شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 12:45 منتشر شده در مورخ: 1396/06/22 شناسه خبر: 1191733

روایتی از مخروبه های خاطرات مردم رشت در روز ملی سینما + تصاویر

روایتی از مخروبه های خاطرات مردم رشت در روز ملی سینما + تصاویر
شهر رشت دارای سینماهای بسیار زیادی بود که امروزه تعدادی از آن ها به علت تخریب یا آتش سوزی مخروبه شده یا به پارکینگ تبدیل شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از «دیارباران»، در سال 1379 همزمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران، 21 شهریور ماه به عنوان «روز ملی سینما» انتخاب شد از این رو بررسی اجمالی وضعیت سینماهای رشت همراه با روایتی تصویری از حال و روز این روزهای سینماهای این شهر جای تأمل دارد.

نخستین دستگاه فیلم‌برداری در ۱۲۷۶ به دستور مظفرالدین شاه توسط میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی وارد ایران شد اما آغاز نمایش فیلم در گیلان به دهه ۱۲۹۰ خورشیدی برمی‌گردد.

شهر رشت دارای سینماهای بسیار زیادی بود که امروزه تعدادی از آن ها به علت تخریب یا آتش سوزی مخروبه شده یا به پارکینگ تبدیل شده اند.

 

 

در سال 1295 اولین سینما در رشت تحت نام سینما "ایران" احداث شد سینما ایران تا سال 1345 خورشیدی به کار خود ادامه داد و در این سال تعطیل شد که در حال حاضر از محل آن به صورت پارکینگ استفاده می‌شود.

 

 

 

کتاب تاریخ سینمای گیلان اثر استاد کریم کوچک نژاد می نویسد: سینما شرق در دهه 1320، سینما خیام در سال 1336، سینما سعدی در سال 1335، سینما آبشار در سال 1339، سینما آسیا یا میرزا کوچک خان در دهه 1340، سینما مولن روژ(فلسطین) در سال 1342 و سینما رادیو سیتی (22 بهمن) در سال 1344 تاسیس شده است.

 

**سینما انقلاب

در دهه 1320 سینما "سیروس" تاسیس شد و در سال 1350 به سینما کوروش تغییر نام یافت و بعد از انقلاب، سینما انقلاب نامیده شد این سینما اکنون تعطیل شده است.

 

 

 

**نمایی از سینما سعدی که تعطیل شده است

 

 

 

 

**سینما آبشار واقع در خیابان سعدی که تعطیل شده است

 

 

**سینما فلسطین

سینما فلسطین یا همان مولن روژ سابق در ابتدای خیابان سعدی که آتش گرفت و تعطیل شده است.

از سینماهای رشت تعدادی نیز با وجود مشکلات زیاد به فعالیت خود ادامه می دهند سینما سپیدرود رشت نیز از جمله این سینماهاست.

**سینما سپیدرود

در سال 1320 «کریشا مایاک» در سالن «اجتماعات فرهنگ» واقع در شمال غرب سبزه‌ میدان رشت سینمایی را تاسیس کرد که بعدها به دیده بان تغییر نام یافت؛ پس از مدتی سینما سهیلا نام گرفت و هم اکنون به سینما سپید رود مشهور است.

سینما سپیدرود رشت دارای دو سالن نمایش با فیلم مجزا می باشد. این سینما دارای گنجایش 800 صندلی است.

 

 

 

**سینما میرزا کوچک

این سینما واقع در خیابان علم الهدی، روبروی کتابخانه ملی واقع شده است که قبلا به سینما آسیا معروف بود.

 

 

**سینما 22 بهمن

سینما رادیو سیتی رشت در سال ۱۳۴۴ در سبزه میدان رشت ساخته شد و پس از انقلاب به سینما ۲۲ بهمن تغییر نام داد این سینما در حال حاضر با دو سالن نمایش فیلم و با ظرفیت ۹۰۰ صندلی مشغول به کار است بزرگترین سینمای شهر رشت می باشد.

 

 

 

عکاس: عباس عاشوری

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1191733
ارسال نظر
نظرات