شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 10:57 منتشر شده در مورخ: 1397/12/18 شناسه خبر: 1466193
روزهای شکوفایی زحمات "مقاومت"؛

شاید سوری‌ها امسال حاجی شوند/ بازگشت پیروزمندانه‌ی سوریه به اتحادیه عرب

شاید سوری‌ها امسال حاجی شوند/ بازگشت پیروزمندانه‌ی سوریه به اتحادیه عرب
هرچند روزهای گذشته عادل الجبیر وزیر سابق امور خارجه‌ی سعودی‌ها اعلام کرد که هنوز زمان صحبت از بازگشایی سفارت این کشور در سوریه فرا نرسیده است اما منابع رسانه‌ای اعلام کرده‌اند عربستان سعودی کنسول و دو کارمند را به سفارت خود در دمشق فرستاده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، بعد از شروع اختلافات داخلی در سوریه که با همراهی و تسلیح مخالفان توسط برخی کشورها نظیر عربستان آغاز شد، سوری‌ها از حق رفتن به حج محروم شدند. اخراج از اتحادیه‌ی عرب نیز از دیگر اقدامات سیاسی بر علیه دولت قانونی سوریه بود.

عضویت سوریه در اتحادیه عربی در سال ۲۰۱۱ به دنبال شدت گرفتن درگیری‌ها در این کشور، به حالت تعلیق درآمد. احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب ۱۱ فوریه سال گذشته گفته بود که هنوز توافقی بین کشورهای عضو اتحادیه برای بازگشت سوریه به کرسی خود حاصل نشده است.

دو روز پیش نیز سخنگوی ریاست‌جمهوری تونس تأکید کرد که موضوع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در اجلاس اخیر عربی-اروپایی در شرم‌الشیخ بررسی شد و قرار است در اجلاس آتی اتحادیه عرب(۳۱ مارس) نیز بررسی شود.

دعوت رسمی از حموده صباغ،رئیس مجلس الشعب (پارلمان) سوریه برای شرکت در کنفرانس اردن،یک گام عملی دیگر برای بازگشت سوریه به اتحادیه‌ی عرب ارزیابی می‌شود.

بنظر می‌رسد اگرچه هنوز حضور سوریه در اجلاس سران اتحادیه عرب که ماه جاری میلادی در تونس برگزار خواهد شد، نهایی نشده اما اختلاف‌های زیادی در درون این اتحادیه درباره حضور سوریه شکل گرفته است. عربستان، امارات و بحرین هنوز آمادگی کافی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را ندارند و آن را شکست سیاسی خود در کنار شکست میدانی و نظامی عنوان می‌کنند اما این تفکر و این کشورها اکنون در اتحادیه عرب در اقلیت قرار دارند. بر همین اساس نیز با حمایت اکثریت کشورها از رئیس پارلمان سوریه دعوت رسمی به عمل آمد تا در کنفرانس اتحادیه پارلمان‌‌های عربی که وابسته به اتحادیه عرب است، شرکت کند.

انعطاف اجباری سعودی‌ها در سوریه

هرچند روزهای گذشته عادل الجبیر وزیر سابق امور خارجه‌ی سعودی‌ها اعلام کرد که هنوز زمان صحبت از بازگشایی سفارت این کشور در سوریه فرا نرسیده است اما منابع رسانه‌ای اعلام کرده اند عربستان سعودی کنسول و دو کارمند را به سفارت خود در دمشق فرستاده است. سفارتخانه عربستان به روی مراجعه‌کنندگان باز نشده است اما فرستادن کنسول و کارمندان نشان‌دهنده یک تغییر است و شاید تحولی در موضوع اجازه به سوری‌ها برای به جا آوردن مناسک حج امسال باشد. به احتمال خیلی زیاد عربستان با هدف دادن ویزا به سوری‌ها کنسول و کارمندان خود را به دمشق فرستاده است.

 

صف کشورهای عربی برای بازگشایی سفارت خود در دمشق و تلاش برای دعوت رسمی از سوریه جهت بازگشت به اتحادیه عرب و همچنین تغییر مواضع رسمی سعودی ها در قبال سوریه به عنوان بزرگترین مخالف دولت قانونی بشار اسد،همگی حاصل تلاش چندین ساله ی رزمندگان مقاومت است که امروز در آستانه ی شکوفایی می باشد.به دست آوردن تمام این نتایج و البته اعلام رسمی قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی، مستلزم پیگیری یک دیپلماسی قوی و فعال معتقد به جریان مقاومت، در منطقه می باشد که انتظار می رود دستگاه دیپلماسی به دور از هیاهوی سیاسی، به دنبال به ثمر نشاندن حاصل دسترنج چندین ساله ی نیروهای مقاومت باشد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1466193
ارسال نظر
نظرات