printlogo


کد خبر: 1786393تاریخ: 1400/09/01 14:53
اجرای ۱۰ ویژه برنامه رده‌های ستایشگری خراسان رضوی به مناسبت هفته بسیج/ از آزادسازی زندانی تا برپایی همایش بزرگ مداحان ترحیم‌خوان
رئیس سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی خبر داد؛
اجرای ۱۰ ویژه برنامه رده‌های ستایشگری خراسان رضوی به مناسبت هفته بسیج/ از آزادسازی زندانی تا برپایی همایش بزرگ مداحان ترحیم‌خوان
صابر با اشاره ادامه سنت کمک مومنانه و آزادی زندانیان به همت بسیج مداحان گفت: به مناسبت هفته بسیج در مجموع حدود ۳۰۰ عنوان برنامه در رده‌های ستایشگری خراسان رضوی اجرا خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محسن صابر، رئیس سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی در گفتگوی تفصیلی با صبح توس، اظهار کرد: نقش مداحان به عنوان قشری انقلابی و پیشرو در جامعه امروز بر کسی پوشیده نیست و از ابتدای انقلاب اسلامی که دشمنان، نبرد نظامی را بر کشور تحمیل کردند مداحان در جایگاه فرماندهان معنوی و دینی در کنار فرماندهان نظامی دردفاع مقدس حضور اثربخشی داشتند.

وی افزود: آحاد بسیج در عرصه های سخت نظامی و عرصه های فرهنگی و رسانه ای فعال بودند و بسیج مداحان نیز در مناسبت ها و موضوعات مختلف نقش‌آفرینی داشته است و در طی چند سال اخیر شیوع بیماری کرونا، ستایشگران مذهبی، هیئات مذهبی و شاعران آیینی در میهن اسلامی در مقابله با ویروس کرونا نقش خوبی در مهار این بیماری داشتند و در مجموع بسیج، مقتدرانه برای مردم خدمات مطلوبی داشته است.

صابر گفت: جامعه ستایشگران مذهبی، سفیران انقلاب، بازوان پرتوان ولایت و سنگربانان جبهه فرهنگی انقلاب هستند که نقش مؤثری در پیاده‌سازی گفتمان انقلاب اسلامی در جامعه دارند و یکی از اقشاری که به صورت مستقیم، مأموریت نظام و تکالیف رهبر معظم انقلاب را در دست پیاده‌سازی دارد طیف ستایشگران مذهبی هستند که البته نقش مهمی در ترویج و تبلیغ مکتب تشیع دارند.

وی افزود: در سالگرد تأسیس شجره طیبه بسیج، سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی با ۳۲ کانون و دفتر بسیج مداحان در سطح استان برنامه‌های خوبی تدارک دیده شده و یکی از این برنامه ها برگزاری شب شعر در نقاط مختلف استان با حضور شعرای آیینی است که با موضوع بزرگداشت، اقتدار و افتخارات هفته بسیج طراحی شده است.

رئیس سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی ادامه داد: دفاتر بسیج مداحان، شبکه‌ای دارای پتانسیل قوی از ذاکران اهل بیت(ع)، مسئولان هیئات مذهبی و شاعران آیینی استان هستند که در نقاط مختلف فعالیت دارند و در کلان موضوع جذب، سازماندهی و اثربخشی جامعه مداحان را برعهده دارند و همچنین در عرصه های بصیرتی، آموزشی و فرهنگی نیز فعالیت دارند.

وی ضمن اعلام برگزاری میزگردهای رسانه ای با موضوعات مختلف در هفته بسیج با حضور صاحب نظران عرصه ستایشگری افزود: علاوه بر انتشار تولید محتوای رسانه‌ای مانند کلیپ با حضور اساتید، پیرغلامان و بسیجیان در استان، شعرخوانی شاعران به صورت مجزا با موضوع هفته بسیج در فضای رسانه ای منتشر می‌شود.

صابر بیان کرد: همایش بزرگ مداحان ترحیم‌خوان استان خراسان رضوی با حضور ۲۰۰ مداح ترحیم‌خوان، نهادهای فرهنگی مرتبط و مسئولان در این هفته برگزار می‌شود و تجلیل از بسیجیان مداح در این نشست صورت خواهد گرفت.

