printlogo


کد خبر: 1764690تاریخ: 1400/06/10 17:53
رویه و منش طالبان تغییر کرده است
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران:
رویه و منش طالبان تغییر کرده است
محمدصادق کوشکی گفت: طالبان فقط اسم خود را از گذشته یدک می‌کشد، اما در واقعیت رویه و منش او تغییر کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز، درباره تحولات افغانستان در دوره حکومت طالبان اظهار داشت: آن طالبانی که در گذشته شناخته می‌شد، درواقع طلبه‌‎هایی بودند که از مدارس تحت نظر سعودی‌ها در پاکستان فارغ‌التحصیل شده بودند و این افراد گرایش سلفی افراطی و حتی وهابی داشتند، اما طالبان فعلی تغییر ماهیت و تغییر رویکرد داشته و با طالبان گذشته تفاوت بسیاری دارد.

وی گفت:در شرایط فعلی هدف اصلی طالبان کسب قدرت سیاسی است و آن دیدگاه‌های افراطی سلفی و وهابیت را در جریان کسب قدرت ندارد و به همین خاطر در طی یک‌‎سال‌ونیم گذشته که مناطقی از افغانستان را در اشغال داشت، رفتار خشونت‌آمیز و افراط‌گرایانه از خود بروز نداده است، حتی چهره‌های این گروه تغییر پیدا کرده‌اند و بسیاری از کسانی‌که به عضویت طالبان درآمده‌اند، افراد معمولی هستند که به خاطر شرایط مالی و بیکاری مجبور شده‌اند عضو طالبان شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: حتی کسانی‌که رهبری طالبان را بر عهده گرفته‌اند، تحولات جدی در افکار و عقیده آنها رخ داده است؛ یعنی نگاه واقع‌بینانه‌تری نسبت به مسائل داخلی و بین‌المللی پیدا کرده‌اند.

کوشکی با بیان اینکه طالبان فقط اسم خود را از گذشته یدک می‌کشد، اما در واقعیت رویه و منش او تغییر کرده است، گفت: این گروه از سال ۲۰۱۲ در دوحه قطر دفتر خود را بازگشایی کرده و در حال مذاکره با کشورها و نظام جهانی است و تلاش می‌کند تا نظام جهانی آن را به رسمیت بشناسد.

او معتقد است که در افغانستان موضوعی به‌نام خلأ قدرت وجود ندارد؛ زیرا دولت قبل هم تنها بر ۱۰ درصد افغانستان اعمال قدرت و تسلط داشت و هر منطقه از افغانستان در اختیار یک مجموعه بود که بعدها طالبان در بیشتر مناطق طالبان یک‌دستی ایجاد کرد و بسیاری از طوایف و قبایل این کشور متحد طالبان شدند.

گروه طالبان از یکشنبه گذشته و همزمان با تصرف کابل، اختیار افغانستان را به دست گرفت و تا حد زیادی موفق به برقراری نظم عمومی شد و اکنون می‌گوید جهان باید ما را به رسمیت بشناسد.

انتهای پیام


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1764690.html