printlogo


کد خبر: 1730809تاریخ: 1400/02/14 19:45
مرحله اول تست انسانی رازی کوو پارس تا هفته آینده به پایان می‌رسد
مرحله اول تست انسانی رازی کوو پارس تا هفته آینده به پایان می‌رسد
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: مرحله اول تست انسانی واکسن ایرانی «رازی کوو پارس» تا آخر هفته آینده به پایان می رسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دکتر محمدحسن فلاح مهرآبادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: تاکنون ۲ دوز تزریقی به تمام داوطلبان مرحله اول تست انسانی واکسن تزریق شده است و ۲۸ داوطلب هم دوز استنشاقی دریافت کرده اند.

وی تعداد داوطلبان مرحله اول تست انسانی واکسن رازی کوو پارس را ۱۳۳ نفر اعلام کرد و یادآور شد: داوطلبان باید سه دوز واکسن دریافت کنند که ۲ دوز آن تزریقی و دوز آخر هم استنشاقی است.
این محقق به وضعیت جسمی داوطلبان اشاره کرد و گفت: تا کنون هیچ عارضه جدی برای داوطلبان به وجود نیامده و وضعیت عمومی آنان خوب است.
 
آغاز مرحله دوم تست انسانی به احتمال زیاد از خرداد ۱۴۰۰
 
فلاح مهرآبادی درمورد زمان آغاز مرحله دوم تست انسانی این واکسن اظهارداشت : پیش بینی می شود که از اول خرداد تزریق این مرحله آغاز شود.
وی ادامه داد: ثبت نام داوطلبان این مرحله و غربالگری آنان انجام شده است و آماده ورود به مرحله دوم تست انسانی واکسن رازی کوو پارس هستیم.
 
معاون مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی یادآور شد: چهارشنبه هفته آینده در جلسه ای درمورد اخذ مجوز ورود به مرحله دوم تست انسانی این واکسن تصمیم گیری می شود.
 
فلاح مهرآبادی با بیان این که در کنار انجام کارآزمایی بالینی، مقدمات تولید واکسن در حال انجام است، پیش بینی کرد که از اواخر مرداد تولید انبوه واکسن رازی کوو پارس آغاز شود.
 
به گزارش ایرنا، کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی که نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است، با تزریق مرحله اول تست انسانی به ۲ داوطلب مرد روز یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹ با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جلیل کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران و جمعی از مسوولان و محققان در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) تهران آغاز شد.  
 
تزریق واکسن رازی کووپارس دومین واکسن ایرانی کرونا است که از ۱۰ اسفند ماه روی داوطلبان این طرح مطالعاتی انجام شد.
 
واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت تولید و روز دوشنبه (۲۰ بهمن ۹۹ ) در همین موسسه مستقر در کرج رونمایی شد.
 
موسسه رازی از اسفند سال ۱۳۹۸ کار ساخت واکسن را آغاز و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید آن استفاده کرد.
 
این موسسه در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا پایان فروردین ۹۹، کار طراحی این واکسن را به پایان رساند، در اردیبهشت دُوزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ماه ۹۹، آزمایش این واکسن روی ۵۰۰ حیوان صورت گرفت.
 
انتهای پیام/

لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1730809.html