شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 11:06 منتشر شده در مورخ: 1393/05/02 شناسه خبر: 117724

جزئیات وام 80میلیونی مسکن

جزئیات وام 80میلیونی مسکن
بالاخره بعد از کش و قوس‌های فراوان وام 80 میلیون تومانی خرید مسکن از راه رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، به نقل از روزنامه آرمان، بالاخره بعد از کش و قوس‌های فراوان وام 80 میلیون تومانی خرید مسکن از راه رسید. 8 ماه رایزنی وزارت راه و شهرسازی با بانک مرکزی باعث شد که راه‌اندازی صندوق پس‌انداز خرید مسکن نهایی شود. این در حالی است که به گفته عبده تبریزی وام این صندوق جایگزین اوراق تسهیلات مسکن خواهد شد. حال طرح راه‌اندازی صندوق پس انداز وارد گود شده است که به گفته برخی از کارشناسان وام یا هر نوع تسهیلاتی که دولت به بازار مسکن اعطا کند مسلما می‌تواند بازار را به حرکت بیندازد و به گفته برخی دیگر این طرح هم جوابگوی نیاز مردم نخواهد بود و در درازمدت باز هم باعث افزایش قیمت خواهد شد. به گزارش اقتصاد آنلاین برای روشن‌تر شدن جزئیات و تاثیرات این طرح روی بازار مسکن به سراغ چند تن از کارشناسان مسکن رفتیم و نظرات آنان را در این خصوص جویا شدیم.

 
حسام عقبایی، رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک

افزایش تسهیلات بانکی محرکی موثر در بازار مسکن است و مطمئنا می‌تواند بازار مسکن را از رکود درآورد. چنین وام‌ها و تسهیلاتی قدرت خرید مردم را بالا می‌برند و همین امر دست مردم را برای خرید کردن مسکن بازتر می‌کند. از دیدگاه من طرح صندوق پس انداز خرید مسکن بسیار خوب و کارآمد است البته اگر دولت بتواند بازار مسکن را کنترل کند و از گرانی و افزایش قیمت جلوگیری کند. از طرف دیگر بر این باور هستم که این تسهیلات باید به نیازمندان و کسانی که در جامعه قدرت خرید پایینی دارند برسد. وام 80 میلیون تومانی نسبت به تسهیلات سابق بسیار بهتر و مناسب‌تر است. اما این نکته را نباید فراموش کرد که تا زمانی که دولت نتواند 60 درصد از هزینه‌های خرید یک خانه را به متقاضیان ارائه دهد ما هنور هم اندر خم یک کوچه‌ایم و به شرایط آرمانی نرسیده‌ایم.
 
بیت الله ستاریان، کارشناس مسکن

از دیدگاه من طرح جدید دولت می‌تواند رونق دوباره‌ای در بازار مسکنی که گرفتار رکود شده است بدهد. رونق به این معنا که بازار خرید و فروش توسعه پیدا می‌کند اما به دلیل کمبود مسکن ممکن است بازار  دوباره رنگ گرانی به خود بگیرد و شاهد افزایش قیمت‌ها در این بخش باشیم.  از نظر من عدد و ارقام برای خرید خانه کافی نیست و شاید 80 میلیون تومانی که قرار است به عنوان تسهیلات به مردم بدهند دوای درد نباشد اما همین که زمینه برای خرید و فروش و حرکتی تازه صورت می‌گیرد در شرایط فعلی می‌تواند کافی باشد. برای رونق بخشیدن به بازار مسکن تنها یک بسته یا تسهیلات مالی کافی نیست. ما باید برای بخش مسکن بسته‌ای تهیه کنیم که علاوه بر وام‌ها و تسهیلاتی که در آن وجود دارد گزینه‌های دیگری همچون تغییر در زیرساخت‌ها و استفاده از نرم افزارهای پیشرفته و قوانین مدون در آن وجود داشته باشد. اگر بسته‌ای با چنین خصوصیاتی وارد بازار مسکن شود قاعدتا بخش زیادی از نیازها را جوابگو خواهد بود.
 
