گروه: فیلم و صوت
ساعت: 09:30 منتشر شده در مورخ: 1397/10/24 شناسه خبر: 1448631
غع
گزارش دانا از یک مناظره داغ با محتوای فضای مجازی؛
شب گذشته در مجتمع فرهنگی هنری اسوه در مناظره ای که بین روح الله مومن نسب کارشناس فضای مجازی و امیر ناظمی اشنی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفت، این دو نفر در خصوص فضای مجازی و مدیریت آن و همچنین بحث فیلترینگ برخی شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام که چند ماهی است فیلتر شده و همچنین شایعه ای که اخیرا در مورد فیلتر شدن اینستاگرام نیز به گوش می رسد با یکدیگر به گفتگو پرداختند.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شب گذشته در مجتمع فرهنگی هنری اسوه در مناظره ای که بین روح الله مومن نسب کارشناس فضای مجازی و امیر ناظمی اشنی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفت، این دو نفر در خصوص فضای مجازی و مدیریت آن و همچنین بحث فیلترینگ برخی شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام که چند ماهی است فیلتر شده و همچنین شایعه ای که اخیرا در مورد فیلتر شدن اینستاگرام نیز به گوش می رسد با یکدیگر به گفتگو پرداختند.

 

در این نشست پیش از مناظره یک مستند در مورد اینستاگرام و شاخ های آن به نام اینستاگرامر به کارگردانی سینا کیان پور پخش شد که بخش آغازین سخنان کارشناسان را به خود اختصاص داد.

در ابتدا کیان پور کارگردان این مستند صحبت را شروع کرد و درباره مستند خود گفت: ایده اولیه این مستند را از اینستاگرام و کسانی که در آن فعالیت می کنند گرفتم، در آن چهره هایی را دیدم که بیرون از فضای مجازی نمی شناختم و دیدم که این افراد در جامعه اثر گذار هستند و بسیار دیده می شوند؛ اینستاگرام یک رسانه جدید است که یک نوع شهرت به وجود می آورد، در این مستند به دنبال به چالش کشیدن آدم ها نبودم و فقط می خواستم که نگاه آن ها را ببینم و با زندگی شان بیشتر آشنا شوم.

 

امیر ناظمی معاون وزیر ازتباطات در مورد این مستند گفت: این مستند واقعیت گرایانه و بی طرف است، نه می گوید اینستاگرام خوب است و نه آن را بد می داند، تنها مسیر تغییر در زندگی این افراد را نشان می دهد؛ در این مستند به دو نکته سلبریتی و اینفلوئنسر اشاره شده است، سلبریتی کسی است که پیش از حضور در شبکه مجازی معروف بوده است مانند هنرمندان، ورزشکاران و ... و اینفلوئنسر کسی که تمام شهرتش را از طریق شبکه مجازی کسب کرده است.

 

وی افزود: 40 در صد از کاربران ایرانی فعال در شبکه مجازی از اینستاگرام استفاده می کنند و حدود 25 میلیون پیج ایرانی در این شبکه مجازی وجود دارد، یعنی بعد از تلگرام دومین شبکه اجتماعی پرمخاطب در ایران است؛ به تازگی بحث فیلترینگ برای اینستاگرام مطرح شده است که باید ابتدا بررسی کنیم که این کار جواب می دهد یا مانند تلگرام با شکست مواجه می شود؛ توییتر جنبه سیاسی اجتماعی دارد، اینستاگرام به سبک زندگی می پردازد و کمتر مطالب سیاسی در آن منتشر می شود، بیش از 10 هزار پیج بالای 20 هزار فالور در اینستاگرام وجود دارد؛ اضافه شدن امکان لایو گذاشتن در این شبکه مجازی باعث اقبال بیشتر کاربران این شبکه شد و در واقع اینستاگرام ویژگی دیده شدن بیشتری نسبت به بقیه شبکه های مجازی دارد.

 

روح الله مومن نسب کارشناس فضای مجازی نیز در خصوص مستند اینستاگرامر و در پاسخ به ناظمی گفت: اگر برای اینستاگرام و کاربرانش یک هرم در نظر بگیریم بیشترین کاربر متعلق به آمریکا است؛ در این شبکه مجازی 3 لایه وجود دارد؛ لایه اول بازیگران هستند که فالور بالایی دارند و لایه دوم افرادی مانند همین افراد که در مستند مشاهده کردید هستند که نسبت به بازیگران فالور کمتری دارند و لایه سوم مربوط به افرادی است که کمتر دیده می شوند و افراد معمولی را در بر می گیرد.

وی افزود: در این فیلم فقط لایه دوم را دیدیم، لوگوی فیلم هم که به سبک فیلمفارسی طراحی شده بود؛ زندگی ایرانی را در سبک زندگی این افراد نمی بینیم و انگار جای دیگری و در فضای دیگری زندگی می کنند؛ میزبان این برنامه روایت فتح است که در واقع روایت فتح آن افراد بود.

