شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فضای مجازی
ساعت: 19:41 منتشر شده در مورخ: 1397/08/24 شناسه خبر: 1428608
گزارش دانا از واکنش کاربران فضای مجازی به ترجمه غلط CFT و اظهارات اخیر ظریف؛

هشتگ "تقلب_ظریف" ترند اول توئیتر فارسی شد/ درخواست کاربران از ظریف برای پاسخگویی به ایرادات شورای نگهبان+تصاویر

هشتگ "تقلب_ظریف" ترند اول توئیتر فارسی شد/ درخواست کاربران از ظریف برای پاسخگویی به ایرادات شورای نگهبان+تصاویر
کاربران فضای مجازی به ادعاهای اخیر ظریف اعتراض کرده و حتی هشتگ "تقلب ظریف" نیز در این راستا راه اندازی شد. این هشتگ در کمتر از چند ساعت به ترند شبکه های اجتماعی به ویژه توئیتر تبدیل شد.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ طی روزهای گذشته ظریف در گفتگوی با بیان اینکه، «پول‌شویی گسترده در کشور یک واقعیت است»، مدعی شده بود که در ایران خیلی‌ها از پول‌شویی منفعت می‌برند و آنجاهایی که هزاران میلیارد پول‌شویی انجام می‌دهند حتماً آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی در کشور علیه قوانین ضدپولشویی ایجاد کنند. 

«آنهایی که هزاران میلیارد تومان پول‌شویی می‌کنند آن‌قدر توان مالی دارند که دهها میلیارد هزینه فضاسازی کنند. کل بودجه و حقوق و اجاره نمایندگی‌های وزارت خارجه 1100 میلیارد تومان است، کمتر از بودجه فرهنگی برخی دستگاه‌ها که با بعض ارگان‌های قدرتمند ارتباط دارند. ما که نمی‌توانیم با آن فضاسازی مقابله کنیم».

در ادامه برخی نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات اخیر محمدجواد ظریف درباره آنچه " واقعیت بودن پول‌شویی گسترده در ایران" خوانده بود امضا جمع آوری کرده تا به این ترتیب از ظریف در صحن علنی مجلس سوال شود.

این اظهارات که در کشاکش بررسی لایحه CFT در نهادهای قانونی و ظاهرا با هدف منفعل کردن مخالفان این لایحه مطرح شده در حالی است که سخنگوی شورای نگهبان چند روز پیش، از ایرادات ترجمه‌ای CFT خبر داده بود؛ ایراداتی که پیش از این نیز در مواردی چون برجام و پالرمو از سوی وزارت امور خارجه تکرار شده و انتظار می‌رفت ظریف در این باره شفاف‌سازی کند.

کاربران فضای مجازی نیز به این ادعای ظریف اعتراض کرده و حتی هشتگ "تقلب ظریف" نیز در این راستا راه اندازی شد. این هشتگ در کمتر از چند ساعت به ترند شبکه های اجتماعی به ویژه توئیتر تبدیل شد.

کاربر مسلم معین در توئیتی نوشت: اینکه وزیر خارجه ترجمه متن CFT را غلط به مجلس فرستاده تا نقاط تاریک آن را بپوشاند و بعد بی هدف تهمت می زند تا تدلیس تاریخی خود را سرپوش بگذارد خیانت مضاعف است. توییت های مکرر @hesamodin1 هم درواقع یک گاف است که چه کسی برای رهایی ظریف دست به طراحی سناریو زده.

 

 

کاربر نوید مستفیضی هم به ایراد شورای نگهبان اشاره کرده و نوشت: حامی اصلی #CFT از طرفی ترجمه اشتباه به مجلس میده و از اون طرف میگه تو سیستم مالی و بانکی کشور پولشویی گسترده وجود داره اگه تو غرب تو این سطح یکی به دشمن مردم و کشور خدمت کنه به نظر شما پاداشش چیه؟!

کاربر دیگری در توئیت خود در این راستا عنوان کرد: وقتی جنبه حقوقی بین المللی به یک اتهام دروغ میدهیم آقای وزیر چطور میشه دیپلماسی شما اجازه لگدمال کردن حیثیت ایران و ایرانی می دهد اگر جریانی در ایران پولشویی می کند و به ارگان های مربوطه معرفی نمی کنید در جرم آن ها شریک هستید.

کاربر عرب هم به مشکلات اقتصادی اخیر اشاره کرده و عنوان کرد: آقای ظریف به‌جای بهانه جور کردن برای غرب و FATF می‌تونی رد مفاسد مالی پنهان را یکی پشت دیگری دنبال کنی؛ذره بین هم نمی‌خواهد؛مثل واردات غیرقانونی هزاران خودرو ونقش وزارت صنعت،اختلاس 16 هزار میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان،رانت 150 هزار میلیارد تومانی در بازار ارز و سکه!

کاربر مرتضی هم اینگونه نوشت: تو این شرایط سخت برای مبارزه با این دشمنان پوست کلفت ادم ظریفی مثل اقای ظریف کار ساز نیست آقای ظریف CFT اصلا چه ارتباطی به پولشویی دارد!؟ لایحه مقابله با #پولشویی سال 86 تصویب شده و اگر دولت اجرا نمیکند خودتان باید پاسخ دهید.

یکی دیگر از کاربران ضمن طرح سوالی نوشت: چگونه ممکن است قراردادی چون CFT به‌طور غلط و ناقص ترجمه شود در مجلس تصویب و با هوشیاری شورای نگهبان رد شود؟ آیا نظارتی بر این ترجمه نبوده است؟

 

کاربران معتقد هستند طرح موضوع پولشویی در حالی است کI ظریف می خواهد از پاسخگویی درباره ترجمه غلط CFT شانه خالی کند و این مسأله از دید عموم مخفی بماند.

انتهای پیام/ط

https://www.dana.ir/1428608
ارسال نظر
نظرات