وی تأکید کرد: باید به نوگلان و نوجوانان حسینی و زینبی در سنین ۵ تا ۱۲ سال توجه بیشتری صورت گیرد لذا مسابقه استانی مداحی با حضور نوجوانان مداح برگزار می شود و پس از داوری آثار ارسالی به دبیرخانه به ده نفر جوایزی اهدا خواهد شد.

رئیس سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی با بیان اینکه بازدید پیشکسوتان تأثیرگذاران عرصه ستایشگری از رسانه‌ها در این هفته در دستور کار قرار دارد تصریح کرد: نشست صمیمی با حضور پیشکسوتان با هدف تجلیل از مداحان پیشکسوت که تلاش‌های زیادی در زمینه پاسداشت شعائر دینی داشتند برگزار می‌شود.

وی با اعلام ادامه سنت کمک‌های مومنانه و تهیه بسته‌های معیشیتی برای مداحان معسر در جامعه هدف افزود: باتوجه به اینکه در مرحله گذشته ۲۵ زندانی با هزینه ای بالغ بر ۵۰۰ میلیون به واسطه فعالان عرصه مداحی آزاد شدند در هفته بسیج امسال نیز با کمک خیرین موضوع آزادسازی زندانیان صورت خواهد گرفت.

صابر با اشاره به این مطلب که آخرین دستاوردهای سازمان بسیج مداحان در نمایشگاه بین المللی مشهد در معرض بازدید عموم قرار خواهد گرفت خاطرنشان کرد: در خراسان رضوی حدود ۳۰۰ شاعر آیینی فعال حضور دارند که در هفته بسیج و سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی دو شب شعر برگزار می شود.

وی افزود: کانون شعرای آیینی خراسان رضوی در سطح بسیج مداحان افتتاح خواهد شد که با محوریت شعرای انقلابی پیگیر انجام مأموریت‌ها و موضوعات تولید محتوای انقلابی مرتبط با شاعران خواهد بود.

رئیس سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی ضمن اعلام اینکه مراسم دعای کمیل شب پنجم اذر ماه به صورت مستقیم از رواق امام خمینی(ره) با حضور ویژه ستایشگران مذهبی و خانواده ها پخش خواهد شد و همچنین مراسم دعای ندبه صبح جمعه پنجم آذر ویژه خانواده های ذاکران اهل بیت(ع) در مهدیه مشهد اجرا می شود گفت: نشست مودت و انس با کانون مداحان استان با هدف وفاق و انسجام بیشتر این قشر برنامه ریزی شده و همزمان با هفته بسیج نهضت آموزش نوگلان مداح خراسان رضوی در حوزه جوانانان و نوجوانان با ظرفیت اساتید مجمع الذاکرین در زمینه شعرخوانی، مدیحه‌سرایی، شورخوانی و روضه‌خوانی آغاز خواهد شد.

وی افزود: شاعر و مداح باید به دایره المعارف این عرصه، اشعار صحیح، مبنایی و آثار فاخر دارای سابقه مطلوب مراجعه داشته باشد اما به دلیل سهولت در دسترسی به برخی اشعار کیفیت لازم و مطلوب در نظر گرفته نشده و این موضوع تهدیدی در کاهش تأثیرگذاری عرصه مداحی در جامعه است لذا اگر محتوای جلسه مذهبی و سبک مداحی ضعف داشته باشد در ارتباط گیری مردم نیز اثرگذار است، بر همین اساس مادحین و ذاکرین می توانند به بزرگان این عرصه مراجعه کنند.

صابر اظهار کرد: حمایت از آثار شاعران آیینی و مداحان که دارای امتیازهای لازم در این زمینه باشند در دستور کار قرار دارد و در سال ۱۴۰۰ دیوان جامع اشعار استاد سیدرضا مؤید که از مفاخر و بزرگان استان هستند در همین راستا رونمایی شده است.

وی در پایان افزود: به مناسبت هفته بسیج۱۰ عنوان ویژه برنامه محوری در تمامی رده‌های ستایشگری در خراسان رضوی اجرایی می‌شود و در مجموع حدود ۳۰۰ عنوان برنامه در رده‌های ستایشگری خراسان رضوی اجرا خواهد شد.

انتهای پیام/


لینک مطلب: https://www.dana.ir/News/1786393.html