printlogo


کد خبر: 1725186تاریخ: 1400/01/28 08:51
حمایت از تولید ملی مقدمه ای بر رشد و ترقی کشور/ بی اثرسازی تحریم فقط در گرو شناخت و بهره گیری از ظرفیت ها است
اقتصاد ایران بن‌بست ندارد؛
حمایت از تولید ملی مقدمه ای بر رشد و ترقی کشور/ بی اثرسازی تحریم فقط در گرو شناخت و بهره گیری از ظرفیت ها است
دست یافتن به رشد اقتصادی دو رقمی، شدنی است مشروط به اینکه نوع نگاه مسئولان، نخبگان و عموم مردم به ظرفیت‌های کشور تغییر یابد؛ پشتیبانی و مانع زدایی از مسیر تولید اما مهم‌ترین مسئله‌ای است که می‌تواند در اولویت برنامه‌ ریزی‌ها قرار بگیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ همه‌ساله رهبر معظم انقلاب، متناسب با شرایط کلی حاکم بر کشور سال را به نامی مزین می‌کنند تا این مهم بتواند در سرلوحه برنامه‌ریزی‌های مسئولان، فعالان اقتصادی و مردم قرار بگیرد که به همین منظور با توجه به تشدید مشکلات اقتصادی در سال‌های گذشته، رهبر انقلاب همواره نام سال‌ها را اقتصادی انتخاب کرده‌اند

رهبر معظم انقلاب در پیامی به‌ مناسبت آغاز سال ۱۴۰۰، سال جدید را سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری کردند شعاری که در ادامه نام‌گذاری سال‌های گذشته و با تأکید بر رفع موانع تولید و رونق کسب‌وکار در کشور خواهد بود تا متولیان اقتصاد کشور را به برنامه‌ریزی در این زمینه بیشتر سوق دهد.

شعار سال در راستای آماده‌سازی فضای کشور برای عبور از شرایط جنگ اقتصادی است

علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ پیرامون شعار سال ۱۴۰۰ و تأکیدات چندین ساله رهبر معظم انقلاب بر مسائل اقتصادی و تولید گفت: مقام معظم رهبری تقریباً طی یک دهه اخیر تغییر صحنه نبرد با دشمن از جنگ‌های نظامی و امنیتی و فرهنگی به میدان جنگ اقتصادی را احساس کردند به همین جهت آدرسی که طی چند سال گذشته داده‌اند آماده‌سازی فضای کشور برای عبور از شرایط جنگ اقتصادی بود.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی تصریح کرد: رهبری در سال‌های اخیر مطالباتی را مطرح فرمودند اما برخی مسئولین جدی‌تر گرفتند و برخی متأسفانه بی‌توجه بودند و درمجموع آنچه مورد انتظار بود رقم نخورد وگرنه شاید ما خیلی راحت‌تر از این می‌توانستیم از شرایط پیچیده جنگ اقتصادی با هزینه کمتری عبور کنیم.

وی ادامه داد: امسال باز هم پیرو نام‌گذاری سنوات اخیر و ازجمله سال گذشته که سال جهش تولید بود سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها» نام‌گذاری کردند و این شعار نشان می‌دهد که مسیر حرکت و نوع جنگ باز همان جنگ اقتصادی است و باید این مسیر را تکمیل کنیم.

نظری اظهار کرد: باید فرض را بر این بگیریم که تحریم‌ها هست و باید در راستای بی‌اثر سازی تحریم‌ها اقدام کنیم و راه بی‌اثر سازی هم توجه و سرمایه‌گذاری در عرصه تولید کشور است.

