شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: دین و اندیشه
ساعت: 09:08 منتشر شده در مورخ: 1398/02/18 شناسه خبر: 1483804

دعای روز دوم ماه رمضان/ میانبرهای جلب رضای خدا

دعای دومین روز از ماه مبارک رمضان به همراه شرحی بر آن منتشر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان ادعیه روزانه این ماه شریف بسیار جای دقت و تفکر دارد. این دعاهای روزانه که در محافل مذهبی خوانده می‎شود توسط ابن عباس از پیامبر(ص) نقل شده است و علمای بزرگ اسلام آنها را در کتاب خود ثبت و ضبط کرده‎اند و ما این ادعیه را از کتاب «‏اقبال الأعمال» سید بن طاووس عالم بزرگ شیعه نقل می‌کنیم. این کتاب‏ مانند سایر کتابهاى سید  از اعتبار و ارزش ویژه ‏اى بین علماى شیعه برخوردار است تا جایی که شیخ عباس قمی در «مفاتیح‎الجنان» بسیار از ادعیه این کتاب استفاده کرده است.

 
اینک به‌ مناسبت فرا رسیدن دومین روز ماه مبارک رمضان، دعای این روز به همراه شرحی بر آن منتشر شده است:
 
اللَّهُمَّ قَرِّبْنِی فِیهِ إِلَى مَرْضَاتِکَ، وَ جَنِّبْنِی فِیهِ مِنْ سَخَطِکَ وَ نَقِمَاتِکَ، وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِقِرَاءَةِ آیَاتِکَ، بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ
 
خدایا مرا در این ماه به خشنودی‌ات نزدیک کن، و از خشم و انتقامت برکنار دار، و به قرائت آیاتت موفق کن، ای مهربان‌ترین مهربانان.
 
حجت‌الاسلام محمود ریاضت محقق و کارشناس علوم دینی در توضیح دعای این روز برای تسنیم نوشت: در این روز از خدا می‌خواهیم به اموری که ما را به مقام رضای او می‌رساند نزدیک و از اموری که باعث خشم و غضب خداوند متعال می شود دور کند.
 
از مهم‌ترین اموری که باعث تقرب به رضا و خشنودی پروردگار می‌شود رضایت و خشنودی پدر و مادر از انسان است بعد از آن رضایت خانواده؛ همسر و فرزندان است که در مسیر هدایت و رشد و اطاعت و بندگی خداوند باشد، رضایت پدر و مادر و خانواده آنچنان در معارف دین مورد تاکید است که با مهم‌ترین عبادات که موجب قرب به رضایت خداوند متعال می‌شود ذکر شده تا آنجا که فرمودند رضایت پدر و مادر و خانواده از انسان برابر صد حج و عمره مقبوله است.
 
همچنین رضایت اولیاء خدا ائمه علیهم‌السلام هم در زمره اموری است که انسان را به مقام رضای حضرت حق که همانا بالاترین نعمت و پاداش قیامت است نائل می‌کند و به فرموده امام حسین علیه‌السلام رضایت و خشنودی خدا در رضایت و خشنودی ما اهل بیت (ع) است و رضایت و خشنودی ما اهل بیت هم در رضایت و خشنودی خداوند تبارک و تعالی است.
 
همچنین غضب و خشم پروردگار عالم در نارضایتی و ناخشنودی والدین و غضب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است. رمضان فرصت مغتنمی است تا این مهم (نزدیکی به مقام رضوان الهی و دوری از خشم و غضب الهی) به برکت سفره ضیافت الهی برای همه حاصل شود.
https://www.dana.ir/1483804
ارسال نظر
نظرات