شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فضای مجازی
ساعت: 09:43 منتشر شده در مورخ: 1397/02/05 شناسه خبر: 1344371
کارشناس فضای مجازی در گفتگو با دانا:

جاسوسی بزرگ از ایران توسط پیام رسان های خارجی/ تلگرام با وارد شدن به مباحث اخلاقی باعث لطمه زدن به بنیان خانواده می شود

جاسوسی بزرگ از ایران توسط پیام رسان های خارجی/ تلگرام با وارد شدن به  مباحث اخلاقی باعث لطمه زدن به بنیان خانواده می شود
یک کارشناس فضای مجازی گفت: بستر پیام رسان های خارجی یک کشور ثالث است که اطلاعات کشور ما را جمع آوری می کند که این به خودی خود بزرگترین جاسوسی تاریخ در بحث فضای مجازی است که در حال حاضر در ایران هم در حال اتفاق افتادن است.

محمد هادی بیات کارشناس فضای مجازی در گفت و گو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا، اظهار داشت: متاسفانه پیشرفت تکنولوژی تبعات فرهنگی و اجتماعی زیادی دارد، به خودی خود پیشرفت تکنولوژی هر اندازه که فرصت محسوب شود، ده ها برابرآن تهدید محسوب می شود، بسیاری از افراد در این فضا می توانند هویت های مجازی داشته باشند و و هویت واقعی خود را پنهان کنند همچنین ارتباطات بدون کنترل بهره بگیرند.

 

وی افزود: فضای مجازی به عنوان ابزاری برای ارتباط بین مخاطبان طراحی شده است، کاربران باید با استفاده صحیح و قدرت تشخیص به موقع مضرات آن را بشناسند تا کمترین آسیب این فضا را ببینند.

 

این کارشناس ارتباطات بیان کرد: زمانی که از کاربران در استفاده از فضای مجازی تلف می شود و نیروی کاری که باید کار مفید انجام بدهد و درگیر فضای فانتزی می شود نتیجه در همین بستر است که تهاجم فرهنگی ایجاد می شود لذا می توان گفت آسیب های فرهنگی و اجتماعی از آسیب های امنیتی عمق و اثر گزاری بیشتری دارد.

 

بیات در خصوص نبود امنیت در پیام رسان های خارجی اظهار داشت: بستر پیام رسان های خارجی یک کشور ثالث است که اطلاعات کشور ما را جمع آوری می کند که این به خودی خود بزرگترین جاسوسی تاریخ در بحث فضای مجازی است که در حال حاضر در ایران هم در حال اتفاق افتادن است.

 

وی ادامه داد: وقتی بحث ناتوی فرهنگی علیه ایران شکل گرفت و بنا شد از ابزار های فرهنگی به صورت تجمیعی برای تضعیف حاکمیت ایران استفاده شود به این نتیجه رسیدند که  فضای مجازی میتواند ابزارخوبی برای به وجود آمدن این فرصت باشد.

 

این کارشناس فضای مجازی افزود: انواع  آسیب های فرهنگی اعم از آسیب های اجتماعی که خانواده را هدف گرفته و آسیب های روانی که جوانان و نیروی کار را هدف قرار داده از جمله بزرگترین آسیب هایی هستند که متوجه ایران می شود.

 

کارشناس فضای مجازی با اشاره به اینکه پاشنه آشیل ایران مباحث اجتماعی است، گفت: کسانی که قصد ضربه زدن به کشور را دارند و  می خواهند بنیان خانواده های ایرانی را از بین ببرند از طریق مباحث اجتماعی ورود می کنند مانند مدلینگ که طی چند سال اخیر به صورت افسار گسیخته افراد را به سمت تنوع طلبی کشانده است.

 

وی افزود: تلگرام با وارد شدن به  مباحث اخلاقی و ارتباطی باعث لطمه زدن به  بنیان خانواده می شود که این دو در کنار هم باعث می شود به نوعی در بحث اجتماعی دچار آسیب های کلان و بحران های بزرگ در حوزه اجتماعی شویم لذا فارغ از اینکه بخواهیم شعار بدهیم تلگرام خوب است یا بد باید بگوییم که فضای مجازی بستر مناسبی شده برای جریان هایی که قصد آسیب زدن به کشور را دارند.

 

کارشناس ارتباطات با اشاره به اینکه فضای مجازی نمایی از واقعیت جامعه است و تصاویر جامعه واقعی در آن اتفاق می افتد، اظهار داشت: در حال حاضر مشاهده می کنید که جرم هایی که در فضای حقیقی روی می دهد به صورت خیلی پیشرفته تر و عمیق تر در فضای مجازی اتفاق می افتد دلیل این است که پنهان کردن هویت در این فضا امکان پذیر است و فرار از جریان های کنترلی راحت تر است لذا آسیب بیشتری از این طریق به جامعه وارد می شود بر همین اساس شاهد هستیم جرم ها به سمت فضای مجازی کشیده شده است.

 

وی در خصوص نبود امنیت کافی در پیام رسان های خارجی اظهار داشت: وقتی کشوری صاحب یک تکنولوژی نباشد و تکنولوژی و زیر ساختی که از آن استفاده می کند وارداتی باشد، آسیب پذیری افزایش می یابد و فارغ از آسیب های اجتماعی و اقتصادی که می تواند داشته باشد صاحب اصلی تکنولوژی بهره برداری خود را می کند.

انتهای پیام/گ

https://www.dana.ir/1344371
ارسال نظر
نظرات