printlogo


کد خبر: 1740610تاریخ: 1400/03/15 17:39
آقای همتی دست در جیب مردم می کند
رضایی در مناظره انتخاباتی:
آقای همتی دست در جیب مردم می کند
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: بلایی که بانک مرکزی و آقای همتی در مورد کسر بودجه آوردند و دست در جیب مردم می‌کنند، آیا می‌خواهید ارزش پول ملی ثابت بماند؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز(شنبه) در اولین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سئوالی در خصوص مشکلات فرآیند بودجه‌ریزی کشور و همچنین کسری‌های بودجه، گفت: مردم عزیز! هشت سال پیش در همین مکان و در مقابل آن کلید بی‌خاصیت، یک هزار تومانی را نشان دادم و به شما گفتم اگر اوضاع به این صورت ادامه پیدا کند، این پول ملی سقوط می‌کند؛ به جیب‌ها، یارانه‌ها، حقوق کارگران، درآمد کشاورزان و مردم نگاه کنید. امروز ما چه وضعی در زندگی داریم و به آن رسیدیم.

وی ادامه داد: در پاسخ به این سئوال که چرا این‌طور شده است و چرا مردم ما باید در زباله‌گردی، نان قرضی و مشکلات دیگر دست و پنجه نرم کنند. وقتی مطالعه می‌کنیم، می‌بینیم رابطه دولت با اقتصاد و رابطه مردم با اقتصاد تنظیم نشده است و هرگاه مشکلی برای دولت پیش بیاید، دست در جیب مردم می‌کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: اقداماتی که بانک مرکزی و این آقای همتی و همکارانشان انجام دادند، بلایی سر کسر بودجه آوردند و تا مشکلی پیش می‌آید، دست در جیب مردم می‌کنند تا کسر بودجه دولت را تأمین کنند، می‌خواهد ارزش پول ملی ثابت بماند؟ در مسئله بورس، دولت راه غیرقانونی را برای جبران کسری بودجه در پیش گرفت، نرخ سود بانکی را پایین آورد و ارز را به غلط ۴۲۰۰ تومان تعیین کردند و وقتی پول از بانک‌ها به سمت بورس رفت، مردم را به حضور در بورس بدون حساب و کتاب تشویق کردند و بعد هم مردم را در زمین و آسمان رها کردند.

رضایی با طرح این پرسش که این شیوه تنظیم بودجه کشور است؟، گفت: آیا بودجه کشور را باید از طریق دست کردن در جیب مردم تأمین کنند؟ مگر زندگی مردم باید از زندگی دولت جدا باشد؟ این یک مسئله اصلی است که در انقلاب پیدا شده است. چرا باید قطار انقلاب روز به روز کوچکتر شود و پشت این اقتدار ملی، قطار انقلاب به یک اسکوتر تبدیل شده است.

سیاست پولی که آقای همتی در پیش گرفت یک فاجعه بزرگ در نقدینگی به وجود آورد

رضایی گفت: آقای همتی! شما منبع برای رانت سازی در فولاد و شکر دارید ولی منبع برای مستضعفین و محرومین ندارید؟ شما چطور رانت خواران را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تأمین مالی کردید اما برای اینکه به محرومین کشور یارانه ۴۵ هزار تومانی بدهید، منبع ندارید؟ ما همان قیمت واقعی ۴۵ هزار تومانی در سال‌های قبل که ۲۰ دلار بوده و الان ۴۵۰ هزار تومان است را می دهیم.

وی افزود: این واقعا جای تأسف دارد که در دوران شما وضعیت اقتصاد کشور را به گونه‌ای رساندید که اگر به آمار نگاه کنید، وضعیت نمودار عملکرد آقای همتی در بانک مرکزی را به خوبی می بینید که از زمانی که ایشان مسئول شده، چگونه نرخ دلار از هشت هزار تومان به ۲۱ هزار رسیده است. آیا ایشان اقتصاددان است؟ چطور نتوانسته تشخیص بدهند که وضعیت چگونه است!؟ سیاست پولی که ایشان در پیش گرفت یک فاجعه بزرگی در نقدینگی کشور به وجود آورده است که اگر امسال نتوانیم جلوی آن را بگیریم، کشور از نظر تورم، تهدید می شود.

