printlogo


کد خبر: 1723161تاریخ: 1400/01/21 13:35
دولتمردان به قانون «رفع موانع تولید» اعتنا نمی‌کنند/ قانونی که بعد از هشت سال هنوز خاک می‌خورد
رئیس اتاق صمت گلستان مطرح کرد؛
دولتمردان به قانون «رفع موانع تولید» اعتنا نمی‌کنند/ قانونی که بعد از هشت سال هنوز خاک می‌خورد
بهرامی گفت: دولتمردان به قانون «رفع موانع تولید» اعتنا نمی کنند و در بخشنامه های بیست روز اخیر مشاهده و ادبیاتی که از دولتمردان می‌شنویم امیدی به تولید، پشتیبانی و مانع زدایی نباید داشته باشیم و این مطلوب نیست، اصلاح آن عزم جدی تری را می خواهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گلستان ما؛ رهبر انقلاب در سخنرانی نوروزی خطاب به ملت ایران (۱۴۰۰/۱/۱) درباره اهمیت برنامه‌ریزی جامع اقتصادی فرمودند: «اقتصاد ما با ظرفیتها و قابلیتهایی که در داخل دارد، میتواند یکی از شکوفاترین اقتصادهای منطقه باشد، و حتی میتواند یکی از شکوفاترین اقتصادهای دنیا باشد. ما ظرفیتهای زیادی داریم، امکانات فراوانی داریم؛ استفاده‌ی از این امکانات هم احتیاج به معجزه ندارد، اینها مسائلی است که مسئولان و مدیران ذی‌ربط با اهتمام، با احساس مسئولیت و همت بالا میتوانند آنها را حل کنند. شرطش این است که یک مدیریّت قوی و ضد فساد بر کشور حاکم باشد و یک برنامه‌ی جامع اقتصادی هم وجود داشته باشد.»

«تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»، رفع «موانع تولید» زمینه‌ساز «جهش تولید» است که بارها و بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است که با گره خوردن به اقتصاد مقاومتی می تواند  اقتصاد پایداری را برای کشور بوجود آورد.

در این میان مجلس در قانون گذاری بعنوان ریل گذار مسیر توسعه و در اولویت قرار گرفتن اقتصاد و معیشت مردم  توسط دولت بسیار مهم است.

رئیس اتاق صنعت و معدن تجارت گلستان در خصوص مانع زدایی از تولید و سرمایه گذاری  در گفتگو با خبرنگار ما، اظهارکرد: مشکل امروز تولید و حوزه اقتصادی مشکل یک سال، دوسال اخیر نیست بلکه حداقل سه الی چهار دهه،  بوجود آمده است .

رمضان بهرامی افزود: اگر بخواهیم  امسال مشکل تولیدحل شده و پشتیبانی و مانع زدایی شود باید از خود مجلس باید شروع شود یعنی کارخانه تولید قانون مزاحم (تولید)متوقف شود زیرا الی ماشا الله قانون مزاحم شناسایی شده است و فقط بیان کردن آن به بیراهه رفتن است.

رئیس اتاق صنعت و معدن تجارت گلستان اذعان کرد: در بخشنامه های ۲۰ روزاخیر مشاهده و ادبیاتی که از دولتمردان می شنویم امیدی به تولید،پشتیبانی و مانع زدایی نباید داشته باشیم. بخشنامه گمرک ، امور مالیاتی و غیره نشان می دهد که داریم به روال ۲ الی سه سال قبل باز برمی گردیم و این مطلوب نیست، اصلاح آن عزم جدی تری را می خواهد .

بهرامی تاکید کرد: راهکار بنده این است که دبیرخانه خارج از دولت ، کمیته ماده ۱۲ ذیل شورای گفتگو در استان هم می تواند گزارش ها را خارج از بحث دولتی از نگاه بخش خصوصی به رئیس جمهور اعلام کند. زیرا صدای رئیس اتاق ، اصناف تعاون با نامه های متعدد  نمی رسد و در بروکراسی اداری گم می شود.

