printlogo


کد خبر: 1753199تاریخ: 1400/04/29 20:11
قربان، عید تسلیم و وصلت به سمت توحید است
کارشناس مذهبی:
قربان، عید تسلیم و وصلت به سمت توحید است
حجت‌الاسلام ابراهیمی ابراهیمی گفت: لغت قربان به معنای نزدیکی است و عید قربان در حقیقت عید وصلت به سمت توحید است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، حجت‌الاسلام علی‌اکبر ابراهیمی بشکانی کارشناس مذهبی و امام جمعه بهاباد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با تبریک عید قربان گفت: در سوره ابراهیم، حضرت ابراهیم دعا فرمود و گفت خدایا من فرزند و خانواده‌ام (خانم هاجر و پسرش اسماعیل) را در سرزمینی «لم یزرع» سکنی می‌دهم.

وی افزود: در آن سرزمین که در شهر مکه است و لم یزرع است فقط یک درخت می‌روید که آن درخت استثنا درخت نماز است و از میوه این نماز هم مردم بهره‌وری کنند و ۶ هزار سال است که این جریان ادامه دارد.

کارشناس مذهبی اظهار داشت: می‌بینیم که از برکت دعای مضطر یک مادر به نام هاجر چاهی به نام زمزم می‌جوشد که شش هزار سال است ادامه دارد؛ حضرت ابراهیم در دعای خود فرمود خدایا همه مردم که حج نمی‌روند اما دل مردم را عاشق این حج کن.

ابراهیمی بشکانی خاطرنشان کرد: لغت قربان به معنای نزدیکی است و عید قربان در حقیقت عید وصلت به سمت توحید است، حالا اینکه در روز قربان مثلا گوسفند ذبح می‌کنند و کارهای مشابه، این‌ها حواشی و اعمال مستحبی است، اما آن چیزی که مهم است اینکه انسان به مقام قرب برسد.

وی اضافه کرد: مقام قرب هم به معنای این نیست که مثلا خداوند جایی باشد و انسان نزد او برود بلکه این مقام به معنای کسب صفاتی در درون انسان است، مانند علم که جایی نیست که انسان برود نزد او بلکه باید آن راکسب کند لذا مقام قرب مکانی نیست بلکه مکانت است و رسیدن به آن امکان‌پذیر نیست جز از راه نماز و اینکه انسان خودخواهی‌هایش را بشکند.

ابراهیمی بشکانی عنوان کرد: در سوره‌ای از قرآن داریم که وقتی ابراهیم فرزندش را روی زمین گذاشت تا او را ذبح کند چون هر دو تسلیم شده بودند یعنی ابراهیم واقعا به قصد سر بریدن چاقو را گذاشت و اسماعیل نیز به قصد اینکه در راه خدا کشته شود آماده شده بود، خداوند به ابراهیم گفت تمام شد چرا که ما آن نقطه تسلیم شدن را از تو می‌خواستیم؛ در واقع همه هدف دین این است که انسان در برابر خواست خداوند تسلیم باشد.

انتهای پیام/

 

 


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1753199.html