printlogo


کد خبر: 1766088تاریخ: 1400/06/16 09:04
اختصاص ۷۰ درصد سهمیه اربعین به موکب‌ها/ تجهیزات موکب‌ها را هم نمی‌توان برد
دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین مطرح کرد؛
اختصاص ۷۰ درصد سهمیه اربعین به موکب‌ها/ تجهیزات موکب‌ها را هم نمی‌توان برد
دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه ۷۰ درصد سهمیه ایران برای اربعین به موکب‌ها اختصاص پیدا کرد، گفت: مرزهای زمینی نه تنها برای تردد زوار بلکه برای ارسال تجهیزات موکب‌ها هم بازگشایی نمی‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جلسه ستاد مرکزی اربعین روز گذشته با حضور حسین ذوالفقاری، رئیس ستاد اربعین برگزار و در این جلسه مقرر شد ۳۰ هزار ایرانی که دو دوز واکسن کرونا تزریق کردند، با داشتن جوابیه منفی آزمایش PCR از طریق مرزهوایی در ایام اربعین به عراق اعزام شوند که با توجه به محدودیت سهمیه ایران از سوی عراق و جلوگیری از تبعیض در اعزام‌ها، فقط موکب‌داران و سایر کمیته‌های ستاد اربعین که در عراق امکان خدمت‌رسانی دارند، در حماسه اربعین حضور می‌یابند.

بر همین اساس، از بین ۱۵ کمیته ستاد مرکزی اربعین، کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین که زیر نظر ستاد بازسازی عتبات است، بیش‌ترین سهمیه را دارد؛ به طوری که قرار است با توجه به اطلاع‌رسانی این کمیته، حدود ۵۰۰ موکب فعال و توانمند در مسیر پیاده‌روی اربعین به زائران حسینی خدمت کنند.
 
یوسف افضلی، دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه در جلسه اخیر ستاد اربعین با توجه به تصمیم عراق مرزهای زمینی باز نمی‌شود، گفت: امسال فقط ۳۰ هزار نفر در قالب کمیته‌های ستاد اربعین برای ارائه خدمات به زوار به صورت هوایی اعزام می‌شوند که ۷۰ درصد این سهمیه یعنی ۲۱ هزار نفر توسط کمیته اسکان و تغذیه به عراق می‌روند.
 
وی با بیان اینکه اعضای منتخب ۵۰۰ موکب اربعینی که توانایی خدمت به زائران اربعین را دارند به صورت هوایی می‌توانند در ایام اربعین به عراق بروند، افزود: ما پیش از این به موکب‌ها اعلام کرده بودیم که وضعیت اربعین مشخص نیست. اکنون هم با توجه به دستورالعمل دولت عراق مرزهای زمینی باز نمی‌شود و موکب‌ها امکان ارسال وسایل و تجهیزات از طریق مرزهای زمینی به عراق ندارند و هر چه مورد نیاز است باید از طریق هوایی به عراق ارسال شود. البته با توجه به محدودیت‌ها سعی داریم بیشتر افراد توانمند که می‌توانند با موکب‌های عراقی همراه باشند یا تجهیزات را از عراق تهیه کنند، اعزام کنیم.
 
افضلی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته موکب‌های اربعینی وسایل و تجهیزات را از طریق مرز زمینی ارسال می‌کردند، تصریح کرد: امسال این امکان فراهم نیست و هیچ موکبی از طریق مرزهای زمینی به عراق نمی‌رود و با توجه به بسته بودن مرزهای زمینی و اعزام نشدن زائران، هیچ موکبی هم در مرزها راه‌اندازی نخواهد شد.
 
دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین درباره نحوه انتخاب موکب‌های اربعینی هم گفت: برای هر استان سهمیه‌‌ای پیش‌بینی شده است که بر اساس سهمیه و توانمندی، افراد معرفی و برای اخذ ویزا اقدامات قانونی آن از طریق کمیته اعزام صورت می‌گیرد.
 
با توجه به محدودیت‌های اربعینی، اعزام زائران به عراق در ایام اربعین مهیا نیست و مرزهای زمینی هم نه تنها برای تردد زوار بلکه برای ارسال تجهیزات موکب‌ها بازگشایی نخواهد شد.
 
 
انتهای پیام/
 
منبع: فارس
 

لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1766088.html