شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 10:53 منتشر شده در مورخ: 1397/11/20 شناسه خبر: 1456821
40 سال پیشرفت؛ 40 سال سازندگی-9

«زیرساخت‌های عمرانی» در چهل سالگی انقلاب/ وقتی «روشنایی برق» و «گرمای گاز» به دورافتاده‌ترین روستاها هم رسید

«زیرساخت‌های عمرانی» در چهل سالگی انقلاب/ وقتی «روشنایی برق» و «گرمای گاز» به دورافتاده‌ترین روستاها هم رسید
اجرای پروژه های عمرانی فراوان یکی پس از دیگری در استان های کشور، مردم را روز به روز به انقلاب و آینده رفاهی خود امیدوارتر کرد، به گونه ای که پروژه های بزرگی در سخت ترین شرایط در کشور و همچنین مناطق محروم احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت که مردم نیز از این نعمت انقلاب در طول زمان بهره فراوانی بردند.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ انقلاب اسلامی ایران در حالی به چهلمین سالگرد پیروزی خود رسیده است که دستاورد‌ها و پیشرفت‌های آن در عرصه داخلی و بین‌المللی نمایان است.

معمولا یکی از شاخص های مهم در توسعه هر کشور توجه به زیرساختها است که با اجرای پروژه های عمرانی محقق می شود، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شاهد آن بودیم که علاوه بر انقلاب سیاسی ، انقلابی عمرانی در راستای توسعه و آبادانی کشور آغاز شد.

اجرای پروژه های عمرانی فراوان یکی پس از دیگری در استان های کشور، مردم را روز به روز به انقلاب و آینده رفاهی خود امیدوارتر کرد، به گونه ای که پروژه های بزرگی در سخت ترین شرایط در کشور و همچنین مناطق محروم احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت که مردم نیز از این نعمت انقلاب در طول زمان بهره فراوانی بردند، به همین منظور خبرگزاری خانه ملت در گفت وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، پیشرفت ها و کمبودها در توسعه زیرساخت های کشور پس از انقلاب اسلامی را جویا شده است؛

امروز انقلاب اسلامی ایران علیرغم هجمه همه‌جانبه استکبار جهانی و تحریم‌های ناجوانمردانه، در اعماق قلوب مردم آزادی‌خواه جهان جای گرفته و هرروز بر پیشرفت و عظمت آن افزوده می‌شود بنابراین پیشرفت  ایران اسلامی در طول این چهار دهه  بر کسی پوشیده نیست و بیان این دستاورد‌ها نیز در سطح جامعه موج امیدآفرینی و ایستادگی بیش‌ازپیش مردم در برابر این توطئه‌ها خواهد شد؛ دستاورد‌های انقلاب اسلامی در طول این چهل سال در حوزه «زیرساخت‌های عمرانی» بسیار زیاد بوده که البته همه آنها قابل احصا و ذکر نیست.

 

جاده‌هایی که شاه برای مسیر تردد خود می‌کشید

یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، افزایش عدالت در دسترسی به انواع زیرساخت‌های شهری و روستایی در کشور بعد از انقلاب؛ حتی در دورترین نقاط کشور بوده است. در حالی که تا پیش از انقلاب مناطقی که شاه می خواست تردد داشته باشد را جاده می کشیدند اما در سال های گذشته شاهد افزایش بی‌سابقه سرعت حمل کالا و مسافر با ساخت زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی بوده ایم.

دستاوردهای جاده‌ای انقلاب را میتوان در زیر برشمرد:

 • ساخت شبکه عظیم بزرگراهی در کشور به طول ۱۶۶۲۷ کیلومتر
 • افزایش ۶ برابری کل راه‌های کشور و رسیدن آن از ۴۶ هزار کیلومتر در سال ۱۳۵۷ به ۲۸۰ هزار کیلومتر در سال‌های اخیر.
 • افزایش ۵۰۰ برابری راه آسفالته روستایی و رسیدن از ۲۰۰ کیلومتر در سال ۱۳۵۷ به ۱۰۷ هزار کیلومتر در سال ۱۳۹۵.
 • پیشرفت عظیم در ایجاد همه زیرساخت‌های اساسی و عمومی کشور با وجود هشت سال جنگ تحمیلی و نابودی بسیاری از زیرساخت‌ها و از طرف دیگر اعمال تحریم‌های شدید توسط سلطه‌گران طی ۴۰ سال گذشته.

 

دستاوردهای علمی در حوزه زیرساخت‌های عمرانی

کسب دانش و توانایی مهندسی در همه حوزه‌های زیرساختی کشور طی سال‌های بعد از انقلاب (انرژی، حمل‌ونقل، صنعت، هوافضا و ...) یکی دیگر از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی بوده است.

