printlogo


کد خبر: 1751201تاریخ: 1400/04/22 10:59
دوگانه «توافق» یا «عدم‌توافق»؛ دستاورد خودخواسته رسانه‌های اصلاح طلب/ سناریو تازه حامیان برجام به بهانه آخرین گزارش ظریف
دانا گزارش می‌دهد؛
دوگانه «توافق» یا «عدم‌توافق»؛ دستاورد خودخواسته رسانه‌های اصلاح طلب/ سناریو تازه حامیان برجام به بهانه آخرین گزارش ظریف
آخرین گزارش برجامی ظریف به مجلس بهانه ای شد تا رسانه های اصلاح طلب و حامی دولت با ایجاد دوگانه مذاکراتی در کشور از توافق احتمالی یا عدم توافق به نفع سیاستی که ۸ سال کشور را معطل مذاکرات کرد برای خود کلاهی ببافند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در واپسین روزهای مسئولیت دولت و در شرایطی که هنوز نتیجه ای از مذاکرات هسته ای مطابق شروطی که ایران برای اجرای تعهداتش اعلام کرده بود به دست نیامده است، روز گذشته وزارت امور خارجه بیست و دومین گزارش از برجام را به مجلس داد.

در این گزارش وزارت امور خارجه درباره آنچه در طول 6 سال گذشته در قالب مذاکره ایران با اعضای برجام انجام شده به مجلس گزارش داده است.

این گزارش شامل بخش های مختلفی است که به شرح آنچه در زمان امضا برجام اتفاق افتاد تا خروج آمریکا از برجام و بدعهدی اروپای در اجرای تعهداتش پرداخته است. همچنین در بخش دیگری از این گزارش تاکید بر دستاوردهای برجام برای کشور شده است ضمن اینکه در بندهایی از آن صراحتا اعلام شده است که به موجب برجام تحریم های موثر اقتصادی علیه ایران لغو، شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان به اصطلاح «سازمان تروریستی خارجی» ابطال و نیز تحریم هایی که علیه بیت رهبری اعمال شده است لغو خواهد شد.

این میان اما رسانه های اصلاح طلب و حامیان برجام فضا را مناسب دیده تا به بهانه گزارش برجامی وزارت امور خارجه به مجلس، موج تازه ای از بازی روانی با افکار عمومی را آغاز کنند.

روزنامه اعتماد در تیتری با عنوان آخرین گزارش مردم صراحتا به نقل از ظریف نوشته است در صورت احیا برجام تمام تحریم های موضوعی علیه اقتصاد ایران و تحریم علیه دفتر رهبری لغو و شناسایی سپاه به عنوان سازمان تروریستی ابطال خواهد شد.

 

روزنامه آرمان ملی نیز درباره گزارش برجامی به مجلس نوشته است «مجلس درباره مذاکرات تصمیم گیرنده نیست» این درحالی است که دولت موظف به اجرای قانون و مصوبه مجلس درخصوص اقدام راهبردی برای لغو تحریم هاست. روزنامه جمهوری اسلامی نیز در مطلبی مشفقانه تلاش کرده است مسیر بازگشت به برجام را هموار کرده والبته اینگونه القا کند که باید در داخل با رسیدن به یک اجماع همگانی و وحدت نظر برجام را احیا کنیم در حالی که اساس مشکل برجام خروج آمریکا از این توافق و عدم قبول شروط ایران برای بازگشت به برجام است.

 

 

به نظر می رسد رسانه های اصلاح طلب همزمان با آخرین گزارش برجامی وزیر امور خارجه به مجلس به دنبال ایجاد یک دوگانه مذاکراتی در کشور برای جهت دهی به افکار عمومی هستند.

دوگانه ای تلاش می کند در هر صورت چه با حصول توافق و چه در شرایطی که توافقی صورت نگیرد برای دولتی که تمام قد از آن دفاع کرده و 9 سال در برابر ناکارآمدی های آن سکوت کردند دستاوردی نمایشی را به خورد جامعه بدند که اگر توافقی شد بگویند این ظریف بود که همه چیز را آماده کرد و اگر توافقی نشد بگویند همه چیز آماده بود اما جریان مقابل اجازه توافق را نداد!

اما ادعای رسانه های اصلاح طلب و حامی دولت مبنی براینکه همه چیز برای توافق آماده است و فقط منتظر تایید نهایی ایران است ادعایی است که بیشتر به یک بازی رسانه ای شباهت دارد.

منابع آگاه از روند مذاکرات وین در ماه های اخیر بارها تاکید کردند که آمریکا حاضر به برداشتن تحریم ها نیست.

رسانه پرس تی وی پیش از این به نقل از منابع مطلع گفته بود آمریکا نه تنها حاضر به لغو تحریم های اصلی نیست بلکه اساسا اعتقادی به راستی آزمایی ندارد و اجازه این کار را هم نمی دهد.

این درحالی است که به موجب قانون اقدام راهبردی لغو تحریم ها که به تصویب نمایندگان مجلس رسیده است جمهوری اسلامی ایران اجرای تعهدات داوطلبانه پروتکل الحاقی را زمانی از سر خواهد گرفت که لغو تحریم ها از سوی آمریکا راستی آزمایی شود این امر البته مورد تاکید رهبر انقلاب نیز بوده است.

حال آنکه جریان حامی برجام در تلاش است بدون تضمین از طرف های اروپایی و آمریکا برجام را عامل نجات بخش ملت ایران و اقتصاد کشور معرفی کرده تا شاید از نمد برجام کلاهی برای خود ببافد.

انتهای پیام/ک


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1751201.html