شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 03:58 منتشر شده در مورخ: 1397/12/18 شناسه خبر: 1465155
نقشه هایی که بازهم نقش بر آب شد؛

پرده‌برداری از ارتباط سازمان‌های آمریکایی با سران قوم گرا/ افشاگری ویکی لیکس از جیره‌خواری سران پان ترکیسم

پرده‌برداری از ارتباط سازمان‌های آمریکایی با سران قوم گرا/ افشاگری ویکی لیکس از جیره‌خواری سران پان ترکیسم
سایت ویکی لیکس سندی منتشر کرده است که در آن از ارتباط سران پان ترکیسم با ماموران آمریکایی و پرداخت پول به آنها پرده‌برداری می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، در ماه‌های گذشته بوق‌چی‌های رسانه‌ای در اختیار بیگانه همواره ندای مظلومیت فردی را سر داده‌اند که به اتهامات امنیتی در حال گذراندن دوره محکومیت خود می‌باشد. گروه‌های منتسب به قوم‌گرایی در ماه‌های گذشته تلاش زیادی برای اعطای نقش رهبری پان ترکیسم به این فرد را داشته‌اند که این بار با افشاگری سایت ویکی لیکس، ارتباطات پنهان آنها با دولت جمهوری آذربایجان و گروه‌های آمریکایی برملا شده است.

سایت ویکی لیکس یک سند با طبقه بندی خیلی محرمانه منتشر کرده است. این سند گفتگوی غلامرضا صبری تبریزی، رئیس کمیته هماهنگی آذربایجانی‌های جهان با مامور یا ماموران آمریکایی را در سال 2007 شرح می‌دهد. این سند به وزارت خانه های دفاع، خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا فرستاده شده است.

 

به گفته این سند، کمیته هماهنگی آذربایجانی‌های جهان  یک سازمان مردم نهاد است که وظیفه اصلی آن برجسته کردن مساله حقوق قومی آذری‌های ایران است. در این سند صبری تبریزی اذعان کرده است این سازمان از حکومت جمهوری آذربایجان پشتیبانی مالی دریافت می‌کند.

 

این سند از ارتباطات نزدیک صبری به حیدر علی اف پرده برداشته و می‌گوید وی مشاور غیررسمی الهام علی اف نیز می‌باشد. صبری تبریزی، حکومت جمهوری آذربایجان از سازمان او و دیگر سازمان‌ها به عنوان سازمان‌های نیابتی (proxies) برای حمایت از آذری‌های ایران استفاده می‌کند بدون آنکه خشم حکومت ایران را برانگیزد.

 

صبری تبریزی در خلال گفتگویش، اشاره می‌کند که سازمان او به خانواده عباس لسانی که امروز با جرایم امنیتی در زندان می‌باشد و دیگر زندانیان آذری، ماهیانه  200 دلار کمک مالی می‌کند. وی به مامور آمریکایی پیشنهاد می‌کند که آمریکا باید اعضای معتمد سازمان او را حمایت مالی کند.

 

این سند یکی از اسنادی است که در سال‌های گذشته به عنوان سند حمایت مالی دولت جمهوری آذربایجان از برخی جریان‌ها و افراد منتسب به قوم گرایان منتشر شده است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1465155
ارسال نظر
نظرات