اگر پای آمریکا به ایران برسد، آنها را به گروگان می‌گیریم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در مورد مسائلی که در خصوص گروگان‌ها می گویید بله من یک سرباز هستم. وقتی آمریکا تهدید کند که ما به ایران حمله می کنیم، جواب فردی مثل من این است که اگر پای شما به ایران برسد ما شما را گروگان می گیریم. شما می‌خواهید که ما گروگان را بکُشیم که چیزی دستمان را نگیرد. معلوم است که رجز خواهیم خواند و در این رجزخوانی در دهان آمریکا می‌زنیم و به شکلی می زنیم که جنبه انسانی ما حفظ می شود.

رضایی تصریح کرد: من برای اقتصاد کشور برنامه جدیدی دارم. طرح جدیدی را برای زندگی خانواده ها از شهر و روستا آغاز می‌کنیم تا به یک توسعه ملی برسیم. به همین دلیل یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را با محاسبه دقیق و از منابعی که در رانت خواری، اسراف از دست رفته و همچنین صرفه جویی در ۴ میلیارد دلار از ارز ۴۲۰۰ تومانی و ۴ میلیارد دلار یارانه ای که به طبقات بالا داده می شود، به دست می آوریم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: از طرف دیگر مسئله اقتصادی که داریم از طریق بسیج مردم از اهل تسنن گرفته تا بانوانی که در حاشیه هستند و جوانان پیش می گیریم و قطار انقلاب را بزرگتر می کنیم که همه استان‌های مرزنشین و قشرها بتوانند وارد اقتصاد شوند و اقتصاد را تأمین کنند. آن زمان نه تنها شرایط اقتصادی را بهبود می بخشیم بلکه یک جهشی ایجاد می کنیم.

وی تصریح کرد: امیدوارم مردم عزیز ما این فرمان را به دست ما بدهند که بتوانیم ثابت کنیم همانطور که در دفاع مقدس امنیت ملی بزرگ و عظیم است، در اقتصاد بزرگ ملی نیز توانایی این را دارد که ایران بزرگ اقتصادی را ایجاد کنیم.

اینکه آقای همتی برای دشمنان ایران دلسوزی می‌کند، عیب بزرگی است

رضایی درباره برنامه های اقتصادی در دولت خود گفت: اینکه جناب آقای همتی رجز خوانی نظامی و جنگی را نمی داند یک مسئله است و اینکه برای دشمنان ملت ایران دلسوزی می‌کند عیب بسیار بزرگی است.

تعدادی از اعضای دولت روحانی را ممنوع الخروج می‌کنم

وی افزود: اتفاقاً ایشان در سه سالی که در بانک مرکزی بود کاملاً با تحریم‌های آمریکایی همراهی کرده و در اولین فرصت اگر دولت را به دست بگیرم ایشان و تعداد دیگری را در دولت آقای روحانی ممنوع‌الخروج کرده و به دادگاه می‌سپارم و در آنجا ثابت می کنم دست های خیانت کاری که در این دولت چه آسیب هایی به مردم زده اند، چگونه بوده و همه اسناد را دارم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه من با زور اسلحه به دانشگاه اقتصاد نرفتم، ادامه داد: من قبل از انقلاب در دانشگاه علم و صنعت مهندسی مکانیک می‌خواندم، مدرک دکترای اقتصاد من را دکتر عارف از دوستان ایشان امضا کرده‌اند.

یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را حتماً پرداخت خواهم کرد

رضایی گفت: اما در ارتباط با برنامه هایی که دارم اینکه یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را حتماً پرداخت خواهم کرد. کسب و کارهای خانگی و نهضت خانه‌سازی ایرانیان را برنامه ریزی کردم و جدی می‌گیرم. از بانوان عزیز تمام قد در اداره کشور بهره می برم و با مشورت مراجع بزرگوار قم دو نفر از بانوان را در هیئت دولت خواهم داشت و در امور دیگر هم بانوان خواهند بود.

