شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان لرستان
ساعت: 10:52 منتشر شده در مورخ: 1395/11/06 شناسه خبر: 1016715
دوئل معشوره به واشیان رسید:

کشکان کم آب شود عزا می گیریم/چیت چیان عینک سد معشوره را از سر درآورد/نماینده پلدختر ومعمولان در مجلس،وزیر نیرو استیضاح کند

کشکان کم آب شود عزا می گیریم/چیت چیان عینک سد معشوره را از سر درآورد/نماینده پلدختر ومعمولان در مجلس،وزیر نیرو استیضاح کند
پلدختر با داشتن پنج رودخانه دائمی از قبیل مادیان رود ،کشکان وسیمره هنوز با گذشت بیش از 30سال هنوز سدی در پلدختر احداث نشده و حالا احداث سد کشکان(معشوره) باعث نگرانی مردم پلدختر شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از  بیان روز،سد معشوره را به‌عنوان یکی از آرزوهای مردم لرستان می‌شناسند. سدی که قرار است بر تنگه‌ی گاوشمار ساخته شود و 35 هزار هکتار از اراضی دیم کوهدشت را آبی کند. 

پلدختر که سابقه خوبی در فدا شدن برای منافع ملی دارد پس از احداث آزاد راه خرم زال که حدود 3هزار نفر را بیکار کرد و تخریب زیر ساخت های شهری به دلیل نداشتن کمربندی و تردد بیش از حد تانکرهای عراقی به مسافت10کیلومتر در شهر پلدختر حالا شاهد هستیم که برخی ها می خواهند کشاورزی وحیات اقتصادی این شهرستان محروم را فدای شهرستان دیگری کنند.

در زمان دولت دهم احمدی نژاد بود در سال 92 که کلنگ احداث سد معشوره به زمین زده شد یعنی زمانی که مسئولان وقت شهرستان در خواب زمستانی به سر می بردند و تلاشی برای گرفتن مجوز احداث سد برای شهرستان نکردند و به جای آن در جلسات متعدد اداری مخالفت خود را  برای ساخت سددر پلدختر آشکارا اعلام می کردند.

سد معشوره

در این میان افرادی که دستی بر آتش در زمینه اجرایی وپیگیری داشتند توانستند مجوز احداث سد بگیرند و آن را کلنگ زنی کنند.

پس از این اقدام ،مخالفت هایی که هم از طرف مسئولین شهرستانی برای احداث معشوره شد که این اقدامات واعتراضات فقط باعث وقفه ای کوتاه در کار احداث سد می شد ولی پرونده این پروژه همچنان برای اجرا باز است.

علی رضایی از کشاورزان پلدختر در گفتگو با خبرنگار  بیان روزاظهار داشت:کشاورزی از شغل های اجدادی ما بوده و از سالیان دور تا کنون ما از آب کشکان برای آبیاری مزارع خود استفاده می کنیم.

کشکان ومعشوره

وی با بیان اینکه اگر بلایی سر کشکان بیاید عزا می گیریم بیان کرد:در تابستان94 برای ما که 50سال عمر داریم تعجب برانگیز بود که به یک باره کشکان خشک شد وواقعا مردم حاشیه رودخانه برای این مسئله عزا گرفتند.

این کشاورزی پلدختری ادامه داد:بهترین زمین های کشاورزی را داریم ولی چون آب به اندازه کافی نداریم نمی توانیم خوب کشاورزی کنیم.

آزادی از باغداران انجیر کار پلدختر که باشاره به مشکل کمبود آب عنوان کرد:در هیچ جای ایران منطقه ای به مانند بن لار وزیودار نداریم که مردم بر اساس کار باغداری ،شغلی برای خود و فرزندان ایجاد کرده اند و حتی جوانان تحصیل کرده ما هم چون شغل دولتی نیست به باغداری روی آوردند.

وی با بیان اینکه وزیر نیرو باید عینک معشوره از سر دربیاورد عنوان کرد:حالا جفا نیست که کشاورزی ما که از طریق رودخانه کشکان که منبع حیاتی کشاورزی پلدختر ومعمولان با احداث سد در بالا دست به خطر بیافتد.

سیلاب پلدختر

وی با تاکید براینکه در صورتی که وزیر نیرو به مطالبات مردم توجه نکرد انتظار داریم کاظمی نماینده مردم پلدختر ومعمولان در مجلس ،وزیر نیرو استیضاح کنند ادامه داد:اگر دولت می خواهد دلسوزی کند در همین مناطق چولهول و بن لار ،سدی احداث کند هر چند در گذشته مسئولان وقت اقداماتی در این راستا انجام داده اند ولی به مرحله عملیاتی نرسیده است.

