printlogo


کد خبر: 1621519تاریخ: 1399/04/07 16:07
میلیون ها کودک یمنی در آستانه گرسنگی/ مداخله بیجای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در یمن
سازمان ملل متحد هشدار داد؛
میلیون ها کودک یمنی در آستانه گرسنگی/ مداخله بیجای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در یمن
سازمان ملل متحد گفت که میلیون ها کودک در کشور عربی جنگ زده به خاطر کمبود شدید کمک های بشردوستانه و عدم دسترسی کافی به آب سالم و بهداشت در دوران کروناویروس در معرض خطر مرگ، کار و ازدواج کودکان و استخدام آنها در گروه های مسلح هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ آژانس کودکان سازمان ملل متحد (UN) هشدار داده که 2.4 میلیون کودک به دلیل همه گیری کروناویروس در یمن جنگ زده و کاهش شدید کمک های بشردوستانه در آستانه گرسنگی قرار دارند.

یونیسف طی گزارش گفت: "با توجه به سیستم بهداشت و درمان ویران شده یمن و کشمکش با زیرساخت ها برای مبارزه با کروناویروس، در حال حاضر شرایط وخیم کودکان به طور قابل توجهی رو به زوال است."

"سارا بِیسولو نیانتی" نماینده یونیسف در یمن گفت: "اگر بودجه فوری دریافت نکنیم، کودکان به آستانه گرسنگی رانده می شوند و بسیاری از آنها خواهند مرد. در این صورت، جامعه جهانی پیامی مبنی بر اینکه جان کودکان مهم نیست را ارسال می کند."

 

تست محدود

زیرساخت مراقبت های بهداشتی ضعیف یمن پس از 5 سال جنگ میان ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی و حوثی ها، آماده مبارزه با همه گیری کروناویروس نیست.

این جنگ که به بن بست رسیده، منجر به بدترین بحران جهانی بشردوستانه شده است.

این درگیری در سال 2015 که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در دولت شناخته شده بین المللی مداخله بیجا کرد رخ داد و باعث تبعید اجباری حوثی ها از "صنعا" پایتخت یمن و بخش اعظمی از این کشور شد.

 

کاهش کمک ها از سوی اهداکنندگان

انتظار می رود که وضعیت یمن به دلیل کاهش کمک های اخیر کشورها بدتر شود.

یمن به طور رسمی بیش از 1000 مورد ابتلا به کووید19 و 275 فوتی مرتبط با این ویروس را ثبت کرده است. با این حال، اعتقاد بر این است که شمار واقعی بسیار بالاتر است زیرا ظرفیت های تست به شدت محدود هستند.

یونیسف هشدار داد که اگر تا پایان ماه آگوست 54.5 میلیون دلار برای سلامتی و تغذیه پرداخت نشود بیش از 23000 کودک به دلیل سوء تغذیه حاد در معرض خطر مرگ قرار می گیرند.

این سازمان همچنین گفت که 5 میلیون کودک زیر 5 سال نیز به واکسن های بیماری های کشنده دسترسی نخواهند داشت.

سازمان های امدادی بین المللی از کاهش چشمگیر سرمایه گذاری های بشردوستانه وعده داده شده از سوی کشورهای اهداکننده نگران هستند.

 

کسری بودجه

طی یک کنفرانس تعهد مجازی درباره یمن که به میزبانی سازمان ملل متحد و عربستان سعودی در 2 ماه ژوئن برگزار شد، 31 اهداکننده 1.35 میلیارد دلار کمک های بشردوستانه را تعهد کردند.

در این گزارش آمده که یونیسف می تواند تنها 10 درصد از 461 میلیون دلاری که برای پوشش واکنش بشردوستانه خود برای بحران یمن درخواست کرده و کمتر از 40 درصد از 53 میلیون دلاری که برای تأثیر کووید19 بر کودکان نیاز دارد را تأمین کند.

نیانتی گفت: "یونیسف در شرایط فوق العاده دشوار در حال کار شبانه روزی برای کمک به کودکان نیازمند است، اما ما تنها بخشی از بودجه لازم برای انجام این کار را داریم."

 

بدترین مکان برای کودک بودن

گزارش یونیسف بر پایه هشدارهایی از سوی "مارک لولاک" معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه که در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت یمن بدون حمایت مالی گسترده از صخره سقوط می کند، منتشر می شود.

لولاک افزود که کووید19 به سرعت در سراسر فقیرترین کشور عربی گسترش می یابد و حدود 25 درصد از موارد تأیید شده (5 برابر میانگین جهانی) را کشته است.

نیمی از تأسیسات بهداشتی یمن دارای عملکردی ناکارآمد و 18 درصد از 333 منطقه هیچ پزشکی ندارند. سیستم های آب و فاضلاب به دلیل بازگشت شیوع وبا از بین رفته اند.

حدود 9.6 میلیون کودک دسترسی کافی به آب سالم و بهداشت ندارند و دو سوم از جمعیت 30 میلیون نفری این کشور وابسته به کمک های غذایی هستند.

یونیسف اعلام کرد که در حال حاضر حدود 7.8 میلیون کودک به مدرسه نمی روند و این امر آنها را در معرض خطر کار و ازدواج کودکان و استخدام در گروه های مسلح قرار می دهد.

نیانتی گفت: "یونیسف قبلا گفته و مجدد تکرار می کند که یمن بدترین مکان در جهان برای کودک بودن است و بهتر هم نمی شود."

انتهای پیام/


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1621519.html