printlogo


کد خبر: 1752951تاریخ: 1400/04/29 10:54
شبکه‌های اجتماعی مردم را منزوی‌تر کرد
کارشناس رسانه:
شبکه‌های اجتماعی مردم را منزوی‌تر کرد
حسین راهداری گفت: تکنولوژی برای ما بازه رفاه و وقت آزاد به ارمغان آورده است؛ از ویژگی‌های فضای مجازی از بین بردن بعد زمان است و نیازهای کاذب را زیاد می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس رسانه در گفتگو با "تیتریکگفت: اگر انسان موجودی اجتماعی است باید شبکه های اجتماعی به توسعه حل مشکلات اجتماعی آن ها بپردازند؛ چون انسان اجتماعی بوده و نمی تواند تنها و در غارها زندگی کند.

حسین راهداری ادامه داد: وقتی این بحث را به شبکه های اجتماعی می آوریم، می بینیم که درست است که ارتباطات شکل گرفته اما این ارتباطات باعث نشده است که به آرامش ارتباطات حقیقی دست پیدا کنیم.

وی افزود: به جای اینکه بگوییم شبکه های اجتماعی بد یا خوب است بهتر است بگوییم آیا این شبکه ها نیازهای مخاطب را بر طرف می کنند؟ ما رژیم مصرف را برای این بیان می کنیم که اگر نیاز ما را برطرف نکرد پس ایرادی بر آن وارد است و به واسطه آن نمی توانیم کیفیت برداشت مان را از شبکه اجتماعی داشته باشیم، چون انسان ها با داشتن شبکه های اجتماعی تنهاتر و منزوی تر هستند.

این کارشناس تصریح کرد: آیا این شبکه ها برای رفع نیازهای ارتباطات سخته شده اند یا فقط برای اطلاع رسانی سریع است؟ به عنوان نمونه واتساپ وقتی ساخته شد نیتش این نبود که انسان ها را از تنهایی در بیاورد بلکه نیت او این بود که برای مثال شخصی از ایران به چین پیامی دهد، در دسترس هم بوده و سریع بتوانند یکدیگر را تصویری ببینند.

راهداری گفت: آیا این چیزی که درباره شبکه های اجتماعی مطرح می کنیم که ساخته شده تا ما را به جایی ارتباط دهد یک بخش از آن نیاز ارتباطی بوده و بخش دیگر نیاز واقعی انسان است، گاهی ما نیاز داریم با شخصی تماس بگیریم و مشکل مان را حل کنیم که این کار را راحت تر کرده است.

اگر هدف شبکه‌های اجتماعی ارتباطات است؛ ولی پیامد آن توسعه انزوایی در جامعه است

وی ادامه داد: بهتر است به جای شبکه اجتماعی از لفظ شبکه ارتباطی برای پیام رسان ها استفاده کنیم. جهت دار بودن آن را در معنایش گفتیم که اگر صرفاً بحث ارتباطات مد نظر آن بوده است در حال حاضر به جایی رسیده است که انزوا را توسعه می دهد.

راهداری گفت: نیت اول آن ارتباطات بوده است ولی پیامد آن این بوده است حتی اگر در ابتدا انتظار تولید کننده این نبوده است، یعنی جزء برنامه هایش نبوده که تنهایی را توسعه دهد. می خواستند که یک برنامه ارتباطی مثل فیس بوک برقرار کنند در جمع بندی به اعتیاد و ... رسیده است.

هدف از طراحی رژیم مصرف رسانه ای؛ کاهش دادن آسیب ها است

این کارشناس تاکید کرد: در مدل فردی حداکثر باید باشد، زیرا در مورد رژیم فردی صحبت می کنیم که من در آن مختار هستم. هدف ما از طراحی کردن رژیم این است که آسیب ها را کاهش دهیم، آسیب ها چیز هایی کلی مثل تنهایی، انزوا و ...است یا اینکه به سمت بحث های دیگری که ایدئولوژیک است باید برویم؛ این به سست شدن بنیان های حاکمیتی بر می گردد.

تکنولوژی برای ما بازه رفاه و وقت آزاد به ارمغان آورده است

وی افزود: تکنولوژی برای ما بازه رفاه و وقت آزاد را به ارمغان آورده است؛ یک سرگرمی است که فقط سرگرمی نیست، شخصی دوست دارد که دیده شود و دیگری چیزهایی را که ندارد را دنبال می کند و... چیز هایی هست که باعث می شود من این غذا را مصرف کنم.

اختیار در فضای مجازی نداریم/ جذابیت؛ اختیارات را از ما گرفته است

این کارشناس تصریح کرد: هر کسی که پیام بدهد نگاه می کنم. ما می گوییم اختیار ما در این شبکه ها پایین آمده است و در استفاده از این فضا اختیار نداریم و جذابیت هایی به ما داده شده تا بتواند این اختیارات را از ما بگیرد.

راهداری گفت: این شبکه ها توانسته همه افراد را  درگیر کند، پس ذات آن به سمتی گرایش پیدا می کند و با چیزی از انسان در ارتباط است که همه افراد با تمام گرایشات به آن اعتیاد پیدا می کنند و مدل مصرف همه مدل وابستگی است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۸ وقتی اینترنت یک هفته قطع شد، حس نیاز را متوجه شدیم ما مثل ماهی می مانیم که در آبیم. می خواهیم رژیم مصرف آب را برای ماهی طراحی کنم؛ ماهی اجبار در نوشیدن آب دارد رژیم زمانی مطرح می شود که تنوع و امکان انتخاب داشته باشید و همه این ها از شما گرفته شده است. درست است که فضای مجازی دارای تنوع زیادی است ولی جایگزین فضای مجازی چیزی نداریم.

از ویژگی‌های فضای مجازی از بین بردن "زمان" است/ فضای مجازی نیاز کاذب را افزایش می دهد

این کارشناس در خاتمه خاطرنشان کرد: از ویژگی های فضای مجازی از بین بردن بعد زمان است. تابع زمان و مکان را کم و برعکس پر رنگ می کند و نیازهای کاذب را زیاد می کند. وقتی گوشت می خوریم میزان کالری آن را و اینکه چه نیازی را از ما بر طرف  می کند می دانیم؛ ولی در مدل رژیم مصرف من نیازم را گم کرده ام نمی دانم که چرا باید به این نگاه کنم و فقط دوست دارم که آن را توسعه دهم هرچقدر در آن محدود سازی انجام می دهم انگار خبری را عقب تر هستم.

 

انتهای پیام/


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1752951.html