 

سیدحمید رضا کاظمی نماینده پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی در این باره مواضع صریح وشفاف خود را بیان می کند و می گوید: بحث احداث سد معشوره به دغدغه و دل مشغولی مردم حوزه انتخابیه ام تبدیل شده  و اینجانب وظیفه دارم به عنوان وکیل مردم در خانه ملت از حقوق به حق موکلین خود دفاع کنم .

 کاظمی در این گفتگو با اشاره به آثار زیان بار احداث آزادراه خرم - زال برای مردم منطقه گفت : بیکاری امان مردم را بریده  و آزادراه خرم - زال ۳۰۰۰ فرصت شغلی را از مردم گرفته است .

معشوره

وی افزود : اگر سدی با عنوان معشوره بر روی کشکان احداث شود ٬ بایستی کشاورزی مردم پلدختر و معمولان که تنها راه ارتزاق این مردم است را نابود کنیم.

نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس تصریح کرد: از ابتدای کلنگ زنی معشوره ٬این طرح با مشکلات مختلفی از جمله کارشناسی نبودن آن مواجه بوده  ٬ که عدم موافقت وزارت نیرو با آن موید این مسئله است .

وی اضافه کرد : نمی شود با خائن خواندن وزیر دولت جمهوری اسلامی ایران برای این سد مجوز اخد کرد .

 کاظمی ضمن اشاره به سهم ۱۳ درصدی محصولات کشاورزی پلدختر از تولیدات کشاورزی استان گفت : چرا می خواهید برای آباد کردن منطقه ای دیگر ٬ پلدختر را نابود کنید؟

کشاورزی خشک شده

نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس ادامه داد : این چه استدلال منطقی و کارشناسی که ۵۰۰۰۰ هکتار زمین کشاورزی آبی را در پلدختر دیم کنیم تا ۳۰۰۰۰ هکتار زمین کشاورزی دیم را در منطقه ای دیگر آبی کنیم .

 کاظمی تصریح کرد: اگر بنا به ساخت سدی در استان لرستان باشد که از خارج شدن آب های سطحی و روان ابها از استان جلوگیری کند ٬ این سد بایستی در خروجی ابها از استان  احداث شود .

وی بایستی حقوق مردم پلدختر و معمولان در مورد کشکان به رسمیت شناخته شود . وی ادامه داد : اجازه نمی دهیم یک مترمربع از زمین های کشاورزی پلدختر و معمولان خشک شود

 نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی گفت : برخی ها سعی در قومیتی کردن بحث سد معشوره را دارند ، در صورتی که بنده اعلام می کنم ، ما به دنبال احقاق حقوق همه مردم حاشیه رودخانه کشکان در پایین دست معشوره ، اعم از طرحان ، بالاگریوه و معمولان و پلدختر ، هستیم .

خیارکاری

وی تاکید کرد:امروز هم در دیداری که با وزیر نیرو خواهم داشت نگرانی مردم پلدختر معمولان از احداث سد معشوره با حجم130میلیون متر مکعب در میان می گذارم و خواستار جدی حل این مشکل خواهم شد ،هرچند رایزنی ها ومکاتباتی هم در این خصوص قبلا با چیت چیان ومعاون اول رئیس جمهور داشته ام.

نعمت الله دستیاری فرماندار پلدختر با تاکید براینکه کشاورزی مردم پلدختر ومعمولان به کشکان ارتباط جدی دارد افزود:کشاورزی پلدختر اکثرا به صورت دیم کشت می شود که به دلیل عدم تخصیص حق آبه مناسب از کشکان،تاکنون کشاورزان ما نتوانستند بهره برداری مناسبی از رودخانه کشکان داشته باشند.

وی بیان کرد:حالا با ایجاد سد در بالا دست ،قطعا بر میزان آبدهی کشکان تاثیر منفی می گذارد.

دستیاری تاکید کرد:در سفر امروز وزیر نیرو یکی از مطالبات جدی و دغدغه های به حق مردم در خصوص احداث سد در بالادست را به اطلاع چیت چیان می رسانیم.

  حالا به نظر می رسد چیت چیان وزیر نیرو در سفرهایی که به لرستان دارد باید ابتدا به دنبال حل معمای سد معشوره باشد وسپس به دیگر وظایف خود بپردازد.

گفتنی است در ششم بهمن ماه چیت چیان وزیر نیرو برای افتتاح پست فشار قوی 230کیلوولت واشیان به پلدختر سفر می کند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1016715
ارسال نظر
نظرات