printlogo


کد خبر: 1732151تاریخ: 1400/02/19 11:04
کشت چغندر قند جایگزین برنج شود/ حمایت همه‌جانبه از چغندرکاران
مدیر زراعت جهاد کشاورزی لرستان:
کشت چغندر قند جایگزین برنج شود/ حمایت همه‌جانبه از چغندرکاران
صالحیان با اشاره به افزایش قیمت چغندر قند، گفت: کشت چغندر با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب، جایگزین برنج‌کاری شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جواد صالحیان در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، با بیان اینکه برداشت چغندرقند از اول مهرماه شروع می‌شود، اظهار داشت: پیش‌بینی می کنیم امسال در لرستان حدود ۴۰۰ هزار تن برداشت چغندر قند داشته باشیم.

وی افزود: چغندر یک کشت آبی است و تقریباً ۸۰ درصد آن به شیوه‌ بارانی آبیاری می‌شود، به همین دلیل خشکسالی امسال تاثیر زیادی بر آن نداشته ولی چون جز محصولات استراتژیک و اساسی است و محصولی چون شکر حساسیت‌های خاص خودش را دارد، استان ما تلاش می‌کند که تعهد اجرایی خود را عملی کند.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: کشت چغندر قند معمولا به صورت قرارداد با کارخانه‌های قند انجام می‌شود و ما با پنج یا شش کارخانه قند که فقط یکی از آنها در استان و در شهرستان بروجرد فعال است، قرداد بسته‌ایم و مابقی در شهرستان‌های دیگر از جمله اصفهان، شوش، دزفول و چهارمحال و بختیاری است که با کشاورز قرارداد می‌بندند و فروش به این شهرستان‌ها انجام می‌شود.

پیش‌بینی تولید ۴۰۰ هزار تن چغندر قند در لرستان

وی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش قیمتی که چغندر نسبت به سال گذشته داشته از نظر اقتصادی توجیه خوبی برای کشاورزی دارد و از آنجایی که حداقل میزان برداشت در هر هکتار ۵۰ تا۶۰ تن است و حتی کشاورزانی داریم که ۱۲۰ تن برداشت می‌کنند بهتر است کشاورزان به جای برنج به کشت چغندر روی بیاورند.

صالحیان با بیان‌ اینکه حمایت‌های لازم در زمینه نهاده، خدمات‌آموزشی، پشتیبانی و تسهیلات از چغندرکاران به عمل می‌آید، گفت: با توجه به مشکل کم‌آبی که استان را تهدید می کند، با کشت چغندر قند می‌توان از آب محافظت و در مصرف آن صرفه‌جویی کرد.

انتهای پیام/


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1732151.html