همگرایی بخش خصوص و احصاء مشکلات تولیدی با تشکیل«ستاد مردمی پیگیری و تحقق شعار سال»

وی با بیان اینکه بخش خصوصی باید فعال تر بوده و بتواند از دید خودشان هفتگی به استانداران گزارش دهند، ابراز کرد: همگرایی بین بخش خصوصی هم باید اتفاق بیفتد و با حضورمعاون اقتصادی استانداری،  صنعتگران و اکثر نمایندگان  و کارشناسان دستگاه ها دستگاه های نظارتی «ستاد مردمی پیگیری و تحقق شعار سال» تکمیل شده  و این گزارش ها بتواند دیدبانی اقتصادی استان باشد.

بهرامی تصریح کرد: یکی از مشکلات استان گلستان بحث ریسک پذیری مدیران ما است که بخاطر امنیت کاری و عدم ثبات مدیریتی خود  به فعالیت ها تن نمی دهند لذا باید مدیر امنیت روانی داشته باشد که کسی هر روز برای برکناری اش کاری نمی کند و دستگاه قضایی نظارت می کند.

این کارشناس اقتصادی اذعان کرد: دولت ها نه تاجر خوبی اند و نه تولید کننده خوب لذا بخش خصوصی می تواند  بعنوان پیش قراول، مشکلات را احصا کرده و عنوان داشته باشند تا با توانند مسیر تولید را هموار کنند.

به گفته رئیس اتاق صنعت و معدن تجارت گلستان، همواره دولتمردان قانون هایی که به نفع بخش خصوصی بود کمتر اعتنا می کردند، مثلا قانون رفع موانع کسب و کار ، قانون رفع موانع  تولید و غیره هنوز بعد از هشت هنوز اجرا نشده است .

دولتی ها تولید کننده را از بالا به پایین نگاه می کنند

بهرامی تاکید کرد: حوزه اقتصادی استان گلستان باید دگرگون شده و نگاه بخش دولتی به تولید باید عوض شود؛ برخی بدنه های دولتی، تولید کننده را از بالا به پایین نگاه می کنند و در مسیری تاریک قدم می زنند و این سم است .

وی با بیان اینکه چرا سرمایه گریزی در استان دارد شکل می گیرد؟، بیان کرد: با قاطعیت می گویم که اگر کارشناسی بخواهد یک واحد تولیدی، بخش سرمایه گذاری را نابود کند وزیر نمی تواند زیرا قانون دستش را باز گذاشته و این باعث عقب افتادگی سرمایه گذاری می شود وبه همین دلیل سرمایه گذاران استانی هم ریسک نمی کنند .

در گلستان دنبال پاپوش درست کردن هستند تا سرمایه گذاری

بهرامی اضافه کرد:  آنقدری که در استان دنبال پاپوش و پرونده درست کردن برای حوزه سرمایه گذاری هستند برای توسعه استان وقت گذاشته نمی شود و این مسائلی است که گریبانگیر حوزه سرمایه گذاری شد.

وی اذعان کرد: در استان و یا در کشور خوشایند نیست که بخش خصوصی تنگ نظری کند، لذا می توان جلسات مشورتی با بخش خصوصی به صورت متناوب برگزار شده و مسائل به صورت مستقیم از تریبون های مختلف بین شود، این مدلی است که در جهان بعنوان راه برون رفت از رکود امتحانش را پس داده است.

رئیس اتاق صنعت و معدن تجارت گلستان در خاتمه گفت: اگر دنبال تذکرهای قانونی بگردیم اتفاق نمی افتد و باید به کمک نمایندگان قانون های مانع تولید را رفع کنیم لذا  اگرمشکل حمایت از تولید حل نشود مانع بوجود می آید و با هیچ پشتوانه ای نمی شود مانع را حل کرد.

انتهای پیام/

 


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1723161.html