printlogo


کد خبر: 1725551تاریخ: 1400/01/29 09:26
جاده روستای قشلاق خداکرم دهگلان به همت قرارگاه پیشرفت و آبادنی سپاه احداث می شود
با پیگیری های رسانه ای؛
جاده روستای قشلاق خداکرم دهگلان به همت قرارگاه پیشرفت و آبادنی سپاه احداث می شود
مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه بیت المقدس کردستان گفت: سپاه برای محرومیت‌ زدایی مناطق محروم روستایی و روستاهای صعب العبور و کم‌ برخورد عزم خود را جزم کرده و در این راستا از هیچ تلاشی دریغ نمی‌ کند و عملیات جاده سازی روستای قشلاق خداکرم دهگلان به همت سپاه آغاز خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به  نقل از کُردتودی، بحث راه روستایی و توجه به حمل و نقل جاده ای از مهمترین نیازهای روستائیان است که به عنوان یکی از زیرساخت های مهم در توسعه استان محسوب می شود که روستائیان متاسفانه از عقب ماندگی شدید رنج می برد.

راه ارتباطی امن و با زیرساخت درست یکی از ضروریات است که وجود یک راه ارتباطی مناسب و استاندارد می تواند زمینه توسعه گردشگری در مناطق مستعد و همچنین حضور سرمایه گذاران را در نقاط  مختلف کشور فراهم کند، که اگر در این زمینه کاستی وجود داشته باشد، توسعه شهر و روستا را با خطر جدی روبرو می کند.

بیشتر مردم و کارشناسان اجتماعی علت مهاجرت بی رویه روستائیان به شهر ها را کمبود آب شرب بهداشتی و نبود راه ارتباطی مناسب عنوان کرده و می گویند اگر این مشکلات رفع شود می توان با برنامه ریزی صحیح، زمینه افزایش جمعیت روستائی را ایجاد کرد که به موجب آن افزایش تولید محصولات کشاورزی و دامی را شاهد خواهیم بود که این خود باعث بارور شدن اقتصاد مقاومتی و ملی نیز می شود.

متاسفانه به دلیل نبود زیر ساخت های لازم به ویژه راه آسفالت از ظرفیت های مهم برای ایجاد اشتغال و پویایی اقتصادی کمترین بهره برداری صورت می گیرد در شهرستان دهگلان هم روستاهای وجود دارند که با وضعیت راه های ارتباط  نامناسب روبرو هستند و تردد دراین جاده های خاکی بسیار سخت و دشوار است روستای قشلاق خداکرم یکی از روستاهایی است که با کلیه مشکلات خصوصا راه ارتباطی نا مناسب مردمانش رنج می برد.

با انعکاس مشکلات مردم در زمینه راه های روستایی و دیگر محرومیت های شهرستان در سایت کُردتودی، ناحیه مقاومت بسیج سپاه دهگلان ضمن دعوت از قرارگاه پیشرفت و آبادانی خواستارحل این مشکل شد که طی نشستی با حضور مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی، فرمانده سپاه و فرماندار، دهستان بلدستی به عنوان منطقه محروم شهرستان برای رفع محرومیت زدایی در شهرستان معرفی و استارت کار در راستای رفع محرومیت با احداث جاده روستای محروم قشلاق خداکرم زده شد.

فرزاد شمس فرماندار دهگلان در این نشست با بیان اینکه این مسیراز سخت ترین مسیر جاده های روستایی شهرستان است گفت: هر چند کارهای انجام شده اما با گذشت 42 سال از انقلاب اسلامی زیبنده نظام، مردم و انقلاب نیست زیرا مردم ابن روستا همیشه با نظام بوده و هستند و در بحث انتخابات و ثبت نام شورای اسلامی همکاری مشارکت بسیار خوبی داشته اند که این حرکت قرارگاه پیشرفت و ّآبادانی سپاه نوید بخش برای مردم محروم روستاهاست و امام راحل هم فرمودند کسانی که در زمینه مشکلات شکایت ندارند باید خودمان به عنوان نماینده و پیش قراول حرکت کنیم.  

 وی افزود: طی بازدید از روستاهای شهرستان هیچ روستایی به اندازه روستای قشلاق خداکرم از نظر  مسیر ارتباطی مشکل ندارند و این روستا ازنظر تولید و اشتغال در شهرستان بسیار تاثیر گذار است.

