شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 14:35 منتشر شده در مورخ: 1397/12/10 شناسه خبر: 1463829
دلایل افزایش قیمت‌ها از زبان نمایندگان مجلس؛

سعیدی: مابه تفاوت ارز 4200 برای تامین کالای اساسی به کجا می‌رود؟/دولت به جای پرداخت ارز دولتی به واردکننده آن را به مردم بدهد

سعیدی: مابه تفاوت ارز 4200 برای تامین کالای اساسی به کجا می‌رود؟/دولت به جای پرداخت ارز دولتی به واردکننده آن را به مردم بدهد
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: کالاهای اساسی مانند گوشت و مرغ و نظیر اینها با ارز 4200 تومانی وارد می‌شود اما به قیمت آزاد به دست مردم می‌رسد؛ مابه تفاوت کالای اساسی که با ارز 4200 تومانی وارد و با ارز 10 هزار تومانی عرضه می‌شود، کجا می‌رود؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، محمداسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی آناج در خصوص گرانی‌های اخیر اظهار داشت: روند افزایش قیمت‌ها نشان از چندین مسائل دارد؛ اول اینکه اقتصاد ما به شدت معیوب است و باید آن را علاج کنیم، اما ریشه‌های این مساله چیست و چه عواملی باعث دومینوی گرانی‌ها شده است.

وی ادامه داد: نظام اقتصادی ما ضعیف و بیمار است که گاهی تبش افزایش یافته و گاه فرو می‌نشیند، به طور مثال کالاهای اساسی مانند گوشت و مرغ و نظیر اینها با ارز 4200 تومانی وارد می‌شود اما به قیمت آزاد به دست مردم می‌رسد؛ مابه تفاوت کالای اساسی که با ارز 4200 تومانی وارد و با ارز 10 هزار تومانی عرضه می‌شود، کجا می‌رود؟

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو گفت: مابه تفاوت ارز 4200 تومانی که کالای اساسی با آن وارد می‌شود 54 هزار میلیارد تومان است؛ این رقمِ کمی نیست که از محل درآمدها مردم خارج می‌شود تا کالا به دست مردم ارزان برسد این تنها یکی از ارقام می‌باشد و موضوع بعدی در بحث بنزین است.

وی تشریح کرد: طبق آخرین آمار وزیر ما روزانه 105 میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم و متوسط مصرف روزانه ما در کشور 90 میلیون لیتر است؛ پس 15 میلیون لیتر بنزین به کجا می‌رود؟ قاچاق می‌شود!آمارها هم می‌گویند که تا 20 میلیون لیتر قاچاق سوخت داریم در حالیکه اگر مدیریت سوخت انجام دهیم مصرف روزانه کشور به 64 میلیون لیتر می‌رسد و درآمدی که از این قاچاق و مدیریت سوخت به همراه مابه تفاوت کالاهای اساسی می‌توانیم به دست آوریم 140 هزار میلیارد است که امروز به دلیل عدم نظارت دولت این پول را به جیب دلال، قاچاقچی و رانت‌خوار می‌ریزیم.

سعیدی تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که برای فروکش کردن تبِ این اقتصاد بیمار این 140 هزار میلیارد تومان را در میان مردم توزیع کنند، حال نمی‌گوییم که به صورت نقدی به مردم بدهند که بعدا مدعی شوند باعث تورم شد بلکه سهم هر نفر را به صورت کارت خرید به آنان بدهند تا خودِ مردم تصمیم بگیرند که چه کالایی می‌خرند.

وی ادامه داد: چرا به جای دادن این پول به مردم آن را به افراد خاصی برای وارد کردن کالا می‌دهیم که این مشکلات را به وجود آورند؟ به عنوان مثال در بخش دارو ارز 4200 تومانی را به بیمه‌ها بدهیم تا کسی که دارو می‌گیرد تنها 15 درصد قیمت را بپردازد و 85 درصد را بیمه از محل همان پول پرداخت کند و واردکننده هم آزاد وارد کند تا رقابت هم ایجاد شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به صدور مجوز واردات برای افراد خاص گفت: با این کار واردکننده دارو را به چندین برابر قیمت به مردم بیچاره می‌دهد و مردم نیز مجبور به خرید هستند، پس راهکار ما این است که مطرح کردیم اما تصویب نشد و دولت هم موافقت نکرد.

وی تاکید کرد: تنها راهکار حل دومینوی گرانی‌ها این است که این ارز 4200 تومانی را به خود مردم بدهیم نه به یک تعداد افراد خاص دلال و واردکننده، مادامی که این ارز در دست افراد خاص باشد همین روند نیز ادامه خواهد داشت.

سعیدی یادآورشد: به جای اینکه برای این 140 هزار میلیارد پلیس و نظارت برای واردات بگذاریم همین مبلغ را به مردم بدهیم تا صرف خرید کالا کنند و قدرت خرید مردم را بالا ببرند تا خودِ مردم تصمیم بگیرند، امروز فرآیندی که تعریف شده غلط است.

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های دولتی و شبه دولتی باید پایشان را از اقتصاد بیرون بکشند زیرا تا مادامی که این شرکت‌ها در اقتصاد دخالت کنند طبیعی است که این اتفاقات رخ دهد به طور مثال شرکتی کهدر حال ورشکستگی می‌باشد هیئت مدیره را به سفر خارجی می‌برد!این اتفاق با کدام پول رخ می‌دهد؟ شرکت خصوصی که در حال ورشکستی است آیا چنین کاری می‌کند؟

نماینده مردم تبریز گفت: همین شرکت حقوق و پاداش نجومی برای مدیران خود پرداخت می‌کند و هزینه این موضوع را مردم تحمل می‌کنند و چوب بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی این مدیران را می‌خورند.

وی در خصوص زمزمه استیضاح رضا رحمانی توضیح داد: این مساله هنوز در مجلس مطرح نشده اما حرف ما این است که دولت باید در گام دوم انقلاب برخی تجدید نظرها انجام دهد یعنی به طوری عمل و تدبیر کند که مجلس به فاز استیضاح نرسد، امروز به علت بی‌تدبیری به یک وضعیت لجام گسیخته رسیده‌ایم و هیچ کاری نمی‌توانند بکنند و حتی نمی‌خواهند انجام دهند!

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1463829
ارسال نظر
نظرات