printlogo


کد خبر: 1726044تاریخ: 1400/01/30 11:49
حذف نیروهای بومی، خلاف مصوبه سازمان امور اداری استخدامی است/ جفا در حق جوانان منطقه با جایگزینی افراد غیربومی
اعتراض تعدادی از نمایندگان سیستان و بلوچستان به وزیر آموزش و پرورش؛
حذف نیروهای بومی، خلاف مصوبه سازمان امور اداری استخدامی است/ جفا در حق جوانان منطقه با جایگزینی افراد غیربومی
در گزینش های اخیر بر خلاف مصوبه سازمان امور اداری استخدامی عمده نیروهای کارآمد بومی برای آموزش و پرورش حذف و نیروهای دیگری جایگزین شده اند که هنوز به منطقه نیامده به دنبال انتقالی هستند و این کار جفا در حق جوانان سیستان و بلوچستان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، دانش آموزان سیستان و بلوچستان سال هاست که از کمبود معلم رنج می برند، به طوری که برای جبران این کمبود از معلمان حق التدریس، سرباز معلمان و خرید خدمت ها استفاده شده است.

اما با این وجود کیفیت آموزش در این استان همچنان دور از شاخص های کشوری است و نشان می دهد معلمان حق التدریس، سرباز معلمان و خرید خدمت ها انگیزه کافی برای افزایش بازدهی در کلاس های درس را ندارند.

در سال های اخیر با ساماندهی جذب نیروی انسانی از طریق آزمون های استخدامی، هر سال تعداد زیادی سهمیه برای جذب معلم در نقاط مختلف استان به ویژه جنوب سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده، با این وجود این خطه از کشور کماکان دچار کمبود معلم در پایه ها و رشته های مختلف تحصیلی است.

بسیاری از نیروهایی که در گذشته به عنوان معلم در شهرهای مختلف استان حضور داشتند پس از گذشت یکی دو سال از استخدام تقاضای انتقال به شهرهای دیگر را داشتند و همین امر سبب می شد تا جنوب استان معلم کافی نداشته باشد.

بر این اساس استفاده از بومی گزینی برای جذب نیروهای بومی در یک شهرستان مدنظر قرار گرفت، این پیشنهاد اگرچه می توانست نیاز جنوب سیستان و بلوچستان به معلم و نیروی رسمی را تاحدودی رفع کند، اما باز هم به درستی مورد استفاده قرار نگرفت.

سال گذشته برخی از معلمانی که به تازگی جذب بدنه آموزش و پرورش شده بودند بومی شهرستان و حتی بومی سیستان و بلوچستان نبودند، برخی از آن ها بومی استان های همجوار مانند خراسان جنوبی بودند که این امر نشان از عدم ماندگاری معلم در این استان و شهرستان محل خدمت را می داد.

امسال هم بر اساس شنیده ها به نظر می رسد نیروهای جدیدی که جذب آموزش و پرورش شده اند بومی استان و یا شهرستان های محل خدمت در سیستان و بلوچستان نیستند و همین امر جبران کمبود معلم در این استان را با چالش روبه رو کرده است.

در این میان گویا بسیاری از فرزندان این خطه که با نمرات بالا در آزمون استخدامی پذیرفته شده اند، رد شده و افراد دیگری جایگزین آن ها شده اند که جوانان این خطه را از به دست آوردن شغل ناامید کرده است.

بر این اساس تعدادی از اعضای مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان به این موضوع اعتراض کردند و خواستار پیگیری وزیر آموزش و پرورش شدند.

تجدید نظر در گزینش نیروهای بومی حذف شده آزمون استخدامی آموزش و پرورش

ملک فاضلی نماینده مردم سراوان، سیب و سوران و مهرستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع در دیدار با وزیر آموزش و پرورش گفت: متاسفانه در سال های گذشته استخدام نیروهای غیر بومی در حوزه انتخابیه موجب بروز برخی از مشکلات شده است به طوری که پس از مدت کوتاهی شاهد انتقال این افراد به دیگر نقاط هستیم.

وی ادامه داد: هدف از جذب نیروی بومی این نیست که تحت هر شرایطی افراد بومی باید استخدام شوند، عدم ماندگاری نیروهای غیر بومی مشکل اساسی این منطقه است که هم ردیف شغلی را اشغال کرده و هم حضور فیزیکی در جایگاه شغلی خود ندارند.

نماینده مردم سراوان، سیب و سوران و مهرستان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در این دیدار حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش از بررسی این موضوع برای احقاق حق های ضایع شده در استخدامی اخیر به نفع نیروهای بومی خبر داد.

حذف نیروهای بومی جفا و نامهربانی به جوانان سیستان و بلوچستان

عبدالناصر درخشان، نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج ، لاشار، بنت، آشار و آهوران در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود در جلسه علنی روز گذشته مجلس خطاب به وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: برای تکمیل نیروی انسانی سیستان و بلوچستان به ویژه ایرانشهر در آزمون استخدامی نیروهای بومی را با نمرات بالاتر در مصاحبه رد و نیروهایی را جایگزین کردید که هنوز به منطقه نیامده و به دنبال انتقالی هستند.

وی ادامه داد: این کار جفا و نامهربانی به جوانانی است که تقاضای کار داشتند و مردمانی که دل در گرو شغل فرزندانشان داشتند.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج ، لاشار، بنت، آشار و آهوران در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: وضعیت آموزش و پرورش جنوب استان بسیار وخیم است، آنها هموطنان شما و فرزندان همین سرزمین هستند، می‌طلبد برای رفع مشکلات آنها چاره‌اندیشی کنید.

شایان ذکر است؛ معین الدین سعیدی، نماینده حوزه انتخابیه چابهار هم در تذکر شفاهی خود در جلسه علنی روز گذشته مجلس خطاب به وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: در گزینش های اخیر بر خلاف مصوبه سازمان امور اداری استخدامی عمده نیروهای کارآمد بومی حذف شده اند که مصرانه از شما می خواهیم در این زمینه تجدید نظر داشته باشید.

انتهای پیام/


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1726044.html