printlogo


کد خبر: 1725467تاریخ: 1400/01/28 16:39
دلار، اسب تروای اقتصاد جهانی/ لزوم جایگزینی ارز اختصاصی در معاملات بین المللی
دلار، اسب تروای اقتصاد جهانی/ لزوم جایگزینی ارز اختصاصی در معاملات بین المللی
اخیرا با مطرح شدن همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، بایستی به موضوع حذف دلار در مبادلات بین المللی به صورتی جدی نگاه کرد. این موضوع می تواند در دستور کار دولت ها قرار بگیرد و آن ها در مبادلات خود از ارز اختصاصی استفاده کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد حاکمیت دلار در مبادلات بین المللی یکی از موضوعاتی است که می تواند به کشورهای مقابل آمریکا صدمه وارد کند. این مساله در شرایطی که جهان از لحاظ اقتصادی در حال تغییر است و از تک قطبی بودن خارج شده است، بیش از گذشته تهدید محسوب می شود.

اخیرا با مطرح شدن همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، بایستی به موضوع حذف دلار در مبادلات بین المللی به صورتی جدی نگاه کرد. با توجه به این سطح همکاری این موضوع می تواند در دستور کار دولت ها قرار بگیرد و آن ها در مبادلات خود از ارز اختصاصی استفاده کنند.

فضای جدیدی در موضوع مناسبات اقتصادی در حال شکل‌گیری است

مهدی سعادتی بیشه در گفتگو با خبرنگار مرصاد، درباره استفاده از ارز مشترک در معاملات بین ایران و کشورهای همسو از نظر اقتصادی با اشاره به ناراحتی آمریکا و ایادی آن از ارتباطات ایران اظهار داشت: به دنبال سطح همکاری های جدیدی که در حال رقم خوردن است آمریکا، صهیونیست، سلطنت طلبان، منافقین و برخی افراد دست‌نشانده آنها در داخل عصبانی و ناراحت هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: فضای جدیدی در موضوع مناسبات اقتصادی در حال شکل‌گیری است و البته هر یک که تبدیل به قرارداد و پیمان اجرایی مالی می‌شود توسط  کمیسیون‌های مجلس به ویژه کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی بر آن نظارت خواهد شد.

سعادتی با بیان اینکه تقابل بین روسیه و آمریکا و اروپا در قضیه اکراین در حال رسیدن به اوج خود است، تصریح کرد:  اگر چین در گذشته یک میلیون بشکه نفت نیاز داشته اکنون نیاز آن به ۱۵ میلیون بشکه رسیده است و به شدت نیازمند ارتباط با کشور ایران است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هند هم سراسیمه برای بستن قرارداد پای کار آمده است.

سعادتی گفت: در بخش‌های سیاسی و نظامی قراردادهای خوبی منعقد شده امیدواریم در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی هم قراردادهای خوبی بسته ‌شود.

وی عنوان کرد: اعتقاد داریم این بستر و زمینه وجود دارد که مسیر خود را با موضوع اوراسیا در فضای جدیدی از حوزه اقتصادی به سمتی ببریم که از یک واحد پولی استفاده کرده و و دلار را کنار بگذاریم.

سعادتی تصریح کرد: در حوزه‌های اقتصادی و کمیسیون های مجلس شورای اسلامی هم بحث می‌شود و جز سیاست‌های ما است که ارزش داد و ستد دلار را به پایین‌ترین سطح خود برسانیم.

وی افزود: امیدواریم یک جانبه نگری به موضوع داد و ستد دلار تغییر یابد و مسیر جدیدی در معاملات ایجاد شود که حتما این اتفاق مبارک در آینده رخ می‌دهد تا مانع از حرکت قلدرمآبانه کشوری چون آمریکا شود که با تحمیل دلار خود بر کشورها مسیری ظالمانه را طی می‌کند و اوج آن را در تحریم ها مشاهده کردیم.

سعادتی خاطرنشان کرد: امیدواریم با دور زدن تحریم‌ها و ایجاد فضای اقتصادی سالم، داد و ستدی همراه با عزت را در کشور شاهد باشیم.
 

تشریح چگونگی حذف دلار از معاملات بین المللی


علی رضایی در گفتگو با خبرنگار مرصاد  اظهار داشت: هنگامی که دو کشور با یکدیگر مراوده سیاسی- اجتماعی دارند می‌توانند از ارز رایج خود استفاده کنند به این معنا که کشور ایران از پول خود و کشور طرف معامله از ارز رایج خود استفاده کند.

وی افزود: در این صورت این کشورها می توانند با حذف دلار، آن را دور بزنند و آمریکا را از این بازی کنار بگذارند.

رضایی تصریح کرد: در مواردی که آمریکا و دولت ایالات متحده اثر مستقیمی نداشته باشند استفاده از ارز رایج بین کشورهای طرف معامله می‌تواند اثرگذار باشد البته در مواردی که نقش دلار پررنگ باشد شرایط سخت تر می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در پروژه ای چون کریدور غرب- شرق و شمال-جنوب اگر چین موافقت‌نامه راهبردی امضا کند باتوجه به اینکه ایران حائز اهمیت است ابتدا سراغ کشور ما خواهد آمد سپس کشورهای دیگر می‌توانند از ارزهای رایج آن کشورها استفاده کنند و دلار را دور بزنند.

رضایی گفت: به منظور رفع فشارهایی که آمریکا علیه کشور ما وضع کرده باید تدابیری اندیشیده شود که یکی از این راهکارها استفاده از ارز رایج بین کشورهای طرف معامله است.

وی افزود: این موضوع مزایایی دارد البته ممکن است در مسیر آن مشکلاتی هم ایجاد شود که طبیعی است و باید در آغاز کار این مسائل را به امید رسیدن به راهکارهای بهتر تجربه کرد.

 انتهای پیام/


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1725467.html