بر اساس سیاستهای توسعه علمی مبتنی بر دانایی محوری که مبنای برنامه های توسعه در کشور قرار گرفته است در برنامه های سوم و چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور که موردتصویب عالیترین مقامات و ارگانهای کشور قرار گرفته است، در هر یک از دانشگاههای کشور که مجموعه تخصصی مناسبی در هر یک از زمینه های علمی وجود داشته باشد آن مرکز علمی در صورت کسب امتیازات علمی و پژوهشی لازم از سوی وزارت علوم تحققیقات و فناوری به عنوان قطب علمی در آن زمینه خاص معرفی می شود.

در خصوص دستاوردهای علمی در حوزه زیرساخت‌های عمرانی می توان موارد زیر را به صورت تیتر وار برشمرد:

 • دستیابی به دانش و فن ساخت سد بعد از انقلاب اسلامی  و ساخت و توسعه سد بادانش و توان شرکت‌ها و مهندسین داخلی برای نخستین بار.
 • دستیابی به فناوری ساخت سکو‌های نفتی عظیم در کشور و خودکفایی در این زمینه با بومی شدن صنعت آن و بی‌نیازی به کشور‌های خارجی.
 • دستیابی کشور به فناوری ساخت پالایشگاه‌های مدرن متناسب با استاندارد‌های جهانی همچون پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و اقدام به ساخت پالایشگاه در کشور‌های خارجی.- دستیابی به تولید و عرضه انرژی هسته‌ای بعد از انقلاب با تلاش و ایثار دانشمندان هسته‌ای کشور و تقدیم چند شهید والامقام.
 • دستیابی به فن‌آوری و دانش کامل چرخه سوخت هسته‌ای و قرار گرفتن در ردیف پنج کشور برتر جهان.
 • قرار گرفتن ایران در میان کشور‌های تولیدکننده سوخت پاک (برق) از طریق گداخت هسته‌ای.
 • دستیابی به دانش و فن ساخت واگن و لوکوموتیو در کشور برای نخستین بار در کشور.
 • دستیابی به دانش و فن ساخت هواپیما‌های مسافربری کوچک و ساخت تعدادی از آن‌ها در کشور.
 • دستیابی به پزشکی هسته‌ای و تولید و صادرات انواع رادیو دارو‌ها درکشور.
 • افزایش بی‌سابقه تعداد دانشگاه‌های کشور از ۲۲۳ دانشگاه در سال ۱۳۵۵ به ۲۶۴۰ دانشگاه در سال ۱۳۹۵ (بیش از یازده برابر) به‌طوری‌که هرکسی که در ایران تمایل داشته باشد می‌تواند به مدارج آموزش عالی دست پیدا کند.
 •  افزایش دانش آموزان وارد شده به مقاطع عالی تحصیلی از ۱۸ درصد در سال ۱۳۵۰ به ۷۰ درصد در سال ۱۳۹۶.
 • اهتمام ویژه جمهوری اسلامی در جهت فراهم کردن امکان تحصیل در استان‌های محروم؛ به طوری که تعداد مدارس استان‌های محروم بعد از انقلاب اسلامی ۵ برابر شده است.
 • افزایش تعداد مدارس کشور از ۴۸ هزار مدرسه به ۱۰۸ هزار مدرسه (میانگین ۴ مدرسه در روز و ۳ هنرستان در هفته)
 • افزایش بی سابقه مدرسه و  امکانات آموزشی در سطح کشور به گونه‌ای که در سایه آن، درصد باسوادی در کشور نزدیک به ۱۰۰ درصد شده است.

 

رسیدن «روشنایی برق» و «گرمای گاز» به دورافتاده‌ترین روستا

گازرسانی و برق‌رسانی را می‌توان یکی از افتخارآمیزترین فعالیت‌های عمرانی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی قلمداد کرد در حالی که در اوج فعالیت رژیم پهلوی اندک مشترکانی از نعمت برق و گاز در کشور برخوردار بودند اما امروز بیشتر روستاهای کشور و دورترین مناطق کشور نیز از دو نعمت روشنی و گرما به‌یمن برکت انقلابی اسلامی و مردمی بهره‌مند هستند.

در طول تاریخ، انقلاب اسلامی ما ناملایمات بسیاری را به خود دیده که هر یک از این هجمه‌ها و مشکلات در دوره‌ای مشخص گرچه زخمی بر پیکره انقلاب دیرنده ایران فرونشانده‌اند اما به‌لطف پروردگار و همت مردم غیور و اسلامی کشور امروز با سربلندی هرچه‌تمام‌تر در نقطه‌ای از پیشرفت و سازندگی ایستاده‌ایم که دلیل اصلی هراس بسیاری از قدرتهای جهانی هستیم.

