شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 21:35 منتشر شده در مورخ: 1397/08/13 شناسه خبر: 1425324
سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس در گفت و گو با دانا:

گره زدن اقتصاد کشور به دلار صحیح نیست/ طرح حذف دلار کمک شایانی به اقتصاد می کند/ لزوم تقویت دیپلماسی برای مراوده با ارز سایر کشورها در مبادلات اقتصادی

گره زدن اقتصاد کشور به دلار صحیح نیست/ طرح حذف دلار کمک شایانی به اقتصاد می کند/ لزوم تقویت دیپلماسی برای مراوده با ارز سایر کشورها در مبادلات اقتصادی
سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به طرح حذف دلار از معاملات بین المللی گفت: پیاده سازی این طرح نیاز به کار کارشناسی دارد تا بتوان با تعامل دولت و مجلس و با کار کارشناسی در کمیسیون اقتصاد و در سایر کمیسیون های مربوطه این موضوع را به یک جمع بندی رساند و با همت دولت و مجلس این کار صورت بگیرد.

ولی داداشی، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس در گفت و گو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا به طرح حذف دلار از معاملات بین المللی اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح که امروز در مجلس کلید خورد، کمک شایانی به اقتصاد کشور خواهد کرد.

 

وی با اشاره به اینکه "امروز اقتصاد کشور وابسته به دلار شده است"، گفت: ما این وابستگی را باید حل کنیم، در واقع این وابستگی اقتصاد کشور به دلار نباید وجود داشته باشد.

 

سخنگوی کمیسیون اصل 90 افزود: چه لزومی دارد که جمهوری اسلامی ایران با دلار معامله کند، می توان با کشور مورد معامله و تجارت با پول خودش معامله و جنس  و کالا وارد کرد؛ لذا پول همان کشور است که اعتبار دارد و می توان با پول همان کشور معامله کرد.

 

داداشی بیان داشت: در واقع این طرح به کاهش نیاز ما به دلار کمک می کند و موجب ایجاد همبستگی با کشورهایی خواهد شد که با آن مراوده اقتصادی خواهیم کرد.

 

وی با بیان اینکه گره زدن اقتصاد کشور به دلار صحیح نیست، خاطر نشان کرد: اینکه بخواهیم اقتصاد کشور را به دلار گره بزنیم، خود ما را آسیب پذیرتر و خطرپذیرتر می کند.

 

سخنگوی کمیسیون اصل 90 در پاسخ به این سوال که "دولت در رابطه با این طرح چه اقداماتی باید انجام دهد؟"، گفت: دولت باید با رایزنی های سیاسی وزارت امور خارجه با هر کشوری که قرار است با آن مراوده اقتصادی داشته باشیم، بستر تبادل ارزی دو کشور را فراهم کند.

 

داداشی ادامه داد: اگر دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران، رایزن و یا نماینده قوی ای برای فراهم کردن مقدمات تبادل ارزی داشته باشد، می توان با پول همان کشور مراوده و معامله اقتصادی داشت.

 

وی اشاره کرد: این مهم نیاز به همت از طرف وزارت امور خارجه و معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه در عرصه دیپلماتیک دارد.

 

سخنگوی کمیسیون اصل 90 با اشاره به اقدامات و تلاش های اخیر دستگاه دیپلماسی کشور در این راستا، بیان داشت: به نظر می رسد که اقدامات انجام شده از سوی دولت کافی نیست و باید تلاششان را تشدید کنند و بیش تر رایزنی کنند.

 

ولی داداشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "وظیفه مجلس در این مسئله چه خواهد بود و چه اقداماتی باید انجام دهد؟" گفت: مجلس هم می تواند در قالب مصوبه به عملی شدن طرح کمک کند، البته این نیاز به یک کار کارشناسی شده در کمیسیون های مختلف و همچنین نیاز به همت دولت و برنامه ریزی دارد.

 

وی خاطر نشان کرد: این طرح کار ساده ای نیست بلکه یک کار پیچیده ای است؛ اگر  بخواهیم که دلار را کنار بگذاریم و در قبال آن یک ارز دیگری یا ارز کشور مورد معامله را مد نظر قرار دهیم، در زبان گفتار خیلی راحت است، اما عملی شدن آن کار پیچیده ای است.

 

سخنگوی کمیسیون اصل 90 اظهار داشت: آمریکایی ها که اقتصاد دنیا را در سیطره خودشان دارند، در واقع یک پیچیدگی هایی را در بدنه اقتصاد تمام کشورهای دنیا بوجود آورده اند.

 

داداشی در ادامه گفت: پیاده سازی این طرح نیاز به کار کارشناسی دارد تا بتوان با تعامل دولت و مجلس و با کار کارشناسی در کمیسیون اقتصاد و در سایر کمیسیون های مربوطه این موضوع را به یک جمع بندی رساند و با همت دولت و مجلس این کار صورت بگیرد.

 

وی افزود: در این زمینه همچنین می توان دست بخش های خصوصی را باز کرد و یک سری مشوق هایی را از طرف دولت و مجلس برای بخش های خصوصی طراحی کرد تا بخش های خصوصی بتوانند بدون دلار و با استفاده از ارز کشور مورد معامله، وارد تجارت شوند و بتوانند اقتصاد کشور را رو به توسعه و پیشرفت ببرند.

 

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس به مدت زمان اجرایی شدن این طرح اشاره کرد و گفت: اگر این طرح بخواهد اجرایی شود، اگر زمان و همت مناسبی روی این طرح گذاشته و اصرار شود به نظر در کوتاه مدت بتوان این طرح را اجرایی و به ثمر رساند.

 

داداشی اظهار داشت: پیاده سازی این طرح با توجه به اینکه حواشی مختلفی دارد و باید کارشناسی فنی صورت بگیرد، کار کوتاه مدتی نیست.

 

وی با اشاره به این موضوع که "بحث مربوط به برنامه بودجه کشور است، یعنی برنامه بودجه کشور با دلار محاسبه و بسته می شود" گفت: همه عملیات و اقدامات ارزی به هم متصل است، در واقع اگر که یک دانه از این پازل بهم بخورد، کل شاکله آن به هم می ریزد، بر همین اساس این کار و طرح باید طوری طراحی شود تا سیستم اقتصاد کشور آسیب نبیند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1425324
ارسال نظر
نظرات