شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کهکیلویه و بویراحمد
ساعت: 10:17 منتشر شده در مورخ: 1398/02/24 شناسه خبر: 1485743
در گفتگو با مدیریت بحران استان کهگیلویه وبویراحمد مطرح شد؛

اگر جلوی ملخ در گچساران گرفته نشود تا دنا پیش می روند/نتیجه بی توجهی به آفت ملخ سبب خسارت بزرگ به اقتصاد استان است

اگر جلوی ملخ در گچساران گرفته نشود تا دنا پیش می روند/نتیجه بی توجهی به آفت ملخ سبب خسارت بزرگ به اقتصاد استان است
محمدی تباربیان کرد:همه دستگاه های استانی و شهرستانی باید کمک کند تا آفت ملخ در شهرستان گچساران و حوزه بی بی حکیمه ازبین برود و اگر کنترل نشود شاهد این آفت در ارتفاعات قله دنا خواهیم بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مدیر کل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در خصوص آخرین وضعیت ملخ ها در استان گفت: دیروز بنابر ضرورت و اهمیت موضوع مبارزه با آفت ملخ در شهرستان گچساران شورای هماهنگی مدیریت بحران استان و شهرستان به ریاست فرماندار تشکیل شد و مدیرکل جهاد کشاورزی استان، معاون تولیدات گیاهی، مدیرکل منابع طبیعی و امور عشایر و مدیرکل محیط زیست استان و مسئولین شهرستانی نیز در جلسه حضور داشتند.

 

وحید محمدی تبار بیان کرد: آفت ملخ یکی از مهم ترین و حساس ترین موضوعاتی است که باید در نطفه خفه شود زیرا ما در سال رونق تولید ملی و در شرایطی هستیم که به سمت اقتصاد بدون نفت قدم برمی داریم لذا بحث کشاورزی و زراعت، کشت صیفی جات و باغات از پایه های اقتصاد بدون نفت هستند که از تولید نفت چیزی کم ندارد.

 

محمدی تبار اظهار کرد: درجلسه ای که داشتیم مصوبات خوبی صورت گرفت، باید دستگاه هایی مانند شرکت نفت و شهرداری گچساران امکانات و منابع خود را در اختیار جهاد کشاورزی و فرمانداری قرار دهند.

 

وی افزود: دستگاه های دیگر مانند بسیج و هلال احمر، امور عشایر، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست به لحاظ نیروی انسانی پشتیبانی و همکاری کنند تا آفت ملخ که بسیار آسیب زا و خطرناک است خفه شود و قابل گسترش نباشد.

 

مدیرکل مدیریت بحران استان بیان کرد: اگر ما آفت ملخ را در شهرستان گچساران یعنی در حوزه بی بی حکیمه آن را کنترل نکنیم شاهد آن در ارتفاعات دنا و از بین رفتن پوشش گیاهی و محصولات کشاورزی و باغات خواهیم بود بنابراین بی تفاوتی سایرمسئولین شهرستان درست نیست همانطور که در قبل از عید نوروز امسال در بندرعباس، کرمان و بوشهر آفت ملخ پیدا شد اکیپ های امحا و کنترل سریعا از شیراز وارد عمل شدند و در کرمان و بندرعباس نیز علیه این آفت مبارزه کردند.

 

وحید محمدی تبار اظهار کرد: امروز بحث زراعت و کشاورزی استان پیش رو است که باید  جهاد کشاورزی استان و شهرستان و دستگاه ها در شهرستان گچساران مستقر شوند و این ملخ و آفت را کنترل کنند تا به بخش تولیدات ما آسیب وارد نکندملخ ها در حوزه مرزی ما با استان بوشهر وارد شده اند و در منطقه بی بی حکیمه دیده شده اند.

 

محمدی تبار تصریح کرد: نزدیک به 15 تا 20 روز است که جهاد کشاورزی درحال  کارکردن در منطقه است اما این حرکت باید تقویت شود و همه دستگاه های شهرستانی از جمله شهرداری و شرکت نفت سریعا کمک کنند و جهاد کشاورزی استان و شهرستان و سایر دستگاه ها در منطقه مستقر شوند تا هر چه سریعتر این آفت را کنترل کنند.

 

وی افزود:سم پاشی مرحله به مرحله انجام می شود و نوع سمومی که مورد استفاده قرار می گیرد مورد نظارت کارشناسان جهاد کشاورزی قرار دارد و مشکلی برای نباتات به وجود نمی آورد.

 

مدیرکل مدیریت بحران استان در پایان گفت: نقاطی وجود داد که صعب العبور است و امکانات بیشتری نیاز دارد که ما هم تلاش کردیم و خواهیم کرد که منابع مالی در اختیار آن ها قرار دهیم و هماهنگی های لازم را باسایر دستگاه های شهرستانی و استانی داشته باشیم فردا هم در همین خصوص جلسه شورای مدیریت بحران استان را برگزار خواهیم کرد که با دو موضوع بحث ملخ و دیگری بحث حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی، مراتع و جنگل ها و مدیریت آتش سوزی های احتمالی است.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1485743
ارسال نظر
نظرات