printlogo


کد خبر: 1726146تاریخ: 1400/01/30 15:35
از افزایش ۲۰ برابری فوتی ها تا عدم همخوانی تخت های باقی مانده و بیماران
رشد موشکی کرونا در استان مرکزی؛
از افزایش ۲۰ برابری فوتی ها تا عدم همخوانی تخت های باقی مانده و بیماران
استان مرکزی از نخستین مناطق کشور بود که درگیر موج چهارم کرونا شد و حالا با توجه به افزایش ۲۰ برابری تعداد موارد فوتی و رشد ۴۳ درصدی بیماران بستری، مسئولین از عدم همخوانی تخت های باقی مانده و بیماران کرونایی ابراز نگرانی می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از دیار آفتاب؛ همزمان با آغاز سال نو و به فاصله چند روز بعد از سال تحویل، به یکباره شاهد افزایش موارد ابتلاء به کرونا در کشور بودیم به طوری که از تعداد شهرهای آبی و زرد کم شد و بر تعداد شهرهای نارنجی و قرمز افزوده شد.

این روزها اما سراسر کشور درگیر موج چهارم بیماری کرونا است، رکوردشکنی‌های پی‌درپی آمار ابتلا و موارد فوت ناشی از این ویروس منحوس گواهی بر این است که این موج از بیماری با توجه به اوج گرفتن شیوع کرونای انگلیسی در کشور به‌شدت همه‌گیر و کشنده‌تر است، از طرفی کاهش سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح جامعه که ساده‌ترین آن استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

خستگی کادر درمان بعد از بیش از یکسال مقابله سنگین و نابرابر با کرونا از یک‌سو و همچنین ظرفیت‌ تخت‌های بیمارستانی کشور که روزبه‌روز به سمت اشباع شدن پیش می‌روند از سوی دیگر، نشان دهنده حرکت به سمت شرایطی نامطلوب است.

با توجه به شکل گیری موج چهارم بیماری کرونا از سمت غرب و جنوب غرب کشور استان مرکزی هم از نخستین مناطقی بود که درگیر این موج شد و البته این سیر صعودی در استان در ارتباط مستقیم با حجم ترددهای نوروزی از استان مرکزی است چرا که این استان در رتبه های اول بیشترین تردد در دو هفته ابتدایی فروردین ماه قرار داشت و از سویی تجربه و آمارها در چند ماه گذشته نشان می‌دهد بعد از هر تعطیلات روند ابتلا و موارد فوت ناشی از بیماری کرونا صعودی بوده و یک موج جدید در کشور شکل‌گرفته است؛ این پیک‌های ابتلا دلیلی جز افزایش آمار سفرها و حجم ترددهای عمدتاً غیرضرور ندارد.

سید محمد جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در هفته دوم سال جدید با بیان اینکه پیش از آغاز نوروز همواره تمام تلاشمان را کردیم که مردم را متوجه خطر این ویروس کوچک و درعین‌حال خطرناک سازیم گفت: اما با توجه به آمار و ارقام و افزایش روند بیماران سرپایی و بستری در استان پیک چهارم در استان مرکزی به وقوع پیوسته است و باید برای این موضوع تمهیدات لازم اندیشیده شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه قطع به‌یقین وارد فاز چهارم کرونا ویروس در استان شده‌ایم هشدار داد: روند بستری در بیمارستان‌های استان صعودی گردیده و همچنین آمار مراجعین سرپایی به‌شدت در حال افزایش است، بنابراین مراقبت جدی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضروری است.

وی تصریح کرد: با توجه به اطلاعات مذکور و همسایگی استان‌های قرمز و نارنجی با استان مرکزی و مراودات اجتماعی بسیار با این استان‌ها و عادی انگاری مردم، افزایش ترددها و دیدوبازدید و مسافرت‌ها، این شرایط برای استان که به دور از انتظار نبوده است به وقوع پیوسته ولی باز دیر نشده است و می‌توان با تلاش مردم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از فاجعه‌ای بزرگ‌تر جلوگیری کرد.

درنهایت همه این هشدار‌ها به‌جایی نرسید و بی توجهی مردم در کنار عدم برنامه ریزی صحیح ستاد ملی کرونا باعث شد موج چهارم کرونا خیز بلندتری نسبت به موج های قبلی بردارد، ۱۴ فروردین ماه بود که شهرستان اراک بلافاصله بعد از تعطیلات نوروز در وضعیت قرمز قرار گرفت و پس از آن با سرعت بالایی سایر شهرستان های استان مرکزی هم به رنگ قرمز تغییر وضع دادند تا اینکه وضعیت کل استان مرکزی از ۱۸ فروردین قرمز شد و سخنگوی ستاد ملی کرونا ۲۱ فروردین استان مرکزی را یکی از ۱۲ استانی عنوان کرد که شیب بیماری در آنها بسیار تند است.

با این حال به نظر می‌رسد قرار گرفتن استان مرکزی در مسیر ترددهای نوروزی، حجم بالای سفرها و دیدوبازدیدهای عید در کنار کاهش توجه به پروتکل‌های بهداشتی و مراقبت‌های فردی و اجتماعی ازجمله دلایل روند صعودی کرونا در استان مرکزی است.

