printlogo


کد خبر: 1729583تاریخ: 1400/02/11 09:39
زنانی که با دستمزدهای ناچیز ثروت خلق می کنند/ گره‌های فرش، گره‌گشای اقتصاد
تار و پود قالی بر دار بی‌مهری؛
زنانی که با دستمزدهای ناچیز ثروت خلق می کنند/ گره‌های فرش، گره‌گشای اقتصاد
فرش کردستان که از آن به قالی «کُردی» یاد می‌شود، بیشترین شهرت خود را مدیون بافندگان سنندجی، بیجاری و برخی نقاط کردستان می‌داند. با نگاهی به فرش‌های موجود در موزه‌ فرش ایران و موزه‌های اروپا می‌توان درستی این ادعا را ثابت کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کردتودی، فرش کردستان که از آن به قالی «کُردی» یاد می‌شود، بیشترین شهرت خود را مدیون بافندگان سنندجی، بیجاری و سایر نقاط کردستان می‌داند که با نگاهی به فرش‌های موجود در موزه‌ فرش ایران و موزه‌های اروپا می‌توان درستی این ادعا را ثابت کرد.

اما با این همه قدمت ظرفیت و زیبایی، متاسفانه فرش بومی کردستان جایگاه اصلی خویش را به دلیل عدم حمایت و بی‌توجهی‌های مسوولان و متولیان امر بدست نیاورده و به دلیل عدم سرمایه‌گذاری موثر بخش دولتی و بخش خصوصی از رونق افتاده است.

بانوان در خانواده هایی که برای بهبود وضعیت معیشت خود می خواهند کار کنند و هیچ سرمایه ای هم برای خرید ملزومات و تجهیزات لازم را ندارند بهترین گزینه همکاری با یکی از کارگاه های تولید فرش است چراکه همه ابزار کار اعم از دار قالی و نخ و دیگر وسایل مورد نیاز در اختیار آنها قرار داده می شود.

این بانوان با همت و توان خود به خلق قاب های زیبایی از فرش و تابلو فرش می پردازند که هم برای خود و خانواده‌شان و هم برای کارگاهی که چندین نفر از وجود آن ارتزاق و هم برای استان و کشور درآمدزایی و سود آوری می کنند.

 

هشت هزار نفر بافنده فرش و تابلو فرش در ناحیه  منفصل  نایسر سنندج

۹۰ هزار نفر بافنده در کردستان شناسایی شدند که از این تعداد براساس آخرین پایش انجام شده ۶۰ هزار نفر فعال و مابقی غیر فعال هستند؛ از این تعداد بافنده ۱۲ هزار نفر زیر پوشش خدمات بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتند و حدود ۳۵ هزار نفر هم متقاضی استفاده از بیمه هستند.

بیشتر این بافندگان را زنان و دختران تشکیل دادند به گونه ای که فقط در ناحیه  منفصل  نایسر سنندج حدود هشت هزار نفر بافنده فرش و تابلو فرش وجود دارد که تعدادی از این افراد در قالب کارگاه و تعدادی هم در خانه مشغول به انجام این هنر گرانبها هستند.

۱۰ سال است که در حوزه فرشبافی کار می کنم

نرگس ملایی یکی از بافندگان فرش دستباف ساکن ناحیه منفصل شهری نایسر سنندج با اشاره به اینکه ۱۰ سال است که در حوزه فرشبافی کار می کند، اظهار داشت: از ۱۲ سالگی شروع به فرشبافی کردم و اکنون مهارت لازم را در تولید این هنر زیبا بدست آوردم.

وی اضافه کرد: اگر چه سن و سالی ندارم ولی به دلیل کار زیاد و فرشبافی هم چون یک فرد میانسال از درد کمر و ضعف بینایی رنج می برم با این وجود همچنان در این حوزه کار می کنم تا در تامین هزینه های زندگی کمک خرجی برای خانواده ام باشم.

ملایی که تا کلاس پنجم ابتدایی تحصیل کرده است، افزود: ما نیز همانند دیگر افراد شاغل در عرصه های مختلف انتظار داریم با افزایش هزینه های زندگی دستمزد ما هم که همه وجود خود را برای کارمان گذاشتیم، زیاد شود ولی متاسفانه این محقق نشده است.

 

تنها رنگرز باقی‌مانده در راسته رنگرزان بازار سنندج

استاد ماشاءالله تنها رنگرز باقی‌مانده در راسته رنگرزان بازار سنندجی است که این روزها از نداشتن آینده روشن این کار با وجود سختی و طاقت‌فرسا بودن آن سخت گله دارد .

وی که 60 سال زندگی‌اش را در این عرصه صرف کرده می‌گوید: امروزه کمتر کسی ارزش هنر و هنرمندانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند و سال‌های زیادی از زندگیشان را وقف ماندگاری هنر رنگرزی کرده‌اند، می‌دانند، حتی آنهایی که به نوعی با این حرفه ارتباط دارند گاها موجب رنجشمان می‌شوند.

وی افزود: ساعت‌ها در سرما و گرمای هوا پای دیگ‌ رنگرزی با عشق و علاقه، خامه مشتری را رنگ می‌کنم، اما به موقع حق‌الزحمه را پرداخت نمی‌کنند و هزار و یک درد بی‌درمان و نبود مکان مناسب تا گران بودن هزینه حامل‌های انرژی و غیره کاملا ناامیدمان کرده است.