وی اضافه کرد: از اهل تسنن، جوانان و اقلیت‌ها و ظرفیت‌های خالی که خارج از جهش بزرگ تولید باقی مانده اند استفاده می کنم و برنامه اقتصادی طراحی کردم که به فضل پروردگار، به ایران بزرگ اقتصادی در کنار ایران بزرگ سیاسی و دفاعی که امروز داریم، منجر خواهد شد.

رضایی افزود: موضوع دیگری که به آن توجه می شود، پیشرانه‌های اقتصادی است هرکدام که فعال شود ۳۰۰ یا ۴۰۰ صنعت را به دنبال خود دارد، نهضت مسکن سازی، انرژی و جهانگردی و دیگر امورات است که هر کدام از این پیشرانه ها فعال شود واگن های بسیاری را در صنایع به جلو می‌کشاند. البته این فعالیت ها به این مربوط است که حکمرانی تغییر کند.

وی افزود: در این راستا از اصل ۱۳۷ استفاده کرده و اقتصاد متمرکز که موجب فساد و افزایش هزینه شده از مرکز به دیگر استان‌ها و شوراها واگذار می شود، مردم در هر استانی سپرده و درآمدهای خودشان را سرمایه گذاری خواهند کرد و مدیران محلی که در شوراهای شهر و استان ها هستند اختیاراتشان افزایش پیدا می کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: از طرفی در تمام استان‌ها اقوام نقش در اداره کشور خواهند داشت و در اداره استان‌های خودشان استفاده خواهند شد. تغییر حکمرانی بسیار مهم است و مبارزه با فساد باید آغاز آن باشد.

دولتِ روحانی سیاه ترین دولت ۴۰ سال اخیر بود

رضایی در پاسخ به سئوالی در خصوص فرآیند خصوصی سازی  و دلایلی ناکارآمدی این فرآیند، گفت: علت اینکه مسئله خصوصی سازی در این دولت با شکست روبرو شد این بود که دولت آقای روحانی که متاسفانه سیاه ترین دولت‌های ۴۰ سال اخیر انقلاب بوده است نه تنها قفل‌های بیرونی را باز نکرد بلکه درهای داخلی را نیز به روی اقتصاد بست.

وی خطاب به مردم، افزود: من چند آمار می دهم. مردم عزیز، شما خود قضاوت کنید. متوسط رشد اقتصادی در این دوره صفر بوده است. متوسط تورم ۲۴ درصد. متوسط رشد سرمایه ثابت منهای ۵ درصد بود و در ۵۰ سال اخیر برای اولین بار، رشد استهلاک سرمایه از سرمایه گذاری پیشه گرفت.  

اقتصاد در ۸ سال اخیر کوچک شد

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه من دهه گذشته را دهه فرصت های از دست رفته نامیده ام، گفت: در این ۱۰ سال به جای اینکه کشور جلو برود، عقب آمده است.  در ۸ سال اخیر که آقای روحانی مسئولیت داشت و آقای همتی نماینده اوست، اقتصاد کوچک شده است.

رضایی افزود:  به عنوان مثال تورم در ۳ سال اخیر ۱۱۰ درصد بوده و افزایش حقوق کارگران ۶۰ درصد و افزایش حقوق کارمندان ۴۵ درصد بوده است. بنابراین با این اوضاع و آماری که شما می بینید خصوصی سازی نتوانست راه موفقی را پیش بگیرد.

وی تاکید کرد: مهترین مشکل ما در خصوصی سازی این بوده که به اهلیت توجه نکردیم، یعنی کسانی که می آیند و شرکت های دولتی را می‌گیرند و سرمایه یک ملتی را تصاحب می کنند اهلیت لازم را نداشتند.  

