شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:56 منتشر شده در مورخ: 1397/03/04 شناسه خبر: 1365881
روستایی که الگوی فرهنگی است؛

«صالح آباد» منطقه‌ای با مختصات پاکی/ سیگار کشیدن در این روستا ممنوع است

«صالح آباد» منطقه‌ای با مختصات پاکی/ سیگار کشیدن در این روستا ممنوع است
روستایی که در آن تمام افراد در مبارزه با اعتیاد پیش قدم شده و در هیچ خانه‌ای و حتی مغازه‌ای نمی‌توان اثری از سیگار و قلیان مشاهده کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی،  پزشکان و محققان بر این عقیده اند که هر پُکی که به سیگار زده می شود، بلافاصله آثار تخریبی و آسیب های زیادی در بدن ایجاد می شود که در اکثر مواقع هم جبران ناپذیر است و و خطر بروز بیماری های قلبی و عروقی را افزایش و انسان را به کام مرگ می کشاند.

 

دین مبین اسلام نیز که کامل ترین دین است و سعادت دنیوی و اخروی انسان ها را به واسطه عمل به دستورات الهی، قرآن کریم، رسول گرامی اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع)، تضمین می کند، انسان را از خوردن و آشامیدن چیزهایی که برای سلامتی انسان ضرر داشته باشد، منع کرده است و  علمای دین نیز همواره در خصوص سیگار بر جایز نبودن استعمال آن اشاره و بر ترک آن تاکید کرده اند.

 

آرباباخبر بانه: روستاایی در بانه که حتی یک سیگاری هم ندارد

 

و اما در سفر به شهرستان بانه به روستای صالح آباد می‌رسیم روستایی که ویژگی خاصی را به خود اختصاص داده که کمتر در نقطه‌ای از کشور دیده شده است؛ با نگاهی به معماری نسبتاً خاص سازه‌ها و مساجد این روستا، تن‌پوش مرتب و شیک اهالی و تمیز و منظم بودن معابر عمومی و مبلمان محیطی آن دریافتم که میلکی نمی‌تواند مانند اغلب روستاهایی باشد که تاکنون دیده‌ام.

 

اما شاید مهم‌ترین ویژگی که این روستا در دیدم به خود بیش از همه چیز جلب کر،د نام گذاری روستای پاک بر این روستاست که با بنری در ابتدای روستا آمده است که نوشته اند؛ سیگار شدن در این روستا ممنوع است !

 

ارباباخبر بانه: روستای صالح آباد

 

در جنوب شهر کانی سور از توابع بخش نمشیر بانه روستایی آرمیده است که مردمانی از جنس صفا و صمیمیت در آن سکنی گزیده اند. مردمانی که همزیستی با طبیعت و آب و هوای پاک و سالم روستا آنچنان روح و جانشان را پرورش داده که حتی یک نفر از اهالی این روستا نیز لب بر سیگار نمی زند تا شاید از این طریق هم  قدردان نعمت بزرگ سلامتی که خداوند به آنها بخشیده باشند و هم این گونه شکرگزاریش را بجای آورند.

 

جلال محمودی از ریش سفیدان و عضو شورای این روستا در این باره می گوید: در زمان های خیلی قدور ریش سفیدان و بزرگان این روستا سیگار می کشیدند که پدر خود من نیز یکی از این افراد بود بطوریکه همیشه در خانه ما به اینکار پدرم  اعتراض می کردیم تا اینکه بالاخره اعتراض های ما در او تاثیر  کرد و موجب شد تا او بتواند سیگار  را ترک کند.

 

وی افزود: مدتی پس از اینکه پدرم سیگار کشیدن را کنار گذاشت، این کار او  بتدریج در بین همه ریش سفیدان و هم سن و سال های خودش تاثیر گذاشت و آنها هم به تبعیت از پدرم  یکی پس از دیگری سیگار کشیدن را کنار گذاشتند و خوشبختانه از سال 63 تا به امروز دیگر کسی از زنان، مردان و جوانان این روستا سیگار نمی کشند.
 


یحیی حسینی نیز یکی دیگر از اهالی روستای صالح آباد است که مدت چند سالی است به این روستا آمده و در این باره به ما گفت: من قبل از اینکه به روستای صالح آباد بیایم و با اهالی این روستا آشنا شوم سیگاری بودم بطوریکه در اثر کشیدن سیگار مبتلا به بیماری آسم و تنگی نفس شده بودم و علی رغم اینکه دکتر گفته بود نباید سیگار بکشم بازهم سیگار می کشیدم تا اینکه بر قضای اتفاق به روستای صالح آباد مهاجرت کردیم . در این روستا کسی سیگار نمی کشید و در مغازه ها و بین اهالی این روستا هم حتی یک نخ سیگار هم پیدا نمی شد تا من خریداری کرده و از آن استفاده کنم.

 

ارباباخبر بانه: روستای صالح آباد

 

وی در ادامه افزود: نبود سیگار در مغازه های روستا و از طرفی هم نبود فرد سیگاری در این مکان مرا رفته رفته به این فکر واداشت که سیگار را کنار بگذارم و به یاری خدا و کمی همت و اراده توانستم به این عادت زشت خود خاتمه داده و از آن روز تا به حال که در خدمت شما هستم حتی یک بارهم به سراغش نرفتم.

 


امید محمدی نوجوان 15 ساله روستای صالح آباد نیز که از عواقب و مضرات سیگار مطلع بود و بر خلاف بسیاری از هم سن و سال های خود که سیگار کشیدن را نوعی افتخار و نشانه بزرگی برای خود می دانند در گفت و گو با خبرنگار آرباباخبر گفت: تا بحال ندیدم که کسی در روستای ما سیگار بکشد و این یک افتخار بزرگی برای ما و اهالی روستای صالح آباد بانه محسوب می شود.

 

ارباباخبر بانه: روستای صالح آباد

 

آرام محمودی از جوانان صالح آباد هم در این باره به خبرنگار آرباباخبر گفت: در این روستا حدود 20 الی بیست و پنج جوان زندگی می کنند که خوشبختانه هیچ کدام از این جوانان سیگاری نیستند.

 

 

وی با اشاره به نقش الگو پذیری جوانان، بزرگان روستا ، پدران و مادران را مهمترین عامل در عدم گرایش جوانان به سیگار و مواد دخانی دانست و افزود: شاید مهمترین عاملی که موجب شده هیچ فرد سیگاری در این روستا پیدا نشود تبعیت و پیروی کردن ما جوانان از بزرگترها و الگو قرار دادن آنها در این زمینه باشد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1365881
ارسال نظر
نظرات