شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 08:27 منتشر شده در مورخ: 1395/10/25 شناسه خبر: 1004880
"سعید خانی" یک پماد گیاهی را تجاری‌سازی کرده است

یک پماد گیاهی را تجاری‌سازی شد

یک پماد گیاهی را تجاری‌سازی شد
سعید خانی که در رشته شیمی دارویی تحصیل کرده یکی از برگزیده‌های سومین همایش ملی طلایه داران اقتصاد مقاومتی است. او توانسته برای نخستین بار در جهان با استفاده از گیاهان دارویی پماد درمان واریکوسل را تولید و تجاری‌سازی کند. استفاده از این پماد افراد مبتلا به واریکوسل را از عمل جراحی بی‌نیاز می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بسیج سازندگی، واریکوسل اتساع و پیچ خوردگی غیرطبیعی شبکه وریدی (سیاهرگی) بالای بیضه‌هاست. شیوع آن زیر ۱۰ سال نادر است ولی در جوانان ۱۵٪ و در مردان نابارور ۲۰ تا ۴۰٪ است. واریکوسل می‌تواند باعث کاهش تولید اسپرم یا کاهش کیفیت اسپرم تولیدی شود، اما تمام انواع واریکوسل اثری روی اسپرم ندارند. علت این پدیده طولانی‌تر بودن ورید تخلیه‌کننده خون بیضه چپ به ورید کلیوی و همچنین زاویه عمودی‌تر آن نسبت به سمت راست است.

نظریه‌های گوناگونی در مورد مکانیسم آسیب بیضه‌ها وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از: افزایش دمای بیضه‌ها یا کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی یا انتقال مواد و متابولیت‌های کلیه‌ها و غدد فوق کلیه به بیضه‌ها یا ترکیبی از این ها. واریکوسل می‌تواند باعث کاهش رشد بیضه و در نهایت کوچک شدن بیضه شود. همچنین با اثر بر اسپرم‌ها باعث کاهش حرکت و تعداد آن‌ها و تغییر مورفولوژی (شکل ظاهری) آنها خواهد شد. واریکوسل به طور مستقیم اثری بر توانایی جنسی یا ایجاد انزال زودرس ندارد. واریکوسل یک بیماری خوش‌خیم است که سابقا درمان دارویی نداشت وتنها روش درمان آن جراحی بود. تصمیم‌گیری برای عمل بستگی به فاکتورهای گوناگونی مانند: شدت واریکوسل و سن بیمار و وضعیت باروری (تأهل و داشتن یا نداشتن فرزند) دارد.

سعید خانی که در رشته شیمی دارویی تحصیل کرده یکی از برگزیده‌های سومین همایش ملی طلایه داران اقتصاد مقاومتی است. او توانسته برای نخستین بار در جهان با استفاده از گیاهان دارویی پماد درمان واریکوسل را تولید و تجاری‌سازی کند. استفاده از این پماد افراد مبتلا به واریکوسل را از عمل جراحی بی‌نیاز می‌کند.

آقای خانی درباره ساخت این پماد گیاهی، می‌گوید: «من مدت 10 سال است که در زمینه طب سنتی و فرآورده‌های گیاهان دارویی فعالیت می‌کنم و تحصیلاتم در زمینه شیمی دارویی است. اختراعات دارویی متعددی دارم که فعلا با حمایت بسیج سازندگی توانسته‌ام یکی از آن‌ها را تجاری‌سازی کنم و خوشبختانه با استقبال خوب پزشکان و بیماران مبتلا به واریکوسل روبه‌رو شده است.»