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: در روسیه آئین نامه خصوصی سازی، یک آئین نامه ای با ۱۰۰ صفحه است و هر فردی که می آید و می خواهد شرکتی را خریداری کند مورد پرسش قرار می گیرد و سوابق او را در آورند، اما در کشورما افراد آمدند در اراک، آذربایجان، اردبیل و جاهای دیگر کارخانه را مفت گرفته اند. زمین آن فروختند و تجهیزات آن را جدا کرده اند و هیچ نظارتی بر آن نبوده است.

آقای همتی! شما استاد «جا خالی دادن» هستید

رضایی تصریح کرد: آیا اینها می خواهند همین گونه دولت را اداره کنند؟ از آقای همتی  که سئوال می‌شود می گوید من در جریان نبوده ام. آقای همتی! شما استاد «جاخالی دادن»، شده اید. آیا می خواهید این گونه کشور را اداره کنید؟  

وی گفت: آقای همتی شما که امروز به عنوان نماینده آقای روحانی اینجا نشسته اید، کشور را افتضاح اداره کردید و خون شهدا را پایمال کرده‌اید و حتما باید پاسخگوی ملت باشید.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه برنامه های او برای مقابله با فساد چیست؟ گفت: من معتقدم سال ۱۴۰۰ سال گشایش و عبور از سختی ها است و من به عنوان یک سرباز از ۱۷ سالگی تا کنون در این عرصه وارد شده ام و افتخار می کنم که این شغل را انتخاب کردم. لازم است دو نکته را بگویم. نخست هشدار بدهم که چرا می خواهم سینه خود را سپر حوادث ملت ایران می کنم.

باید از تکرار دولت های گذشته جلوگیری کنیم

رضایی افزود: هشدار من به این بر می گردد که در هشت سال آینده چالش ها و ابرچالش‌هایی مثل آب، جمعیت، بازنشستگی، ناطرازی بانک ها، نقدینگی، بیکاری و گرانی و بدتر شدن محیط کسب و کار را خواهیم داشت. معنای این کار این است که اگر می خواهیم فقر و فساد و تبعیض از بین برود اولین کار این است که باید از تکرار دولت های گذشته به طور جدی جلوگیری کنیم.

وی تصریح کرد: از صحبت های آقای همتی می‌توان درک کرد که چه اوضاعی وجود دارد. او می گوید به خاطر بینش های اقتصادی اش با آقای روحانی اختلاف داشته، کنار گذاشته شده است.

آقای همتی! چرا به شعور مردم توهین می کنید

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: آقای همتی! شما برای چه کنار آقای روحانی ماندید؟! شما که می گویید آقای روحانی تخصص اقتصادی نداشته است، اما به دست شما این کارها را انجام داده است. چرا به شعور ملت ایران توهین می کنید. چرا می خواهید دوباره دولت های گذشته را تکرار کنید؟

رضایی گفت: مردم عزیز ایران همانطور که در سال ۹۲، یک هزار تومانی را نشان دادم، می گویم اگر دولت های گذشته تکرار شود یک فاجعه بزرگی شما را در بر خواهد گرفت. نباید بگذارید این تکرار شود.

وی با بیان اینکه من که به صحنه آمدم خود را برای همه این مسائل آماده کرده ام،اظهار داشت: بیش از ۲۰ سال است که من فریاد می کشم که به مسئله اقتصادی برسید و اقتصاد مهم است و دست از این گروه گرایی ها و جناح بازی ها بردارید.

باید از متلک گفتن‌ها دست برداریم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: دولت آینده باید قوی ترین دولت باشد و از تمام شایستگان چه اصول گرایان، چه اصلاح طلب، اهل سنت، چه جوانان و چه بانوان باید استفاده کند. ما نمی توانیم حتی یک روز و یک لحظه را از دست بدهیم و به ملت ایران خیانت کنیم. باید از خودخواهی و متلک گفتن ها و جنگ های روانی دست برداریم، خدا خوشش نمی آید.