در زیر به برخی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در این حوزه اشاره شده است:

 • با وجود آن که در سال ۱۳۵۵ حدود ۸۰ درصد روستا‌ها فاقد تأسیسات لوله‌کشی بود، اکنون ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۷۳ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه آب شرب سالم هست.
 • افزایش قابل‌توجه حجم آب تولیدی از ۱.۵ میلیارد مترمکعب در سال ۱۳۵۷ به ۶.۹ میلیارد مترمکعب در سال ۱۳۹۵.
 • برق‌دار کردن ۱۰۰ درصد روستا‌های بالای ۱۰ خانوار و ۹۹.۵ درصد روستا‌های زیر ۱۰ خانوار بعد از انقلاب. افزایش بی‌سابقه تعداد روستا‌های برق‌دار شده از ۴ هزار روستا به ۵۷ هزار روستا نسبت به قبل از انقلاب. (بیش از ۱۳ برابر) (به‌طور میانگین حدود ۴ روستا در روز)
 • افزایش طول خطوط انتقال برق بیش از ۱۳ برابر. (از ۴۵۴۸ کیلومتر مدار در سال ۱۳۵۷ به ۵۱۸۰۰ کیلومتر مدار در سال ۱۳۹۵)
 • ۱۲۰ برابر شدن تعداد شهر‌های گازرسانی شده (قبل انقلاب: ۹ شهر؛ سال ۹۵: ۱۰۸۳ شهر) و ۲۳۰۰۰ برابر شدن تعداد روستا‌های گازرسانی شده. (قبل انقلاب: ۱ روستا؛ سال ۹۵: ۲۳۰۰۰ روستا)
 • افزایش بی‌نظیر انشعاب گاز از ۵۰ هزار انشعاب در سال ۱۳۵۷ به ۱۰ میلیون و ۵۷۰ هزار انشعاب در سال ۱۳۹۵. (۲۱۱ برابر)
 • افزایش واحد‌های مسکونی برخوردار از برق از ۴۸.۳ درصد در سال ۱۳۵۵ به ۹۶.۵ درصد در سال ۱۳۹۰.
 • افزایش واحد‌های مسکونی برخوردار از آب لوله کشی از ۴۰.۹ درصد رد سال ۱۳۵۵ به ۹۹.۵ درصد در سال ۱۳۹۰.

 

اینترنت و مخابرات در دسترس همه ملت ایران

وقتی چهار دهه به عقب برمی‌گردیم و اوضاع کشور را چندان خوب و مناسب نمی‌یابیم اینجاست که باید ارزش و جایگاه وقوع انقلاب اسلامی ایران را بیش از پیش درک کرده و به خاطر بسپاریم، انقلابی که به‌واسطه آن کشور و ملت ما افکار، اذهان و ابصار بسیاری را متوجه خود کرده است.

یکی از محرومیت های مردم در دوران پیش از انقلاب مخابرات و دسترسی به حتی یک خط تلفن ساده بود اما امروز شاهد گسترش این حوزه در سراسر کشور و حتی بین الملیی شدن ارتباطات هستیم.

برخی از دستاوردهای 40 ساله در این حوزه در زیر آمده است:

 • ایجاد دسترسی به ارتباط تلفنی برای حدود ۹۰ درصد روستا‌های کشور. (۵۴ هزار و ۲۸۶ روستا دارای ارتباط  و ۴۸ هزار و ۳۳ روستا دارای تلفن خانگی)
 • ۳۵ برابر شدن تعداد مشترکین تلفن ثابت، از ۸۵۰ هزار اشتراک در قبل از انقلاب به حدود ۳۰ میلیون اشتراک.
 • دسترسی تمام مردم به تلفن همراه و افزایش ضریب نفوذ آن به %۱۰۴. (۱۵۶ میلیون و ۱۱ هزار و ۲۸۳ شماره همراه فروخته‌شده، ۸۳ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۱۳۴ خط فعال)
 • افزایش ۳۱ برابری شبکه‌های تلویزیونی کشور. (۲ شبکه سیاه وسفید چندساعته در سال ۱۳۵۷ به ۶۲ شبکه ۲۴ ساعته در سال ۱۳۹۵)
 • اتصال کشور به شبکه اینترنت در سال‌های بعد از انقلاب و ایجاد زیرساخت‌های عظیم آن در کشور.
 • گسترش اینترنت همپای جهان و رساندن آن تا سطح روستا‌ها به‌عنوان بستری برای ارائه خدمات دولت الکترونیک.

طبیعتاً اجرای پروژه های عمرانی فراوان یکی پس از دیگری در استان های کشور، مردم را روز به روز به انقلاب و آینده رفاهی خود امیدوارتر کرد، به گونه ای که پروژه های بزرگی در سخت ترین شرایط در کشور و همچنین مناطق محروم احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت که مردم نیز از این نعمت انقلاب در طول زمان بهره فراوانی بردند.

 

انتهای پیام/ط

https://www.dana.ir/1456821
ارسال نظر
نظرات