printlogo


کد خبر: 1628909تاریخ: 1399/04/30 22:02
کارکرد سیاسی و بیداری نماز جمعه علت عناد مستمر دشمنان
یت الله اعرافی عنوان کرد
کارکرد سیاسی و بیداری نماز جمعه علت عناد مستمر دشمنان
امام جمعه قم با بیان اهمیت و کارکردهای مختلف نمازجمعه، علل عناد مستمر با نماز جمعه را بر شمرد و بر لزوم افزایش جذابیت نماز جمعه تاکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت الله علیرضا اعرافی در آستانه چهارم مرداد ، سالگرد برپایی نخستین نماز جمعه پس از انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن تشریح کارکردهای نماز جمعه و ابعاد مختلف آن علل عناد مستمر با نماز جمعه را تشریح کرد.

 
عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به عبادات فردی و اجتماعی گفت:عبادت در شریعت اسلام ویژگی خاصی دارد، برخی عبادات کاملا ممهز در ارتباط انسان وخداست مانند نماز شب در خلوت خانه و برخی زیارات و نوع دوم عبادات، عبادات اجتماعی است و یعنی اسلام مسائل اجتماعی سیاسی و روابط با دیگران را با رابطه انسان با خدا در یک بسته جمع کرده است که از ویژگی‌های عبادت‌های اجتماعی است و نمونه آن نماز جماعت، نماز جمعه، حج و از این قبیل عبادات است.
 
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: در میان عبادت‌های نوع دوم نماز جمعه به طور خاص اجتماعی است زیرا شرط نماز جمعه اجتماع حداقل پنج یا هفت نفر است و از مهم ترین عبادات‌هایی است که در عین ارتباط با خداوند متعال با مردم هم ارتباط برقرار می‌کند.
 
امام جمعه قم تصریح کرد: نماز جمعه به عنوان یک عبادت بسیار راقی و مهم است که کمتر جایی با ویژگی‌های خاص بر آن سفارش شده است مانند سوره جمعه که در آن با آیه «فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ» اشاره شده و یا مانند «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلَاةِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَةِ» که دراین آیه مهم خداوند متعال نمی فرماید وقتی که اقامه شد بلکه می فرماید وقتی موذن صدا داد بشتابید که این تاکید در کمتر جایی مثل نماز جمعه اشاره شده است.
 
عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: نماز جمعه از جمله عبادات جمعی ذو اضلاع و ذو ابعادی است که از ابتدای شریعت اسلام وقتی خود پیامبر گرامی اسلام(ص) به مدینه مهاجرت کردند پایه ریزی شد و البته در طول تاریخ هم ادامه داشته است.
 
وی با بیان اینکه در کشور ما هم همیشه نماز جمعه برپا می‌شده است گفت : زمانی مرحوم آیت الله اراکی در قم نماز جمعه اقامه می‌کردند که من خودم در آغاز طلبگی در نماز جمعه‌های با شکوه ایشان در مسجد امام حسن عسکری(ع) شرکت می‌کردم که خیلی نماز جمعه‌های زیبایی بود.
 
عضو فقهای شورای نگهبان ادامه داد: زمانی هم آیت الله میرزای حائری اقامه نماز جمعه داشتند. اما آنچه که چهل و یک سال قبل با فرمان امام(ره) پایه ریزی شد و ضمن آن مرحوم آیت الله طالقانی نخستین نماز جمعه با شکوه را در دانشگاه تهران اقامه کردند فصلی نو در نماز جمعه بود چون این نماز جمعه در ظل حکومت اسلامی با فرمان ولی فقیه و رهبری جامعه در ابعاد وسیع شکل گرفت.
 
وی ادامه داد: امروز قریب به هزار نمازجمعه با شبکه منسجم در کشور برپا می‌شود و البته این الگویی که چهل و یک سال قبل در ایران پایه ریزی شد به دنیا هم انعکاس پیدا کرده است.
 
