شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 22:35 منتشر شده در مورخ: 1396/01/17 شناسه خبر: 1077079

کریم نیرومند پژوهشگر و جغرافیدان زنجانی؛ معلم کرجی

کریم نیرومند پژوهشگر و جغرافیدان زنجانی؛ معلم کرجی
کریم نیرومند سال ها به معلمی مشغول بود و همزمان با آن به تحقیق در فرهنگ، هنر و تاریخ زنجان می پرداخت هشتم فروردین 1395 پس از یک دوره بیماری در شهر کرج درگذشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دکتر حسین عسکری پژوهشگر و البرز پژوه در گفتگو با اسنا اظهار داشت: استاد کریم نیرومند (محقق)، زنجان پژوه مقیم استان البرز روز هشتم فروردین 1395 پس از یک دوره بیماری در شهر کرج درگذشت.

وی افزود: این مورخ، پژوهشگر و جغرافیدان زنجانی متولد 1310 خورشیدی بود که پس از پیروزی انقلاب، در رجایی شهر کرج سکونت گزید.

عسکری بیان کرد: آثار استاد نیرومند محل رجوع پژوهشگران در شناخت فرهنگ و تاریخ استان زنجان است. تذکره سخنوران و خطاطان زنجان (چاپ 1347)، شرح زندگانی دانشمندان، روات، رجال لشکری و کشوری استان زنجان (چاپ 1385)، مشاهیر (عرفا، حکما، شعرا و هنرمندان) شهرستان تاریخی خدابنده (چاپ 1388)، تاریخ پیدایش تصوف و عرفان و سیر تحول و تطور آن (بخش اوّل)، عرفا و حکمای استان زنجان (بخش دوّم) (چاپ 1364) و حاج میرزا علی اصغرخان مشیرالممالک زنجانی معروف به حاجی وزیر از جمله آثار چاپ شده ایشان است. او 14 عنوان کتاب درباره زنجان نوشته که هنوز 9 جلد آن منتشر نشده است.

وی با با اشاره به اینکه کریم نیرومند سال ها به معلمی مشغول بود و همزمان با آن به تحقیق در فرهنگ، هنر و تاریخ زنجان می پرداخت، گفت: پیکر این پژوهشگر زنجانی - البرزی در آرامستان پایین زنجان و در کنار آرامگاه استاد حسین منزوی غزل سرای نامدار ایران به خاک سپرده شده است. ایشان در آثارش از نام «زنگان» به جای «زنجان» استفاده می کرد.


انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1077079
ارسال نظر
نظرات