printlogo


کد خبر: 1552414تاریخ: 1398/09/14 12:14
ترامپ با حالت قهر به خانه برگشت؛ دوران پساآمریکا کلید خورد
گزارش دانا از استهزاء رئیس جمهور آمریکا در جمع سران ناتو؛
ترامپ با حالت قهر به خانه برگشت؛ دوران پساآمریکا کلید خورد
رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه در حالی لندن را پیش از موعد و بدون شرکت در نشست خبری ترک کرد که در واشنگتن اولین جلسه استیضاح او در کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در جریان بود.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در لندن برای شرکت در نشست «ناتو» روز بدی را سپری کرد. سران دیگر کشورها دستش انداختند و در خانه هم استیضاحش یک مرحله دیگر پیش رفت.

ویدئویی که اوایل وقت چهارشنبه منتشر شد، نشان می‌داد که سران کشورهای متحد آمریکا در ناتو دور از چشم ترامپ گعده گرفته‌اند و رفتار او را مسخره می‌کنند. «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا با خنده‌ای تمسخرآمیز برای «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس از پرگویی ترامپ و تعجب تیم رئیس‌جمهور آمریکا از اظهارات خلاف برنامه او تعریف می‌کند.
 
اگر اندک امیدی هم وجود داشت که نشست هفتادمین سالگرد تأسیس ناتو نمایشی از اتحاد اعضای این ائتلاف باشد، با همین ویدئو بر باد رفت.
 
رئیس‌جمهور آمریکا در حالی لندن را پیش از موعد و بدون شرکت در نشست خبری پایانی ناتو ترک کرد که در واشنگتن اولین جلسه استیضاح او در کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در جریان بود.
 
روزنامه گاردین نوشت «متحدان، ترامپ را دست انداختند. او هم مذاکرات لندن را پیش از موعد ترک کرد». روزنامه «مترو» انگلیس هم تیتر زد: «ترامپ تُرش کرد و به خانه برگشت».
 
رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری در حاشیه نشست سران پیمان ناتو در کنار آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان درباره تمسخرش در جمع سران چند کشور عضو ناتو گفت: « ترودو (نخست وزیر کانادا) آدم دورویی است البته آدم خوبی است ولی گمان می کنم چون قرار است پول بیشتری پرداخت کند برای همین دلخور شده باشد.»
 
اما فارغ از فضای حاشیه ای اجلاس ناتو کارشناسان نیز از افول آمریکا حتی شروع فضای پساآمریکا در جهان سخن می گویند. 
 
در همین راستا، یک اندیشکده معروف اروپایی با انتقاد شدید از سیاست‌های اختلاف‌انگیز آمریکا در روابط دو سوی اقیانوس اطلس، حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور را دردسر اصلی پیمان‌ ناتو می‌داند.
 
اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا که مقر آن در لندن است و در هفت پایتخت اروپایی دفتر دارد در مقاله‌ای نوشت: هر چند که به نظر می‌رسد مقصران اصلی در شرایط بوجود آمده در اتحاد نظامی ناتو و دردسرسازان برای این سازمان پیمان آتلانتیک (اطلس) شمالی، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه باشند، اما این بحرانی آمریکایی است.
 
این درشرایطی است که پیشتر «امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه خواهان شکل‌گیری ارتش اروپایی برای مقابله با روسیه، چین و امریکا شده است.»
 
با این وجود موضوع استهزا ترامپ فقط به شخصیت وی باز نمی گردد و موضوع افول جایگاه آمریکا و بخصوص فرد اول این کشور در جهان را نشان می دهد. 
 
انتهای پیام/
 
 

لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1552414.html