printlogo


کد خبر: 1724566تاریخ: 1400/01/25 12:51
تماس با مبتلایان و دورهمی‌ها بیشترین دلایل انتقال ویروس در استان زنجان
در ستاد کرونا ویروس استان زنجان مطرح شد؛
تماس با مبتلایان و دورهمی‌ها بیشترین دلایل انتقال ویروس در استان زنجان
استاندار زنجان گفت: هم‌اکنون ۵ شهرستان در وضعیت قرمز و ۳ شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند که افزایش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند به بهبود وضعیت شهرستان‌ها کمک کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از موج رسا; فتح‌اله حقیقی، سه‌شنبه شب در جلسه ستاد مدیریت کرونا ویروس استان زنجان اظهار داشت: واقعیت این است که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از 90 درصد در 30 اسفند سال گذشته، امروز به 50 درصد رسیده که 3.5 برابر شدن تعداد بیماران سرپایی، 6 برابر شدن تعداد بیماران بستری، 4 برابر شدن تعداد نمونه‌های pcr و خط مستقیم رشد منحنی بیماری از عوارض این کاهش رعایت پروتکل‌ها است.

وی در خصوص دلایل افزایش تعداد بیماران خاطرنشان کرد: بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌ها واقعی‌ترین و بهترین شاخص و مهک برای علت‌یابی هستند.

حقیقی افزود: 31 درصد از این بیماران، علت ابتلای خود را ارتباط با سایر مبتلایان و 30 درصد نیز شرکت در دورهمی‌ها بیان کرده‌اند ضمن اینکه ارتباط با مبتلایان در محل کار، مسافرت و شرکت در مجالس نیز دلایل بعدی افزایش بیماری در استان و تغییر رنگبندی شهرستان‌ها شده است.

استاندار زنجان با بیان اینکه اکنون در شرایطی هستیم که حتما باید برای تغییر وضعیت کرونایی شهرستان‌ها کمک کنیم، گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پرهیز از سفرهای غیرضروری، عدم تجمعات و استفاده مستمر از ماسک به بهبود شرایط فعلی کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: تک‌تک آحاد جامعه باید دست در دست یکدیگر داده و به‌گونه‌ای عمل کنیم که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به بالای 95 درصد برسد زیرا در این صورت، رنگبندی شهرها تغییر می‌یابد و شرط رسیدن به این میزان، رعایت و تمکین از دستورالعمل‌ها، قوانین و مصوبات ستاد ملی کرونا است.

حقیقی ابراز کرد: در گام اول مبارزه با کرونا ویروس، همه باید یکصدا باشیم و به همدیگر کمک کرده و رفتار و گفتار احساسی نداشته باشیم.

رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان زنجان با اشاره به محدودیت‌های اعمال شده طی 10 روز گفت: رعایت قاطعانه دستورالعمل‌های بهداشتی، توجه به آموزش‌های ارائه‌شده در رسانه‌ها و استودیو سلامت، ورود رسانه‌ها، خیریه‌ها، سمن‌ها و همیاران سلامت در ترویج پیام‌های آموزشی و سلامت، تعطیلی مطلق تمام اصناف و مشاغل گروه‌های 2 و 3 و 4 ، ممنوعیت برگزاری هرگونه تجمع، پرهیز از برگزاری هرگونه مراسم و هیئات مذهبی، تشدید تست‌های میدانی در شهرهای قرمز، شناسایی افرادی که از سفر بازگشته‌اند، مدیریت حمل‌ونقل درون‌شهری و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، ممنوعیت تردد شبانه از ساعت 22 تا 3 ، نظارت حراست‌ها به تردد در ادارات، استفاده مبتلایان از ظرفیت نقاهتگاه‌ها، حمایت، قرنطینه معکوس، درمان و مراقبت از سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای توسط دستگاه‌های متولی و بیماریابی هوشمند، الزاماتی است که طی این 10 روز باید به شدت انجام شود.

 

*‌ روزانه 1200 نفر مراجعه به مراکز درمانی داریم

پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان نیز در این جلسه گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون 22301 نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند.

وی اظهار کرد: در حوزه سرپایی از بیش از 231 هزار نفر، نمونه تست pcr تهیه شده و با احتساب بستری‌ها در مجموع بیش از 253 هزار تست گرفته شده است.

قزلباش خاطرنشان کرد: تعداد کل بیماران مثبت شناسایی‌شده تا کنون 63488 نفر و تعداد فوتی‌ها نیز 1234 نفر بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: یکی از شاخص‌های بسیار مهم در سرعت پدیدار شدن موج چهارم کرونا، بیماران سرپایی مراجعه‌کننده به مراکز درمانی هستند که از بیش از 7 هزار نفر در هفته چهارم اسفندماه سال گذشته به بیش از 13 هزار نفر در هفته سوم فروردین‌ماه سال جاری رسیده و 2 برابر شده است.

وی افزود: در موج‌های قبلی کرونا روزانه حداکثر 600 نفر مراجعه داشتیم اما الان 1200 نفر مراجعه داریم.

قزلباش اظهار داشت: در آذرماه سال گذشته بیش از 44 درصد تست‌ها مثبت بود و 2.6 نفر به ازای هر بیمار، رهگیری می‌شد اما با افزایش تست‌ها از یک هزار تست در روز به بیش از 3 هزار تست در بهمن‌ماه سال گذشته به 6.8 درصد تست مثبت رسیدیم و به ازای هر بیمار نیز 11 نفر رهگیری شد و به پایین‌تر از تعریف سازمان جهانی بهداشت رسیدیم.

وی خاطرنشان کرد: در موج‌های دوم و سوم، حداکثر بستری‌ها روزانه بین 120 تا 130 نفر بود و بین 6 تا 8 هفته طول می‌کشید تا به پیک برسیم اما در موج چهارم (از 5 فروردین تا امروز) تعداد بستری‌ها با شیب تندی به 160 بیمار در روز رسید که تاثیر آن در اِشغال تخت‌ها مشاهده شده و هم‌اکنون 770 نفر در بیمارستان‌ها بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با اشاره به آخرین وضعیت رنگبندی شهرستان‌های استان گفت: طارم، ایجرود و ماهنشان در وضعیت نارنجی و زنجان، ابهر، خدابنده، خرمدره و سلطانیه در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی با اشاره به راه‌های انتقال ویروس کرونا اظهار داشت: تماس با افراد مبتلا در خانواده‌ها، دورهمی‌های خانوادگی، شرکت در مجالس مختلف، مسافرت‌ها و تماس با افراد مبتلا در محل کار به ترتیب 31 ، 30 ، 21 ، 9 و 9 درصد را به خود اختصاص داده‌اند.

انتهای پیام/


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1724566.html