printlogo


کد خبر: 1748646تاریخ: 1400/04/13 10:35
چاقوی تیز ماده‌کُشی دامداران بیخ گلوی ذخائر ژنتیکی مولد/ اقتصاد دولتی ناقوس مرگ تولید گوشت و شیر را به صدا درآورد
هر دم از باغ ناکارآمدی‌ها بری می‌رسد؛
چاقوی تیز ماده‌کُشی دامداران بیخ گلوی ذخائر ژنتیکی مولد/ اقتصاد دولتی ناقوس مرگ تولید گوشت و شیر را به صدا درآورد
ماده کشی های اخیر در صنعت دامداری در کوتاه مدت قیمت گوشت را متعادل می کند اما در بلند مدت ذخائر ما را از بین می برد و ما مجبوریم با توجه به عدم تولید گوشت در کشور، از ۱۰ درصد واردات به ۹۰ درصد برسیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، چندی پیش عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را فساد زا دانست و معتقد بود کشور ما ۱۵ الی ۲۰ میلیون تن نهاده دامی وارد می کند و برخی مواقع به ۲۵ میلیون تن هم می رسد.

بر اساس اعلام علیرضا عباسی سال ۹۷ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی پایه گذاری شد و تفاوت قیمتی بسیار کمی با بازار آزاد وجود داشت، اما زمانی که ارز همان ۴ هزار و ۲۰۰ تومان ثابت ماند و در بازار آزاد به ۲۵ هزار تومان می رسد با ما به تفاوت ۲۱ هزار تومانی مواجه می شویم.
 
وی در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار تیتریک اعلام کرد؛ سویا به عنوان یک نهاده دامی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد و کیلویی یک هزار و ۷۰۰ تومانی محاسبه می شود اما با ارز ۲۵ هزار تومانی به ۱۷ هزار تومان می رسد. بین یک هزار و ۷۰۰ تومان تا ۱۷ هزار تومان تفاوت زیادی وجود دارد و فساد رخ می دهد.
 
عباسی تصریح کرد: آقای روحانی می گوید تحریم هستیم و نتوانسته ایم دلار برای خرید نهاده دامی تامین کنیم یا دلار وجود داشت اما کشوری به ما نفروخته است، در حالی که ارز نهاده دامی مورد نیاز تامین، نهاده خریداری و وارد کشور شده است.
 
وی با اشاره به اینکه متاسفانه نهاده دامی سر از بازار سیاه درآورده است، بازار آزادی که سویای یک هزار و ۷۰۰ تومانی را کیلویی ۱۴ الی ۱۷ هزار تومان به فروش می رساند، گفت:  مرغداران بعد از جوجه ریزی ۱۰۰ هزار قطعه ای به این نتیجه می رسد هزینه های تولید برای وی سودی ندارد.
 
 
عباسی  افزود: مرغدار با روند مذکور به این نتیجه می رسد که نهاده خود را به فروش برساند، همین موضوع باعث تشکیل صف مرغ می شود، ۲۵ هزار مرغداری صنعتی داریم اما ۴ هزار و ۶۷۰ مرغداری جوجه ریزی نکرده و نهاده دامی گرفته اند.
 
وی اظهار داشت:  ۲۰ درصد نهاده دامی ما به دست مصرف کننده نرسیده است و این ۲۰ درصد در ۱۲ میلیارد دلار معادل ۲.۶ میلیارد دلار خواهد شد که در واقع ۶۰ هزار میلیارد تومان بوده و دو برابر یارانه کل کشور است.
 
عباسی تصریح کرد: متاسفانه ۸۰ درصد مرغداران ناچار شدند به واسطه خرید آزاد نهاده دامی، مرغ را با هزینه بیشتری به فروش برسانند چرا که تولید برای آنها سودی ندارد، این ۸۰ درصد نابود می شوند و منفعت به ۲۰ درصد مرغداران می رسد.
 
وی گفت: ۴ میلیون تن نهاده دامی در بندر دپو است و به مرغداران و دامداران داده نمی شود چون واردکننده درصدد است آن را به کارخانه جات قندی بفروشد همانگونه که امروز بخشی از ذرت به کارخانه هایی داده می شود که شیرین کننده تولید می کنند.
 
عباسی با اشاره به اینکه متاسفانه روند مذکور موجب ورشکستگی مرغدار می شود، افزود: تولیدکننده اصلی ما به مشکل بر می خورد و به دامداران نهاده نمی رسد و ناچار است دام مولد را هم بفروشد یا کشتار کند.
 
بررسی های خبرنگار تیتریک، نشان می دهد که در طول چند دهه علی رغم اینکه کشور ما دارای ذخائر ژنتیکی حیوانی خیلی خوبی بود و نژاد گاو سرابی در شیردهی و گاو سیستانی در تولید گوشت سرآمد بودند، اما متاسفانه بعد از اصلاحات اراضی در زمان پهلوی به سمت واردات گاوهای خارجی مانند هولشتاین پیش رفت.
 