حمایت از تولید ملی مقدمه‌ای بر رشد و ترقی کشور

حمایت از تولید ملی مقدمه‌ای بر اشتغال‌زایی، کارآفرینی و افزایش بهره‌وری در تمامی عرصه‌ها و همچنین بهبود وضعیت اجتماعی زندگی مردم، کاهش نرخ تورم و افزایش اثرات مثبت در اقتصاد و نهایتاً رشد و ترقی کشورمان خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوروزی امسال با اشاره به سوء‌استفاده و منفی‌بافی برخی‌ها با بزرگنمایی مشکلات موجود به‌خصوص در فضای مجازی و تبلیغات خارجی دشمنان فرمودند: «برخی آیه‌ی یأس می‌خوانند و راه را بن‌بست نشان می‌دهند اما اصلاً این‌طور نیست و ایران می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های مختلف داخلی از شکوفاترین اقتصادهای منطقه و حتی جهان باشد. استفاده از این ظرفیت‌ها احتیاج به معجزه ندارد. بلکه مدیریتی قوی، دارای احساس مسئولیت، ضد فساد و دارای برنامه جامع اقتصادی می‌خواهد.»

این در حالی است که در بسیاری از حوزه‌ها، اقتصاد ایران نیاز به شکوفایی و شناسایی ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری دارد تا از برخی تنگناها بیرون بیاید و بااین‌حال هنوز هم برای شناسایی این ظرفیت‌ها بسیاری از مسئولان امر و متولیان اقتصادی دست‌به‌عصا حرکت می‌کنند و به دلیل پیوند زدن اقتصاد کشور باسیاست‌ منفعل خارجی نمی‌توانند راهکاری عملی در این زمینه ارائه کنند که فارغ از رویکردهای سیاسی با رنگ و بوی مذاکره باشد.

هرکجا با ظرفیت‌های داخلی توانایی خود در عرصه اقتصادی را اثبات کردیم دشمن مغلوب شد

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم دلیجان و محلات در گفتگو با دیار آفتاب؛ پیرامون شعار سال ۱۴۰۰ و تأکیدات چندین ساله رهبر معظم انقلاب بر مسائل اقتصادی و تولید گفت: آنچه به‌عنوان راهبرد مدنظر است همان چیزی است که حضرت آقا فرمودند یعنی خنثی‌سازی تحریم‌ها و این خنثی‌سازی یک مسیر بیشتر ندارد و آن‌هم تقویت تولید ملی در همه ابعاد در کشور است.

سلیمی با تأکید بر اینکه هر مقدار تولید در کشور جان بگیرد حتماً در حوزه خنثی کردن تحریم‌ها موفق‌تر خواهیم بود افزود: نمونه آن بحث تحریم بنزینی است، زمانی که ما به خودکفایی و صادرات رسیدیدم تحریم بنزین رنگ باخت و نمونه‌های بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد ما هرکجا توانستیم با ظرفیت‌های داخلی توانایی خود در عرصه اقتصادی را اثبات کنیم دشمن مغلوب شد، بنابراین این‌یک راهبرد برای ما است.

ایران، رتبه اول ظرفیت های استفاده نشده در دنیا

به عقیده بسیاری از کارشناسان، ایران رتبه نخست ظرفیت‌های استفاده‌نشده در دنیا را دارد و به دلیل ظرفیت‌های بالقوه بی‌نظیری که در اقتصاد کشور هنوز هم به فعلیت نرسیده است، حتی باوجود شدیدترین تحریم، اقتصاد ایران بن‌بستی ندارد و وضعیتی که در این سال‌ها اقتصاد کشور را تحت تأثیر خود قرار داد به دلیل ضعف‌های مدیریتی و عملکردی در کشور است.

تنها بخشی از ظرفیت‌های گسترده اقتصادی در کشور که شناخته‌شده و قابل‌استخراج‌اند عبارت‌اند از توانایی تأمین غذای ۵۰۰ میلیون نفر در ایران، بازار ۶۰۰ میلیون نفری کشورهای واردات محور همسایه، ظرفیت درآمدزایی ۱۲۵۰ میلیارد دلاری اقتصاد دانش‌بنیان در ایران، قابلیت افزایش درآمد سالانه نفت و گاز به ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد دلار با توسعه پالایشگاه‌ها، دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی)، ۳۷ میلیارد تن ذخایر کشف‌شده و ۵۷ میلیارد تن ذخایر بالقوه معدنی که ایران در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای می‌دهد و یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی به‌حساب می‌آید اما تولیدات معدنی تنها ۰.۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد.