استاد حوزه علمیه افزود: بنده در سفر مفصلی که دهه فجر سال 1398 به هندوستان داشتم مشاهده کردم غیر از نماز جمعه‌هایی که برادران اهل سنت برپا می‌کنند قریب 900 نماز جمعه در آن کشور توسط روحانیون شیعه به شکلی منسجم اقامه می‌گردد که در اندازه شبکه نماز جمعه در جمهوری اسلامی ایران بوده و با همان الگو که با ویژگی‌های یکپارچگی، منسجم، سراسری و نظام مند بودن همراه است.
 
آیت الله اعرافی کارکردهای نماز جمعه را بر چند نوع توصیف کرد و گفت: نماز جمعه در سایه نظام اسلامی با کارکردهای متنوع و مختلف است. یکی از کارکردهای نماز جمعه کارکرد معرفتی است که یعنی این نماز خطبه دارد و عقاید و افکار مردم را ارتقا می‌دهد و معارف دین در طی آن عرضه می‌شود.
 
وی ادامه داد: کارکرد دیگر آن اخلاقی است که توصیه‌هایی معنوی دارد و ضمنا نماز جمعه کارکرد اجتماعی هم دارد که همان همبستگی اجتماعی است که در اسلام هم مد نظر قرار گرفته است. نماز جمعه کارکرد اقتصادی هم دارد که در اسلام هم تاکید شده است که مراقب احوال و وضعیت یکدیگر باشید و البته کارکرد مهم سیاسی هم دارد.
 
وی خاطرنشان کرد: این کارکرد اخیر نماز جمعه جمهوری اسلامی ایران که همان کارکرد سیاسی است بطور خاص مورد بغض و کینه دشمنان است و یک دلیل آن این است که مردم در کوران حوادث و دشمنی‌هایی که با آن مواجه بوده اند ضمن حفظ همبستگی از انقلاب حمایت کردند و دیدیم که نماز جمعه در طول تاریخ انقلاب یک پایگاه مهم برای همبستگی اجتماعی مردم بوده است.
 
امام جمعه قم افزود: در دوران دفاع مقدس شاهد همبستگی‌های بی‌نظیر اجتماعی بودیم که پشتوانه حرکت عظیم رزمندگان بود و البته نماز جمعه به دلیل کارکرد جامع سیاسی خود که پشتوانه‌ای مهم برای وحدت و همبستگی و عزت استقلال کشور است. همواره در طول چهل سال گذشته مورد دشمنی و عناد قرار گرفته است که در جهات مختلف خود را نشان داده است و در جریان آن چندین امام جمعه و چهره‌های برجسته انقلاب همچون آیت الله اشرفی اصفهانی، آیت الله مدنی، آیت الله دستغیب و آیت الله صدوقی و برخی از بزرگان ما را ترور شدند و چندین بار نیز اقدام به انفجار بمب در نماز جمعه کردند.
 
مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به حملات مکرر علیه تریبون نماز جمعه تصریح کرد: این هجوم گسترده امنیتی، نظامی و تبلیغی نشان دهنده آن است که نماز جمعه رکنی مهم و تضمین کننده وحدت و پیشرفت کشور است که امیدواریم امامان جمعه قدر این نعمت بزرگ را بدانند و بر غنای خطبه‌هایشان بیفزایند، به مسائل گوناگون بپردازند و نماز جمعه را جایگاه وحدت، انسجام، مقاومت و تزریق روح انقلابی به مردم قرار دهند و ضمنا لازم است مردم به ویژه جوان‌ها قدر آن را بدانند .
 
وی ضمن گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد برپایی نماز جمعه خاطرنشان کرد: نقش ارزنده اصحاب رسانه و رسانه ملی در بازتاب درست نماز جمعه  و ترغیب مردم به شرکت در نماز جمعه جای تقدیر و تشکر دارد و تاکید می‌کنم که ان شاالله با طراحی‌ها و تدابیر جدید هم ائمه جمعه و هم ستادهای نماز جمعه  تلاش کنند جذابیت نماز جمعه را بالا ببرند.

لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1628909.html