شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 10:57 منتشر شده در مورخ: 1398/02/19 شناسه خبر: 1484138

آئین های سنتی مردم استان بوشهر در ماه مبارک رمضان

آئین های سنتی مردم استان بوشهر در ماه مبارک رمضان
مردم استان بوشهر در ماه مبارک رمضان علاوه بر برنامه های معنوی از جمله پیشواز از ماه رمضان، آیین های خاص مقابله خوانی قرآن کریم ، دم دم سحری ، عید تلخک و سینه زنی سنتی را برگزار می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  سپاس: مردم استان بوشهر در ماه مبارک رمضان علاوه بر برنامه های معنوی از جمله پیشواز از ماه رمضان، آیین های خاص مقابله خوانی قرآن کریم ، دم دم سحری ، عید تلخک و سینه زنی سنتی را برگزار می کنند.

 

با توجه به اهمیت ماه شعبان حضرت امام صادق (ع) در اهمیت این امر می‌فرماید: مَنْ صَامَ ثَلَاثَةَ أَیَّامٍ مِنْ آخِرِ شَعْبَانَ وَ وَصَلَهَا بِشَهْرِ رَمَضَانَ کَتَبَ اللَّهُ لَهُ صَوْمَ شَهْرَیْنِ مُتَتَابِعَیْن»؛ هر کس سه روز آخر ماه شعبان را روزه بگیرد و به روزه ماه رمضان وصل کند خداوند ثواب روزه دو ماه پی در پی را برایش محسوب می‏‌کند.

به همین دلیل مردم استان بوشهر در سه روز آخر ماه شعبان روزه میگیرند تا ثواب ماه شعبان را برده باشند.

 

مقابله خوانی قرآن کریم مراسمی است که بعد یا قبل از افطار مردم در حسینیه ها، مساجد یا برخی از منازل شخصی جمع می شوند و به تلاوت قرآن کریم می پردازند.

در ماه مبارک رمضان مجالس مقابله خوانی قرآن گرمی خاصی در استان بوشهر دارد و سنتی دیرباز است که گذشت روزگار نه تنها آن را کمرنگ نکرده بلکه حضور چشمگیر جوانان باعث تقویت این آیین شده است

در این مراسم مردم هر شب یک جزء قرآن را تلاوت می کنندو این تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد.

'دم دم سحری در ماه رمضان یکی از آیین های سنتی و قدیمی استان بوشهر است که بیشتر در محله های قدیمی این شهر (چهار محل) برای بیدار شدن روزه داران مورد استفاده قرار می گرفته است

واژه دم دم سحری به معنای نزدیک سحر می باشد و در زمان های قدیم که خبری از ساعت زنگ دار و گوشی های موبایل نبوده مردم برای بیدار کردن همسایه های خود با دمبام زدن و حواند شعر  محمد یا رسول الله، علیاً یا ولی الله، السلام السلام یا شهر رمضان یا شهر صیام علیک السلام، هذا شهر المغفره یا شهر مبروک علیک السلام، آمنک الله بالله اَسکنک الله جنه، رحیم الله لدنهُ، جمیعاً النّار و العذاب، عبادالله ذکرالله یرحم کم الله، لا اله الا الله، یاایهاالمومنون، یا ایها المسلمون است مردم را برای سحری بیدار می کردند.

بعد از نماز عید فطر مردمی که در ماه مبارک رمضان عزیزی را از دست داده باشند مراسمی می گیرند و مردم برای عرض تسلیت مجدد و همدردی با خانواده وی به من آنها مراجعه می کنند.

این امر معمولا در استان بوشهر به صورت دسته جمعی و گروهی صورت می گیرد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1484138
ارسال نظر
نظرات