قوانین مربوط به حوزه تولید در عمل به درستی اجرا نمی شوند

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۰ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها»، گفت: تولید به عنوان یکی از مسائل و اولویت های مهم کشور با موانع و مشکلاتی روبه رو هست که بسیاری از این مشکلات در حوزه زیرساختی همچون بانکی، مالیاتی، ارزی، گمرک، صادرات و ... است.

وی افزود: در خصوص مسائل مربوط به رونق و جهش تولید قوانین بسیار خوبی وجود دارد که اگر به درستی اجرای شوند قطعا می تواند بسیار موثر باشد اما متاسفانه بسیاری از قوانین مربوط به حوزه تولید در عمل به درستی اجرا نمی شوند و مشکلاتی را ایجاد می کنند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: درست اجرا نشدن قوانین موجب می شود تولیدکنندگان در راهروهای ادارات سردرگم باشند و برای اخذ مجوز و فعالیت های خود دچار مشکلاتی شوند که در مجموع باعث بی انگیزه شدن آنها خواهد شد.

وی بیان کرد: در راستای درست اجرا شدن قوانین لازم و ضروری است که مسئولین اجرایی در این راستا تدبیر جدی داشته باشند تا علاوه بر اینکه کشور و مردم آثار و برکات درست اجرا شدن قوانین را احساس کنند همچنین تولیدکنندگان انگیزه و شوق لازم برای کار و تولید را داشته باشند.

اصرار به مصرف کالای داخلی به نفع مردم و کشور

حمایت مردم از چرخه تولید داخلی راه‌حل اساسی دیگر برای جهش اقتصادی در کشور است، موضوعی که با رویکرد خرید کالای ایرانی می‌تواند حمایت از کار و سرمایه ایرانی را تحقق بخشد، از پیش‌نیازهای این مسیر برای رسیدن به نتیجه مطلوب، زمینه‌سازی ذهنی و فرهنگی برای اقشار مختلف جامعه و تبلیغات در خصوص حرکت‌های جهادی و تغییر الگوهای مصرفی کنونی جامعه است و امروزه بهتر است هر فردی از اعضای جامعه در فعالیت‌های خود ارتقاء بهره‌وری و کارایی را مدنظر داشته باشد تا کشور به اهداف تعریف‌شده در چشم‌انداز بیست‌ساله نظام برسد و شکوفایی در همه ابعاد ملی تحقق یابد.

امروزه یکی از مشکلات جدی بخش تولید در کشور، کمبود نقدینگی برای راه‌اندازی یا افزایش تولید است. بسیاری از تولیدکنندگان و کارآفرینان به دلیل نبود سرمایه لازم، امکان افزایش تولید و به‌کارگیری نیروی جدید را ندارند، این در حالی است که بسیاری از مردم امکان تأمین سرمایه موردنیاز فعالیت‌های تولیدی را دارند.

در این شرایط مردم می‌توانند به‌جای سرمایه‌گذاری در بانک‌ها و بازارهای غیر مولد نظیر بازار ارز و سکه، با سرمایه‌گذاری در بخش تولید، این مانع جدی را از سر راه تولید کشور بردارند.

اگر مردم یک کشور اصرار به مصرف کالای داخلی آن کشور داشته باشند، این مسئله علاوه بر کاهش بیکاری و افزایش تولید و درآمد که به نفع کشور و مردم است، به‌تدریج باعث ارتقای کمی و کیفی سطح تولید و رسیدن به مرحله صادرات به کشورهای دیگر می‌گردد که خود عاملی برای دستیابی با مراحل بالاتر پیشرفت اقتصادی است.

آمار و ارقام در یک محاسبات ساده نشان می‌دهد رسیدن به رشد اقتصادی دو رقمی برای سالیان متوالی شدنی است مشروط به اینکه نوع نگاه مسئولین، نخبگان و عموم مردم به ظرفیت‌های کشور تغییر یابد و نیاز به یک تغییر راهبردی در نوع نگرش اقتصادی برای همه قابل‌درک شود، پشتیبانی و مانع زدایی از مسیر تولید اما مهم‌ترین مسئله‌ای است که می‌تواند در اولویت برنامه‌ریزی‌ها قرار بگیرد.

انتهای پیام/

 


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1725186.html