و این بار اما کرونا پر قدرت‌تر از همیشه وارد میدان شد چراکه بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی اراک و مقایسه ی آمار هفته ی چهارم فروردین با هفته ی اول آن، شاهد افزایش ۲۰ برابری تعداد موارد فوتی و رشد ۴۳ درصدی بیماران بستری هستیم.

علیمحمدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک می گوید: شیب وضعیت بیماری در هفته چهارم نسبت به هفته اول فروردین ماه به شدت افزایشی بوده، موارد بستری ۶ برابر، موارد سرپایی ۱۰ برابر، موارد مثبت ۹.۵ برابر و موارد فوتی نیز ۲۰ برابر افزایش داشته است.

وی در خصوص آمار موارد مثبت ناشی از کرونا بیان کرد: در استان ۷۹۱ مورد مثبت هفته اول فروردین ماه، به ۲۱۸۱ در هفته دوم، ۵۲۵۲ مورد در هفته سوم و به ۷۵۱۹ مورد مثبت در هفته چهارم فروردین ماه رسیده است.

بهنام محمودیه رئیس مرکز آموزشی درمانی حضرت ولی عصر(عج) اراک نیز که چند شب قبل در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: از ابتدای شیوع پیک چهارم کرونا، روزانه ۵۰۰ الی ۶۰۰ تست مثبت و حدود ۸۰ الی ۱۰۰ بستری داشته ایم و ظرفیت ۸۸ تخت مراقبت ویژه در حیطه ی دانشگاه علوم پزشکی اراک به جز شهرستان های ساوه و خمین، به طور کامل تکمیل شده است و تنها با ترخیص و چرخش بیماران قادر به پذیرش بیماران جدید کرونایی هستیم.

عدم همخوانی تخت های باقی مانده و بیماران کرونایی

سید علی آقازاده استاندار مرکزی نیز در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا مورخ ۲۸ فروردین ماه ۱۴۰۰، بیان کرد: تقریباً ظرفیت بیمارستان های استان مرکزی از نظر تخت ویژه بیماران کرونایی تکمیل است، در همین لحظه در کل استان فقط ۲۵ تخت بستری باقی مانده، در حالی که روزانه ۷۰ تا ۸۰ بیمار بستری وجود دارد و این عدم همخوانی ما را به شدت نگران کرده است.

آقازاده با بیان اینکه در حال حاضر بیش از هزار تخت بستری در استان، در اشغال بیماران کرونایی است، گفت: اگر بستری ها ترخیص نشوند باید تخت های بیمارستانی در راهروهای بیمارستان ها یا خارج از بیمارستان ها در نظر بگیریم، اما با این حال تیم های اعزامی، فرمانداران و پرسنل مراکز بهداشت استان در هفته گذشته عملکرد بسیار خوبی داشتند و کادر درمان همچنان با روحیه جهاد و رشادت فعالند و نباید اجازه داد این روحیه از بین برود.

وی خاطرنشان کرد: هفته جاری برای استان مرکزی سرنوشت ساز است، تمام برنامه ریزی ها در طول دو هفته گذشته طی این هفته خود را نشان می دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک می گوید: موج چهارم کرونا تمامی مراکز را درگیر نموده و این شیب همچنان به شدت صعودی می باشد و کمبود تخت یکی از معضلات جدی دانشگاه است، با توجه به رشد موشکی کرونا در کنار معضل کمبود تخت، کمبود نیروی انسانی (نیروهای خدمات، نگهبان، منشی) نیز ملموس بوده و امیدواریم به مراکز درمانی کمک شود و انتظار می رود که این نیروها برای دانشگاه تأمین شود تا خدمات بهتر به بیماران ارائه شود.

معاون سلامت و دفاع زیستی سپاه روح الله استان مرکزی نیز با تأکید بر حضور فعال سپاه و بسیج در صحنه گفت: در حال حاضر سپاه نقاهتگاهی با ظرفیت ۶۰ تخت در خوابگاه حضرت زهرا (س) آماده دارد و همچنین برای اجرا و راه اندازی نقاهتگاه امیرالمومنین سردشت نیز کادر پرستاری و تجهیزات مورد نیاز و کادر خدماتی را از طریق بسیج طلاب و دانشجویان پوشش خواهیم داد چرا که وضعیت یک وضعیت جنگی است و لازم است که از جان مردم در مراکز درمانی دفاع کنیم.

از مجموع شواهد و اظهارات مسئولین امر این چنین بر می آید که وضعیت کشور و استان مرکزی فعلاً در شرایط ویژه ای قرار دارد و روزهای پیش رو می تواند تکلیف موج چهارم بیماری کرونا را مشخص کند، اینکه سیر صعودی این بیماری در همین محدوده متوقف شود و روند کاهشی را در پیش بگیرد و یا قله های بالاتری را فتح کند تنها در گرو تصمیمات به موقع و اثر گذار مسئولین و توجه مردم به رعایت پروتکل هاست.

 آمار فوتی بیش از ۱۰ نفر در هر روز برای استان مرکزی به نسبت جمعیت استان عدد بالایی است و این یعنی در هر روز چند ده خانواده عزادار از دست دادن عزیزان خود می شوند، در حالی که در شرایط فعلی بدون تردید مؤثرترین عامل در کنترل اپیدمی کرونا اعمال محدودیت‌های الزامی است و فقط با شکستن زنجیره سرایت می‌توان مانع از اوج گرفتن این بیماری شد.

انتهای پیام/

 


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1726146.html