بعد از اجرای اصل چهارم ترومن در ایران، رژیم پهلوی به استفاده از محصولات خارجی گرایش پیدا کرد، به مرور زمان گاوهای ایرانی به دام هایی مبدل شدند که آب و غذای زیادی می خوردند و جیره غذایی خاصی داشتند در عین حال تولید شیر بیشتری داشته و سریعتر پروار می شدند.
 
 
موضوع مذکور باعث شد در جیره غذایی ناخواسته به تبع نژادهای وارداتی، در واردات نهاده هم وابسته شویم چرا که به اندازه کافی ذرت و سویا نداشتیم که جیره غذایی گاو خارجی تامین شوند، این در حالی بود که گاوهای ایرانی با جو و علوفه داخلی تغذیه می شدند.
 
در موضوع مرغ هم صدها گونه مرغ ایرانی داریم که مردم از وجود آنها حتی آگاه نیستند اما متاسفانه به بهانه های مختلف از جمله آنفلوآنزا و بیماری زایی به مرور زمان نابود شدند. میلیون ها قطعه مرغ به فنا رفتند نه به واسطه اینکه بیمار بودند بلکه مبادا با تولید بیماری مرغ های صنعتی را گرفتار کنند.
 
دامپزشکی هم نه تنها اقدامات ترویجی انجام نداد بلکه در کشتار مرغ های ایرانی پیشگام شد و آنها را به واسطه احتمال بیماری زایی در روستاهای مختلف نابود کرد. متاسفانه در حوزه دام سنگین و مرغ اتفاقات بدی به وقوع پیوست.
 
عضو هیئت مدیره انجمن ارگانیک ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تیتریک، می گوید؛ کشور ما به مرور همانند صنعت گاو در زمینه پرورش مرغ هم به سمت مرغ های خارجی گام برداشت به گونه ای که دو دهه انحصار مرغ لاین در دست انگلیس بود، با وارد شدن مرغ جیره غذایی هم توسط کشور مبدا تائین می شد در نتیجه همانند صنعت گاوداری در نهاده های دامی وارداتی وابسته شدیم.
 
حجت الاسلام علی ارجمند افزود: آنچه شرایط نهاده های دامی را اسف بار تر کرد این بود که واردات آن در انحصار افراد خاصی با عنوان سلاطین، قرار گرفت، فردی به نام مدلل ۷۵ درصد نهاده های دامی را وارد کرد و این روند نشان داد اقتصاد ما نه خصوصی و نه دولتی بلکه سلطنتی است.
 
وی اظهار داشت: مدلل ارز دولتی دریافت می کرد تا نهاده دامی وارد کند اما وی چون توانسته بود رقبا را با شگردهای مختلف از جمله رانت حذف کند کاملا بازار را در دست گرفت. مورد سومی که در مسئله نهاده های دامی باید به آن توجه داشت این است که دولت تلاش می کند نارضایتی عمومی ایجاد شود.
 
 
حجت الاسلام ارجمند تصریح کرد: ۱۸ میلیارد دلاری که برای واردات کالاهای اساسی اختصاص پیدا کرد بلاتکلیف مانده است، زیرا شخص وارد کننده کالاهای درجه دوم و سوم خرید و پول در بازار آزاد صرف شد تا شاهد اتفاقات تلخی چون مسئله ۶۰ تن طلا و ۳۰ میلیارد ارزپاشی دولت بین رانت خواران باشیم.
 
وی گفت: کم کاری دولت در تعقیب پول های از دست رفته و گمرکات حائز اهمیت است چرا که احساس می کنیم گمرک با کارشکنی مانع وارد نهاده های دامی به کشور می شود. این سه موضوع باعث ایجاد بحران شد و زمانی که دامداران ناامید شدند به واسطه خشک سالی به ماده کُشی روی آوردند.
 
نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی البرز افزود: ماده کشی های اخیر در صنعت دامداری در کوتاه مدت قیمت گوشت را متعادل می کند اما در بلند مدت ذخائر ما را از بین می برد و ما مجبوریم با توجه به عدم تولید گوشت در کشور، از ۱۰ درصد واردات به ۹۰ درصد برسیم.
 
وی اظهار داشت: کشاورز به واسطه شرایط مذکور آسیب دیده و حمایت نشده است، لذا زمانی که به این نتیجه می رسد تولید محصول با هزینه های صورت گرفته سازگار نیست به فروش دام یا ماده کشی روی می آورد.
 
بدون شک بهبود روند مذکور نیازمند فراهم شدن نهاده دامی برای گاوداری های صنعتی است تا کشور از بحران ماده کشی که در نهایت نابودی ذخائر ژنتیکی گاوها و تولید گوشت را به دنبال دارد رهایی یابد و شاهد وضع موجود نباشیم.

 
انتهای پیام/

لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1748646.html