او درباره ایده تولید این پماد گیاهی، خاطرنشان می‌کند: «ایده تولید پماد گیاهی پاپیتال پیچ با توجه به نیاز بازار و احتیاج بیماران مبتلا به واریکوسل به ذهنم رسید. تعداد زیادی از مردان در رده سنی 15 تا 30 به بیماری واریکوسل مبتلا هستند و تنها راه درمان هم عمل جراحی است که 1 میلیون تومان هزینه دارد. تولید این پماد گیاهی با استقبال پرشکان مواجه شد و تعداد زیادی از آن‌ها با مشاهده آثار بسیار خوب مصرف پماد موضعی این محصول را برای بیمارنشان تجویز می‌کنند. مصرف این پماد در موارد متعدد باعث بی‌نیازی از عمل جراحی شده و قیمت آن فقط 70 هزار تومان است. این پماد گیاهی هیچ نمونه مشابهی در جهان ندارد.»

این فعال اقتصاد مقاومتی در کارگاه تولید پماد، کار روغن‌گیری از دانه‌های روغنی را نیز انجام می‌دهد و برای 4 نفر اشتغالزایی کرده است. او می‌گوید: «روغن‌گیری از کنجد و کتان عرصه دیگری است که در آن مشغول به کار هستم. روغن این دانه‌ها جزء مواد اولیه پماد است و تولید مازاد را آن را هم به فروش می‌رسانم. خوشبختانه مصرف روغن کنجد و کتان در جامعه رواج پیدا کرده و به سبد غذایی مردم راه یافته است.»

آقای خانی درباره خواص روغن کنجد و کتان، اظهار می‌کند: «روغن کنجد و کتان جایگزین مناسبی برای سایر روغن‌هاست. روغن کنجد تا 250 درجه سانتی گراد می‌تواند حرارت ببیند، بیش از 50 بار قابل استفاده است و سرشار از فلزاتی چون منیزیم، مس و روی است، ضمن اینکه غذا را خوشمزه تر می‌کند. تصور مردم این است که چون روغن کنجد گران‌تر از بقیه روغن هاست به صرفه نیست اما واقعیت چیز دیگری است. روغن کنجد از آنجایی که بسیار کمتر از سایر روغن‌ها جذب مواد غذایی می‌شود، مصرف کمتری دارد و به صرفه است. روغن کتان هم پایه همه پمادها در مراکز طب سنتی است.»

سعید خانی پیش از ورود به عرصه تولید در بخش خصوصی، در استخدام رسمی نیروی انتظامی بوده است. او با علاقه به کار تولید و پیشرفت از نیروی انتظامی استعفا می‌دهد و راهی بخش خصوصی می‌شود. پلیس دیروز و کارآفرین امروز درباره حمایت از فعالان اقتصاد مقاومتی می‌گوید: «قهرمان قلب من همواره شهید حسن باقری بوده که در 19 سالگی فرمانده اطلاعات عملیات سپاه بود و آزادی خرمشهر را فرماندهی کرد.

در اوایل انقلاب به جوانان کم سن و سالی چون شهید باقری اعتماد می‌شد اما امروز کمتر پیش می‌آید که جوانان را باور کنند. من با پارک‌های علم و فناوری و مراکز موظف به حمایت از تولیدکننده‌ها در ارتباط هستم اما می‌بینم که جوانان را باور ندارند، اگر هم طرحی از آن‌ها مورد قبول واقع شود آنقدر بروکراسی و پیچ و خم اداری جلوی پایشان می‌گذارند که جوانان پشیمان می‌شوند. اما در جریان اقتصاد مقاومتی که بسیج پایه گذاری کرده این معضلات وجود ندارد، در این فضا اصل بر اعتماد به جوانان و باور به توانایی آن هاست، بروکراسی به طور کل مغلوب شده و اختصاص تسهیلات به سرعت محقق می‌شود. کارگاه من با تسهیلات 30 میلیون تومانی بسیج سازندگی تأسیس شد. من فکر می‌کنم فضای اقتصاد مقاومتی بسیج به گونه‌ای است که هر کس طرح خوب و پشتکار داشته باشد به راحتی می‌تواند ایده‌اش را تجاری‌سازی کند.»

https://www.dana.ir/1004880
ارسال نظر
نظرات