رضایی گفت: ملتی که بعد از ۲۰۰ سال آمده و یک آغازی را شروع کرده و می خواهد تمدن بزرگی را بسازد، امروز نباید دست آویز جناح های سیاسی قرار بگیریم. یک بار بیایید در برابر این ملت بزرگ تعظیم کنید و خودمان را در اختیار آنان قرار دهیم. ما می خواهیم قوی ترین دولت را در هشت سال آینده درست کنیم و دولت من که بر سر کار بیاید، همه گروه ها در آن حضور خواهند داشت.

باید یک دولت نو بوجود بیاید

محسن رضایی گفت: حرف من این است که دولت‌های گذشته نباید تکرار شود. در آن دولت‌ها سفره دولت از سفره مردم جدا شد و واژه «ما نمی‌توانیم» وارد ادبیات ما شد و اعتماد به نفس کشته شد. خودباوری و خلاقیت از بین رفت.

وی افزود: ما معتقدیم باید یک دولت نو بوجود بیاید؛ دولتی که کارآمد و قوی، پاسخگو و مسئولیت پذیر باشد. دوباره مردم و دولت کنار هم قرار بگیرند و یک دولت جوان و انقلابی ایجاد خواهیم کرد و شعار «ما می توانیم» را دوباره به عرصه مدیریت و اداره کشور باز می گردانیم.

طبق قانون اساسی ایالت های اقتصادی را درست خواهم کرد

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به برنامه های خودش برای تحول در شرایط کشور گفت: ما یارانه ۴۵۰ هزارتومانی برای ۴۰ میلیون ایرانی را تضمین می‌کنیم. همچنین شغل خانه داری که تربیت فرزند و بهداشت و سلامت خانگی هست را برقرار می کنیم.

وی تصریح کرد: علاوه بر ساخت یک میلیون مسکن که در مصوبه مجلس هست، یک میلیون مسکن به صورت نوسازی بافت های فرسوده است را ایجاد خواهیم کرد و با ایجاد صندوق جبران ضرر مالباختگان بورس به جبران ضرر این مالباختگان خواهیم پرداخت.

رضایی گفت: طبق قانون اساسی ایالت های اقتصادی را درست خواهم کرد. همچنین موضوع کشاورزی و کشاورزان مظلوم ما که امروز حتی در قیمت تضمینی گندم با مشکل مواجه هستند را با تدابیری که سنجیده ایم حل خواهیم کرد و با ۵ درصد بیشتر از محصولات وارداتی، محصولات کشاورزی را خریداری می کنیم. همچنین دست واسطه گران و دلالان در این زمینه را قطع خواهیم کرد و ایران را به هاب غذایی منطقه تبدیل خواهیم کرد.

شرمنده زباله‌گردها، نان قرض‌بگیرها و کوله‌برها هستم

وی ادامه داد: فضای مجازی را با مدیریت در دسترس همگان قرار می دهم و می گویم من خودم را سرباز وطن  می دانم  و یک بار دیگر آبرویم را کف دست گذاشته ام و آمده ام با ایثار و فداکاری مانند اوایل انقلاب، جوانان را به صحنه بیاورم و با کمک کارشناسان و پژوهشگران، نظام تصمیم گیری و نظارت را در جامعه تقویت کنم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: با شرایطی که بوجود آمده است من خودم را شرمنده صبر و تحمل مردم می دانم. من شرمنده زباله گردها، نان قرض بگیرها و کوله برها هستم.  هیچگاه فکر نمی کردم که وقتی خرمشهر آزاد شد و آوارگان به این شهر بازگشتند باقی بمانم و وضع اسف بار جامعه را در پشت سر اقتدار ایران که امروز توسط برادران من به عنوان مشاوران صلح‌ساز و امنیت هستند، ببینم.

رضایی گفت: امروز مردمی هستند که می خواهیم آنها را بازیچه قرار دهیم. من به جای همه دولتمردان کشور از شما عذرخواهی می کنم و امیدوارم خدای متعال این توفیق را به من بدهد که بتوانیم گذشته ها را جبران کنیم.

 

انتهای پیام/ک


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1740610.html