عمده ترین مشکل شهرستان وضعیت نامناسب راه های روستایی است

سرهنگ پاسدار محمد امانی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه دهگلان با اشاره به مشکلات شهرستان، راه هایی روستایی را عمدترین مشکل عنوان کرد و گفت: قرارگاه پیشرفت و آبادانی، دهستان بلدستی را به عنوان یکی از دهستان های محروم در برنامه خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه در راستای محرومیت زدایی سپاه دهگلان در سال 99 بیش از 86 پروژه در زمینه محرومیت زدایی در شهرستان انجام داده است با اشاره به جاده روستای قشلاق خداکرم گفت: بسیج سازندگی دهگلان باکس های بتنی برای ساخت ابینه و پلهای این روستا را در سال 97 تهیه کرده بود که جوابگو نبود و سپاه دهگلان تاکنون لیست بیش از 38 پروژه محرومیت زدایی این شهرستان را به قرارگاه پیشرفت ارسال نموده است.

امانی با بیان اینکه مردم روستای قشلاق خدا کرم از نظر راه ارتباطی بسیار مشکل دارند و طی چند مرحله برای حل مشکل جاده به سپاه مراجعه کرده اند خواستار کمک شهرستان برای حل مشکل جاده این روستا شد و گفت: که این جاده از روستای تازه آباد گاومیشان با مستقر شدن قرارگاه در شهرستان انجام خواهد شد.

قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه در 5 حوزه فعالیت می کند

بختیاری مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه بیت المقدس کردستان در ادامه گفت: سپاه برای محرومیت‌زدایی مناطق محروم روستایی و روستاهای صعب العبور و کم‌برخورد عزم خود را جزم کرده و در این راستا از هیچ تلاشی دریغ نمی‌ کند و عملیات جاده سازی روستای قشلاق خداکرم به همت سپاه  آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه بیت المقدس کردستان از سال 96 در پنج حوزه عمرانی، سلامت، تعلیم و تربیت، اشتغال و فرهنگی شروع به فعالیت کرده است گفت: دهستان بلدستی از دهستان های مورد هدف و تاکید ناحیه مقاومت بسیج سپاه دهگلان روستای قشلاق خداکرم است که در حوزه بلدستی کارهای مختلفی انجام خواهد شد و احداث جاده روستای قشلاق خدا کرم استارت کار در منطقه خواهد بود.

بختیاری افزود: روند کار قرارگاه پیشرفت این است که شروع کار و فعالیت باید به صورت سه ضلعی سپاه، دولت و مردم باشد و برای این پروژه خود مردم روستا حاضر به همکاری هستند و جاده به طول 7 کیلومتر احداث می شود و مشکل مردم روستا حل خواهد شد.

تاکنون 25 مجوز ساخت و ساز مهاجرت معکوس این روستا صادر شده است

عبدالله مفاخری بخشدار مرکزی ضن تشکر و قدردانی از خدمات و زحمات بسیج سازندگی سپاه دهگلان که در روستاهای بخش مرکزی کمک حال ما بوده اند با بیان اینکه روستای قشلاق خداکرم مهاجرت معکوس داشته است گفت: تاکنون 25 مجوز ساخت و ساز صادر شده است و با توجه به وجود مراتع و زمین کشاروزی این روستا قطب دامداری شهرستان است و اگر این جاده احداث شود در بحث اشتغال، دامپروری، کشاورزی و تولید فعال خواهد شد که تاثیر مثبتی در شهرستان و استان خواهد داشت.

 اعتبارات شهرستان جوابگوی هزینه جاده های روستایی نیست

وریا محمدی رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان دهگلان با اشاره به خدمات سپاه و با بیان اینکه این خدمات بر کسی پوشیده نیست گفت: همه ما باید به صورت بسیجی وار درصدد حل مشکلات مردم باشیم.

 وی با اشاره به مشکلات عدیده در حوزه راه روستایی گفت: با توجه به اینکه بیشترین اعتبارات در شهرستان به جاده های شهرستان اختصاص داده شده است اما متاسفانه به علت هزینه زیاد پروژه در آسفالت نمی توان با این اعتبار مشکلات بسیاری از روستاها را حل کرد.

محمدی با اشاره به مشکل جاده روستای قشلاق خداکرم گفت: منابع و ناوگان ما کفاف نمی داد که به تنهایی اینکار را انجام دهیم اما به صورت صد درصد در خدمت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه هستیم و برای ماشین آلات هم از ظرفیت معادن منطقه بلدستی کمک خواهیم گرفت.

انتهای پیام/


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1725551.html