این استاد رنگری گفت: قبلا تعداد فرشبافان در همین شهر سنندج آنقدر زیاد بود که ارزش کار کردن داشت، اما الان بازار بافت فرش کساد است و تولیدکننده هم رغبتی برای بافتن ندارد.

 

بیش از ۹۰ درصد نیروهای کارگاه تولیدی سنندج را بانوان تشکیل داده است

مدیر کارگاه تولید فرش و تابلو فرش نظرپور در ناحیه منفصل شهری نایسر سنندج  با اشاره به اینکه صفر تا صد طراحی تابلوفرش ها در این واحد انجام می شود، اظهار داشت: یکی از بخش های بسیار مهم در تولید تابلوفرش طرح، بافت و رنگ است که همه این مراحل در این واحد تولیدی انجام می شود.

مسعود نظرپور با اشاره به اینکه آزمایش رنگ هم در این واحد انجام می شود، اضافه کرد: برای طراحی تابلوفرش ها جهانی فکر می کنیم تا بتوانیم به سایر کشورها هم آنرا صادر کنیم.

وی با بیان اینکه پنج نفر در این واحد به کار طراحی مشغول هستند، افزود: خلاقیت و ایده پردازی از مولفه های اساسی در طراحی تابلوفرش است که این مهم در نیروهای شاغل در این کارگاه وجود دارد و این را می توان در نتیجه کارهای تولیدی بخوبی مشاهده کرد.

مدیر کارگاه تولید فرش و تابلو فرش نظرپور با بیان اینکه ۳۰ نفر در این کارگاه کار می کنند، گفت: ۸۰ نفر هم در خانه اقدام به بسته بندی نخ می کنند و ۷۰۰ نفر هم بافنده داریم.

نظرپور با اعلام اینکه سالانه به طور متوسط یک هزار و ۵۰۰ مترمربع فرش و تابلوفرش تولید می کنند، یادآور شد: سال هایی هم بوده هم چون سال ۹۸ که سه هزار مترمربع فرش و تابلو فرش تولید کردیم.

نظرپور دلیل تمام این مشکلات را عدم واگذاری زمین در یکی از شهرک‌های صنعتی کردستان عنوان می‌کند و می‌گوید شرکت شهرک‌ها 8 سال پیش اعلام کرد که برای راه‌اندازی چنین کارگاهی زمین در شهرک‌های صنعتی ندارد و از همین رو با خرید زمین کشاورزی و تغییر کاربری آن به صنعتی مجبور شدیم کارگاه را در ناحیه نایسر سنندج احداث کنیم و همین امر باعث شده از نعمت برق، گاز و آب بی‌بهره باشیم.

 

فرش کردستان برندی معتبر در بازارهای جهانی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: با توجه به سابقه درخشان، کیفیت و تنوع جنس و رنگ فرش دست‌باف ایرانی در عرصه بین‌الملل، کشور ما بعنوان یکی از مطرح‌ترین تولیدگنندکان این صنعت در جهان حرفی برای گفتن دارد.

محمد دره‌وزمی اظهار کرد: خوشبختانه استان کردستان هم توانسته از قدمت و سابقه درخشان خود در گذشته به نحو احسن بهره برده و با استفاده از استادکاران ماهر، طراحان و فرش‌بافان خبره، در سطح بازارهای داخلی و خارجی بعنوان یک برند معتبر، خود را به دوستداران این صنعت بشناساند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان ادامه داد: باید به صنعت فرش بعنوان یک مزیت بسیار تاثیرگذار توجه ویژه‌ای داشت در غیر اینصورت و عدم توجه جدی‌تر به بازارهای خارجی، یعنی خود را عامدانه از بازارهای گسترده، بیرون رانده و سهم بازار خود را به رقبایمان تقدیم کرده‌ایم.

دره‌وزمی با بیان اینکه سالانه ۱۷۰ هزار مترمربع فرش و تابلو فرش در کارگاه‌های فرش بافی کردستان تولید می‌شود، یادآور شد: در حال حاضر ۹۰ هزار کردستانی در حوزه فرش دست‌باف فعالیت دارند که از مجموع این تعداد حدود ۱۲ هزار نفر تحت پوشش بیمه‌های تامین اجتماعی قرار دارند.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در حال حاضر زنجیره تولید فرش در استان کامل است و حتی در حوزه تولید پشم نیز مشکلی نداریم اما متاسفانه پشم‌های تولیدی به صورت خام به استان‌های دیگر منتقل شده و کارگاه‌های تولید فرش کردستان برای خریداری دوک‌های نخ باید به هنان استان‌ها مراجعه کرده و این کار هزینه‌های تهیه مواد اولیه را چند برابر می‌کند.


شیوع بیماری کرونا و مشکلات اقتصادی که کشور با آن دست به گریبان است موجب رشد مشاغل خانگی به ویژه در بین بانوان شده  و در این بین فرش‌بافی یکی از پرطرفدارترین فعالیت ها به ویژه در روستاها و مناطق حاشیه شهرها است.

انتهای پیام/


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1729583.html