printlogo


کد خبر: 1731488تاریخ: 1400/02/17 12:14
هشدار شیوع تب کریمه کنگو در فصل گرما/ مراقب باشید
مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان مطرح کرد:‏
هشدار شیوع تب کریمه کنگو در فصل گرما/ مراقب باشید
مهدی حسینی در خصوص بیماری خطرناک و واگیر تب خونریزی دهنده کریکه کنگو که یک بیماری مشترک بین انسان و دام است و با آغاز فصل گرما بروز و شیوع آن افزایش می یابد به مردم و دامداران هشدار داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مهدی حسینی،مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی واگیر بین انسان و دام می باشد که عامل انتقال و مخزن اصلی این بیماری نوعی کنه است و با آغاز فصل گرما بروز و شیوع می یابد.

وی افزود: این بیماری در دام هیچ گونه علائم بالینی نداشته جز یک تب گذرا در زمان حضور حداکثری ویروس در خون دام، و به همین دلیل در تماس با دام به هنگام نگهداری و ذبح باید نکات بهداشتی را رعایت و از تجهیزات ایمنی مانند ماسک و دستکش استفاده نموده و بدن و جایگاه دام را بر علیه انگل های خارجی سم پاشی کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: راه های انتقال این بیماری به انسان عبارت است از تماس با دام آلوده و خون و ترشحات آن، تماس با خون و ترشحات آلوده فرد مبتلا به این بیماری و گزش کنه یا دستکاری و له کردن آن با دست و در صورت انتقال این بیماری به انسان علائمی همچون تب، لرز، گیجی، حالت تهوع، درد و سفتی گردن، حساسیت به نور، سر درد شدید، درد عضله و چشم، خونریزی زیر جلدی و در نهایت در صورت عدم مراجعه و درمان به موقع مرگ را به دنبال خواهد داشت.

وی اذعان کرد: این بیماری با اینکه به شدت کشنده می باشد اما با رعایت چند نکته بهداشتی به آسانی قابل پیشگیری و کنترل خواهد بود که از جمله این موارد بهداشتی می توان به خودداری از خرید و مصرف گوشت بازرسی نشده و فاقد مهر دامپزشکی، خودداری از مصرف گوشت تازه و نگهداری گوشت تازه پس از ذبح به مدت 24 ساعت در یخچال اشاره کرد.

حسینی سم پاشی دام و جایگاه های دامی، خودداری از خرید و نگهداری هرگونه دام فاقد هویت و قاچاق، خودداری از کشتار دام به صورت غیرمجاز و خارج از کشتارگاه و استفاده از ماسک و دستکش و عینک به هنگام خرد کردن گوشت را از دیگر راه های پیشگیری دانست.
 
انتهای پیام/


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1731488.html