 

مومن نسب در ادامه عنوان داشت: یک نوع برده داری مدرن در این لایه که در مستند مشاهده کردیم دیده می شود، چرا که افرادی کار می کنند تا این افراد دیده شوند؛ فالور می فروشند این یعنی برده داری نوین؛  اینستاگرام تغییر در شیوه و سبک زندگی ایرانی بوجود می آورد، اگر با افرادی که در اینستاگرام غرق شده اند حرف بزنید متوجه می شوید که دلشان برای خودشان تنگ شده است؛ از سال 94 قرار است که وزارت ارتباطات یک فیلترینگ هوشمند انجام دهد، اگر نمی شود این کار را کرد به مردم بگویید اما این دلیل نمی شود که جلوی فساد و فحشا را نگیریم؛ من با فیلترینگ موافق هستم.

 

ناظمی در وقت تعیین شده خود در جواب به مومن نسب گفت: در مورد فیلترینگ اینستاگرام دوستان شما باید بگویند که می شود یا خیر؛ 2 سال قبل در مورد وایبر هم مسئله 2 گیگ اینترنت رایگان مطرح شد؛ کسی که می خواهد فیلترینگ صورت بگیرد در واقع ضد امنیت مردم عمل می کند و باید پاسخگو باشد، من موافق و مدافع اینستاگرام نیستم.

 

وی افزود: سوشیال نتورک(شبکه های چند رسانه ای) آینه جامعه است و ممکن است کسی آن را دوست داشته باشد و دیگری خیر؛ اینستاگرام حتما منافع و مضراتی دارد و من منکر آن نمی شوم اما به نظرم فیلترینگ راه حل ناکارآمدی است؛ فیلتر کنیم که چه شود؟ نهایتا مردم از یک اپ به اپ دیگری مهاجرت می کنند؛ من می گویم که فیلترشکن تهدید امنیتی اطلاعات یک جامعه است، ما با فیلتر شکن تنها ضعف و ناکارآمدی حاکمیت را نشان می دهیم؛ یک سری افراد با این ابزار کسب کار می کنند و به صراحت می گویم که محل دستور و اعمال فیلترینگ وزارت ارتباطات نیست.

 

مومن نسب در پاسخ به ناظمی گفت: اما وزارت ارتباطات محل خراب کردن اعمال فیلترینگ که هست؛ کسی که مجری این کار است این عمل را قبول ندارد پس نباید انتظار داشته باشید که آن را اجرا کند؛ پهنای باند در اینستاگرام بعد از فیلترینگ تلگرام 3 برابر شده است، دلیل آن چیست؟ وقتی از نرم افزار ایرانی استفاده می کنیم و سرعت آن کمتر از مشابه خارجی ان است یعنی در پشت پرده اتفاقاتی می افتد؛ فرهنگ سازی وظیفه دولت است، مملکت وزارت ارشاد و شورای انقلاب فرهنی دارد که رئیس جمهور در راس آن است، اول باید به مردم آموزش داد و بعد یک محصول وارد کشور شود که متاسفانه در کشور ما این اتفاق نیفتاده است، می گویید قانون خوب نیست؟ خب شما قانون خوب ارائه دهید.

وی افزود: ما دیدیم که یوتیوب فیلتر شد اما بعد از آن آپارات را جایگزین کردیم و مردم دیگر خلا یوتیوب را احساس نمی کنند، بهتر است بگویم اصلی ترین دلیل جمع نشدن فیلترشکن ها این است که یک عده از این راه پول در می آورند؛ باید شبکه اطلاعات ملی راه اندازی شود و فیلترینگ بر اساس سن، جنسیت و ... باشد؛ جهل، پول و سیاست 3 رکن است که فضای مجازی به بار آورده است، شما اگر زیرساخت کسب در آمد را در شبکه های مجازی برای مردم فراهم کنید دیگر به شبکه های خارجی نیازی نخواهد بود؛ این که در مورد مسئله 2 گیگ اینترنت صحبت می کنید باید در پاسخ به شما بگویم که به مصائب مردم نخندید، من حاضرم پدر آن دختر را بیاورم و در تلویزیون با آقای جهرمی وزیر ارتباطات و همچنین آقای فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی مناظره کنیم، به مصائب مردم نخندید آقا.

 

ناظمی نیز در پاسخ به مومن نسب گفت: از احساسات مردم سوءاستفاده نکنید، فرض کنیم که داستان 2 گیگ اینترنت حقیقت داشته باشد، یک زمانی ماهواره و ویدیو را ممنوع کردند نتیجه اش چه شد؟آیا کسی از آن ها استفاده نکرد؟ الان می بینیم که آزاد شده و مردم به راحتی از آن ها استفاده می کنند، به نظر من این دیدگاه جواب نمی دهد تنها راه حل این است که ما هم تولید محتوا کنیم و با رقبای خارجی رقابت کنیم؛ ما باید تنوع را بپذیریم چرا که در جامعه ای زندگی می کنیم که انسان های متنوعی در آن وجود دارد.

 

مومن نسب در پایان گفت: مردم را مقصر ندانید، اگر فضا و سرویس خوب به آن ها بدهیم به آن جایی می روند که ما می خواهیم، تولید محتوا نیز بستر می خواهد، بستر را شما فراهم کنید مردم خودشان خوب می دانند که چگونه تولید محتوا کنند.

 

 

انتهای پیام/

 

 

۱۳۹۷ دوشنبه ۲۴ دي | ساعت:09:30
نظرات
ارسال نظر