مصطفی قلی خسروی، عضو هیات مدیر اتحادیه مسکن و فعال صنفی

در خصوص این طرح باید بگویم که چرا نگاه کشورهای توسعه‌نیافته‌ای همچون ما به کشورهای پیشرفته نیست! با نگاه به کشورهای توسعه یافته به این نتیجه خواهیم رسید که راه را اشتباه طی می‌کنیم زیرا در این کشورها حدود 80 درصد از هزینه‌های تهیه یک خانه را به مردم وام می‌دهند در حالی که در کشور ما این عدد کمتر از 30 درصد است. من معتقد هستم که این وام خوب است اما باید به وام داده شده درصد تعلق گیرد. زیربنایی ساختاری بخش مسکن دچار مشکلات عدیده است که باید توجه خاصی به آن شود. این تسهیلات نباید در اختیار کسانی قرار بگیرد که هر روز مشغول گرفتن وام‌های میلیاردی هستند. 80 میلیون تومان در شهرهای دور افتاده و کم جمعیت ممکن است پاسخگوی بخشی از نیاز مردم باشد اما در کلانشهرهای که کمترین قیمت‌ها حدود 400 میلیون است این عدد به هیچ عنوان رضایت بخش نیست. با یک محاسبه ریاضی ساده می‌توان به این نتیجه رسید که 80 میلیون تومان در 400میلیون تومان نقشی بسیار کوچک دارد.
 
اوراق‌تسهیلات‌مسکن در آستانه 100هزارتومان

همچنین با هر برگ اوراق مسکن می‌توان 500 هزار تومان وام از بانک مسکن دریافت کرد. برهمین اساس، هر متقاضی برای دریافت وام 45 میلیون تومانی مسکن ( 35 میلیون تومان وام خرید مسکن و 10 میلیون تومان وام جعاله مسکن) باید بیش از 8 میلیون و 500 هزار تومان برای خرید 90‌برگ اوراق تسهیلات پرداخت کند. قیمت هر برگ اوراق امتیاز تسهیلات مسکن در بازار معاملات دیروز فرابورس ایران در آستانه 100 هزار تومان قرار گرفت. امتیاز تسهیلات مسکن در بازار معاملات دیروز فرابورس ایران بین 1 تا 3/3 درصد رشد قیمت داشت به طوری که قیمت هر ورقه امتیاز تسهیلات مسکن دی ماه، حدود 910هزار ریال و امتیاز تسهیلات مسکن بهمن 92 نرخ 973 هزار و 609 ریال را در سیستم معاملات ثبت کرد.
 
مسکن در رمضان هم ارزان شد

از سوی دیگر معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام آخرین وضعیت بازار مسکن، از کاهش قیمت مسکن در ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: ممکن است در ماه‌های آینده بازار با تحرک بیشتری روبه‌رو شود اما معتقدم که تغییر قیمت‌ها در بخش مسکن، بیش از تورم سالانه نخواهد بود. حامد مظاهریان در خصوص وضعیت کنونی بازار مسکن، اظهار داشت: تعداد مبایعه‌نامه‌ها در ماه جاری نسبت به ماه قبل حدود 25 درصد کاهش یافته که نشاندهنده تاثیر ماه مبارک رمضان بر معاملات بازار مسکن است. وی با بیان اینکه مردم جابه‌جایی‌ها را به ماه‌های بعد موکول کرده‌اند، گفت: پیش‌بینی می‌شود که در مرداد و شهریور با افزایش مراجعه متقاضیان برای خرید مسکن، کاهش تعداد مبایعه‌نامه‌ها جبران شود. معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه قیمت مسکن هم در یک ماه اخیر با کاهش 1/3 درصدی روبه‌رو بوده است، افزود: ممکن است در ماه‌های آینده بازار با تحرک بیشتری روبه‌رو شود اما بازهم معتقدم که تغییر قیمت‌ها در بخش مسکن، بیش از تورم سالانه نخواهد بود.

انتهای پیام

https://www.dana.ir/117724
ارسال نظر
نظرات