و اسکله های پهلوگیری کشتی های اقیانوس پیما متردد به بزرگترین بندر بازرگانی ایران از جمله بخش‌هایی بود که از سوی مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا و هیات همراه مورد بازدید قرار گرفت.

سرلشکر رحیم صفوی در ادامه حضور خود در دروازه طلایی اقتصاد ایران، در نشستی مشترک با مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با آخرین دستاوردهای متخصصان صنعت دریانوردی ایران آشنا شد‌ و در جریان جدیدترین وضعیت عملیاتی بزرگترین بندر تجاری ایران قرار گرفت.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در امور نیروهای مسلح طی سخنانی به تبیین نقش راهبردی بنادر و صنعت دریانوردی در چشم انداز 1424 پرداخت و گفت: در قالب این سند چشم انداز که برای گام دوم و چهل ساله آتی انقلاب اسلامی در دست تدوین است، جایگاه ویژه تری برای پیوند ساختاری اقتصاد کشور با توسعه دریا محور هدفگذاری شده است. زیرا پیش بینی ها از رسیدن جمعیت ایران به رقم 100 میلیون نفر طی دهه پیش رو حکایت دارد.

وی ادامه داد: تاکنون در کرانه ساحلی جنوب ایران 700میلیارد دلار سرمایه گذاری شده که باید پازل طرح های پدافند غیرعامل برای صیانت از این سرمایه و ثروت گرانبهای کشور تکمیل شود.

60 درصد صادرات و واردات کشور وابسته به بندر شهید رجایی است

رحیم صفوی با تاکید بر لزوم جدی گرفته بیشتر "راهبرد دریایی" در طرح های آمایش سرزمین، خاطرنشان کرد: بندر شهید رجایی با ظرفیت جابجایی 109 میلیون تن کالا، یکی از دستاوردها و توانمندی های جمهوری اسلامی است که 60 درصد صادرات و واردات کشور به این بندر وابسته است.

وی هدف اصلی اعمال تحریم ها از سوی کشورهای غربی را تحمیل اراده سیاسی بر جمهوری اسلامی دانست و تصریح کرد: ایران طی 111 سال اخیر گرفتار اقتصاد تک محصولی متکی به نفت شده است و برای گریز از تنگنای تحریم ها، باید از موقعیت گذرگاهی و دریایی کشور در توسعه صادرات و ترانزیت بهره بیشتری گرفته شود.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در امور نیروهای مسلح تصریح کرد: در جغرافیایی پیرامونی ایران، 15 کشور با 600 میلیون نفر جمعیت وجود دارد که سالانه نیاز به 800 میلیارد دلار واردات انواع کالا دارند و ایران با راهبرد دریایی می تواند از این فرصت استفاده بهینه کند.

وی با بیان این مطلب که در شرایط فعلی که کشور ایران مورد هدف جنگ های نرم و هیبریدی قرار گرفته، دفاع و امنیت اساس محوری آمایش سرزمین است، گفت: سرمایه گذاری و توسعه در مسیر تحقق این هدف مهم معنا پیدا می کند.

ساخت 800 قطعه تجهیزات بندری توسط شرکت های دانش بنیان

اله مراد عفیفی پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز در این نشست اظهار داشت: علیرغم جنگ اقتصادی ناجوانمردانه آمریکا علیه ایران، توسعه بندر متوقف نشده است؛ به موازات انجام عملیات تخلیه و بارگیری کالا از کشتی ها، طرح های عمرانی توسعه پایانه های نفتی، کانتینری و مواد معدنی این بندر در حال اجراست که نشانگر پویایی و اقتدار کشور است.

وی خاطرنشان کرد: در قالب مرحله سوم طرح توسعه کانتینری، 1400 متر اسکله جدید و همچنین در یک طرح دیگر، سه پست اسکله نفتی به طول 1000 متر ایجاد می شود که ظرفیت موجود 109 میلیون تنی جابجایی کالا در بندر را تا میزان 60 درصد افزایش خواهد داد.

عفیفی پور با اشاره به تلاش های صورت گرفته به منظور بهره مندی بیشتر از دانش و توان فنی متخصصان داخلی گفت: تاکنون 800 قطعه تجهیزات بندری توسط شرکت های دانش بنیان ایرانی ساخته شده است.

انتهای پیام/


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1551131.html