printlogo


کد خبر: 1730460تاریخ: 1400/02/13 15:07
گزارش بارندگی از ۱۰۸ ایستگاه هواشناسی جنوب شرق کشور/کم بارشی انباشته سیستان و بلوچستان جبران نشد
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خبر داد؛
گزارش بارندگی از ۱۰۸ ایستگاه هواشناسی جنوب شرق کشور/کم بارشی انباشته سیستان و بلوچستان جبران نشد
محسن حیدری گفت: فعالیت سامانه بارشی فعال در سیستان و بلوچستان تا چهارشنبه ادامه دارد و انتظار می رود در نتیجه بارش های رگباری آن آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه ها روی دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به صدور هشدار سطح نارانجی این اداره کل در گفت وگو با عصرهامون بیان کرد: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی سامانه بارشی همچنان تا چهارشنبه در سیستان و بلوچستان فعال است.

وی افزود: همرفتی بودن سامانه وقوع پدیده های مخاطره آمیز را با توجه به شاخص های همرفت موجود اجتناب ناپذیر می کند، به طوری که انتظار می رود هم در اثر بارش های شدید و سیلابی شدن رودخانه ها و هم در نتیجه وزش تندبادها و صاعقه، شرایط مخاطره آمیز رخ دهد.

مدرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: توصیه می شود از تردد و اسکان در کنار مسیل‌ها و رودخانه های فصلی خودداری و از رفتن به مناطق مرتفع و صعود به ارتفاعات به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب  به شدت پرهیز شود.

حیدری گفت: در ۷۲ ساعت گذشته از ۱۰۸ ایستگاه هواشناسی و بارانسنجی استان گزارش بارندگی دریافت شد که بیشترین بارش با میزان ۱۰۲ میلی متر در «آبگاه» از توابع نیکشهر گزارش شده است.

وی افزود: در شبانه روز گذشته دامنه فعالیت بارش ها به شمال استان نیز رسید و از ۱۴ ایستگاه هواشناسی بارش ثبت شد.

این مقام مسئول اضافه کرد: از ابتدای مهرماه تا هفته نخست اردیبهشت وضعیت بارش های استان در شرایط بسیار نگران کننده ای قرار داشت به طوری که جمع بارش هفت ماهه استان ۵.۲ میلی متر بود اما با فعالیت این سامانه قدری از فشار کم بارشی در استان کاسته شد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: البته بارش های این سامانه نمی تواند کم بارشی انباشته سیستان و بلوچستان را برطرف کند چراکه هم بارش ها از نوع رگباری بود و هم پراکندگی آن ها زیاد بود، به طوری که در جریان فعالیت این سامانه در برخی نقاط استان هیچ بارشی دریافت نشده است.

انتهای پیام/


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1730460.html